Tworzenie napisów końcowch/początkowych do filmu

Gdyby taki wątek istniał to przepraszam, najwyraźniej podczas szukania musiałem go ominąć.

Problem jest następujący. Od niedawna interesuję się obróbką filmową (jeśli tak to można nazwać) i ciekawi mnie w jaki sposób mógłbym stworzyć napisy do filmu. Nie chodzi mi tutaj o np. tłumaczenie dialogów. Mam na myśli czołówkę albo zakończenie, w którym mógłbym wyjaśnić kto stworzył muzykę, kto był odpowiedzialny za montaż itp. Mam totalną pustkę w głowie i zwyczajnie nie wiem jak się do tego zabrać. Czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć :-)?

Edit: Ach zapomniałbym… używam VirtualDub’a(i Mod’a także) naturalnie z racji tego, że jest dostępny na Win 98 ;). Czy zrobienie w nim takich napisów jest w ogóle możliwe?

Masz przecież program MovieMaker :slight_smile:

Narzędzia - AutoFilm i zaznaczasz pierwszą opcje i klikasz na “Gotowe, edytuj film”

Można z tego wywnioskować, że Terminus , używa win98

Nie ma go w win98

Z tego, co się orientuję, to VirtualDub nie ma takiej możliwości. Najczęściej taką funkcję mają programy typu MovieMaker, Adobe Premiere i podobne. Jeśli nie przymierzasz się do zmiany Windowsa ani zakupu drogich programów do obróbki wideo, radziłbym spróbować czegoś na Linuksie - na szybko znalazłem Ci program Kdenlive, który zdaje się mieć takie możliwości (ale nie wiem, nigdy go nie używałem). A jeśli nie ten, to może jakiś inny z kde-apps albo gtk-apps.

Tak, dokładnie :).

Szkoda… Wychodzi na to, że i tak musiałbym wydać kasę. Co cóż… nad zmianą Win’a jeszcze pomyślę, ale do Linuksa mnie nie ciągnie :P.

Mimo wszystko, dzięki za pomoc :)!

Jak uważasz, ale wydaje mi się, że nie jest dużym problemem zainstalować maszynę wirtualną, zainstalować w niej Linuksa i stworzyć te napisy. A na pewno jest znacznie taniej :wink: No, chyba że Cię stać - ale w takim wypadku chyba nie miałbyś w dalszym ciągu Windowsa 98. :stuck_out_tongue: