Tworzenie partycji dysku

zawsze istniała opinia że trzeba dzielić dysk na partycje

-1. systemową gdzie też instaluje się pozostałe programy oraz gry

-2. partcja dla filmów, zdjęć, muzyki itp

Chcem dowiedzieć się czy można i nie lepiej tak podzielić dysk 500G

  1. na sam system Windows + antywirus

  2. na instalacje programów ( Office, nero, hd tune pro, gg, winrar, opera, adobe R., itp.) i gier

  3. na filmy muzyke zdjecia itp.

chodzi mi o to że gdy zajdzie potrzeba formatu i ponownej instalacji winowsa nie trzeba będzie

ponownie instalować programów i gier. Nie trace instalki i czasu na ponownie ich instalowanie.

Jak myślicie to dobry pomysł, warto tak robić. są jakieś wady takiego podziału?

Ostatnio robiłem taki podział… Nie warto. Większość programów będziesz musiał zainstalować od nowa bo nie ma wpisów w rejestrze, z grami podobnie.

Ja robię tylko dwie partycje:

  1. System+programy+gry

  2. Dokumenty (przeniesione z dysku C), multimedia

Wad szczególnych nie ma, poza tym, że trzeba pamiętać o przekierowaniu instalatora podczas instalowania programów. Warto jednak na partycji systemowej, poza antywirusem, zainstalować również programy, które użytkownik zwykle startuje razem z systemem lub startują z systemem samoczynnie. Nie mniej podczas ewentualnej reinstalacji systemu i tak wszystkie aplikacje (lub prawie wszystkie) musisz instalować od nowa.

Instalowane oprogramowanie zawsze jest powiązane z partycją systemową. Ale idea jest dobra. Warto ją podsunąć programistom z Microsoftu oraz twórcom programów użytkowych i gier.

Nie koniecznie. Dla mnie warto, ale robię trzy partycje. Na pierwszej tylko system. Na drugiej programy wymagające instalacji i na trzeciej tylko różne dane. Oczywiście jest to trochę kłopotliwe bo po instalacji nowego programu muszę aktualizować kopię partycji systemowej, ale nie ma róży bez kolców i każdy wybiera co mu pasuje.

ja bym proponował tak.

  1. system + programy.

  2. gry i cała reszta.

ewentualnie możesz zrobić 3 i podzelic sb gry np z muzyką i filmami.

na 1 najlepiej mieć tylko system i programy wtedy defragmentacja 1 partycji trwa dość szybko i system możesz utrzymać w dobrej kondycji.

a instalująć gry na partycji systemowej defragmetacja bedzie trwać dość długo. dostep do danych bedzie dłuższy i system bedzie spowalniany.

i tak niektóre pliki są przenoszone na dysk ‘C’ jak będziesz robił format to i nie które programy trzeba wgrywać odnowa

Nie wszystkie programy dadzą się zainstalować poza partycją systemową.

A druga sprawa, to po co reinstalować system? Lepiej jest robić obraz partycji systemowej co jakiś czas.