Tworzenie partycji na w7 64bit z jednym dyskiem początkowym

Mam nowego lapa z preinstalowanym windowsem 7 64bit.

Znajduje się tam jeden dysk C i chcialbym go podzielic tak, abym mial dodatkowe 2 partycje przykladowo G i H

Pytanie brzmi: czy jesli zrobie to narzedziem administracyjnym (zarzadzanie dyskami) czy utrace dane z tego dysku?

ponizej wklejam zrzut ekranu - jakie kroki powinienem wykonac po kolei? nie znam sie jeszcze na 7mce, proszę o odpowiedź

http://z1.przeklej.pl/prze1023/d41013a0001c481b4c8b5b99

Systemowy program do zarządzania partycjami ma ograniczoną funkcjonalność. Polecam Paragon Partition Manager Free Edition w wersji angielskiej. Bezpiecznie, z poziomu systemu zmienisz rozmiar partycji i utworzysz nową. :slight_smile:

NIE POLECAM GParted- Live CD z tego względu, że program nie obsługuje w pełni najnowszej wersji NTFS, co wiąże się z niebezpieczeństwem utraty danych.

jeszcze raz:

pytanie brzmi:

czy jesli zrobie to narzedziem administracyjnym (zarzadzanie dyskami) czy utrace dane z tego dysku?

nie obchodza mnie zadne zewnetrzne programy

Musisz użyć Easus Partition Master, lub innego programu, bo przez systemowe narzędzie nie pomniejszysz c: ze względu na to, że jest to partycja systemowa, a partycji systemowej nie da się pomniejszyć kiedy system, który jest na niej zainstalowany jest uruchomiony, tak więc musisz to zrobić spoza systemu. Easus Partiton Master właśnie działa tak, że spod Windowsa uruchamiasz program, pomniejszasz partycję c:, z otrzymanego miejsca możesz od razu zrobić dwie partycje, czy ile tam chcesz mieć i wtedy po zaakceptowaniu zmian wyświetli się komunikat, że program nie może spod systemu wykonać operacji i czy ma zaplanować wykonanie operacji po ponownym uruchomieniu systemu. Wyraź zgodę na to, wtedy komputer uruchomi się ponownie i w momencie kiedy powinien uruchomić się Windows, uruchomi się Easus Partition Master i zacznie wykonywać wskazane przez Ciebie operacje, czyli najpierw pomniejszy c:, a potem utworzy dwie partycje.

ystemowym tez sie da zmiejszyc partycje ale niema gwarancji ze nie utracisz danych,to zalezy jeszcze ile masz wolnego miejscan na dysku c,ja u siebie zmniejszalem i nic nie utracilem

mam3ok0 ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

Proszę poprawić pisownię w opisie problemu. W celu dokonania korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Bzura, nie da się systemowym, bo nie będzie aktywna opcja zmiana rozmiaru

Rozumiem, w takim razie czy są jakieś dobre, darmowe i sprawdzone programy, które mi to umożliwią, a nie namieszają mi w systemie? Bo zdążyłem już poczytać rózne poradniki, tutoriale itd,a zazwyczaj znajduje się ktoś na forach, który mówi, że coś mu się skopało… przypominam, że mowię tutaj o systemie 64bitowym.

Jak najbardziej polecam Systemowy menadżer dysków ! !

Bez problemu da się zmniejszyć partycję, a z odzyskanego miejsca można z powodzeniem utworzyć nową !

Przed operacją zmniejszania woluminu należy wykonać porządną defragmentację, to na pewno uchroni przed utratą danych.

Do defragmentacji polecam O&O Defrag.

Wersja testowa w zupełności wystarczy do tej operacji.

Zawsze jest ryzyko. Wystarczy, że coś się stanie i poleci Ci bezpiecznik, czy elektrownia wyłączy prąd i już wszystkie dane szlag trafia, bo przerwanie operacji na partycjach skutkuje uszkodzeniem tabeli partycji co z kolei jest skutkiem tego, że dysk jest widziany jako nie podzielony na partycje, ale od tego jest testdisk, żeby tabelę naprawić i przywrócić partycje…

To jest laptop, człowieku.

Czy wyobrażasz sobie, aby baterii brakło podczas dzielenia dysku ?

Aha, laptop to co innego… Nie doczytałem, że jest to laptop.

może u ciebie ale imnie jest opcja zmniejsz wolumin i działa,wiec ty nie pisz bzdur [-X

Oczyszczenie dysku ,defragmentacja np Perfect Diskiem ,Zarządzanie dyskami >prawy>zmniejsz wolumin ,na system pozostaw 35/40-50000 MB:

d815cd3fe10556bbm.jpg

Nieprzydzielone miejsce sformatuj w NTFS i znowu podziel.

ja też próbowałem podzielić sobie w pierwszy dzień dysk jak przyniosłem laptopa ze sklepu z poziomu systemu i też nie dało rady opcja zmniejsz wolumin była nie aktywna .olałem to , i użyłem Acronis.Disk.Director.Suite.v10.0.2161 program bardzo prosty w obsłudze