Tworzenie sici domowej poprzez podłączenie routera za pomocą kaba RJ-45

Witam wszystkich, mam ogromny problem tak jak w temacie zaznaczyłem, odnośnie konfiguracji routera.

Obecnie posiadam internet poprzez kabel RJ-45 od sąsiada, chciałbym go rozdzielić za pomocą Routera " Pentagram P6361 "

Czytałem trochę na innuch forach lecz kompletnie nie wiem jak mam to skonfigurować.

Moje pytanie brzmi, czy da się podłączyć owy kabel " RJ-45 " do portu WAN routera i uzyskać dostęp do internetu.

Kombinowałem trochę z podłączaniem Kabla do jednych z wyjść routera " 1 , 2 , 3 , 4.  i zauważyłem że jak podepne kabel z internetem pod port przykłądowo " 1 " a z portu " 2 " wypuszcze kabel bezpośrednio na komuter posiadam internet. więc jeżeli bym chciał zasilić posotałe komputery mógł bym wypuśić więcej kabli lecz mi zależy bardziej na punkcie dostępu WiFi.

 

Tak więc napiszcie mi jak laikowi po mału bo temat routerów nie ogarniam wcale.

W ustawieniach protokułu 4 (TCP/IPv4) mam takie dane:

 

Adres IP 192.168.1.156

Maska Podsieci 255.255.255.0

Brama domyślna: 192.168.1.1

 

Preferowany server dns  192.168.1.1

Alternatywny server dns  tu nie mam nic…

 

W ustawieniach routera Pentagram

  Stan WAN:

Status połączenia     Połączony WAN IP     192.168.88.252 Maski podsieci     255.255.255.0 Brama     192.168.88.1 Serwer DNS     192.168.88.1 Alternatywny serwer DNS      Typ połączenia     Statyczne IP

 

NIe wiem właśnie jak skonfigurować ten router co wybrać jakie połączenie

Ustawienia WAN jaki tryb ?

-PPOE

-Statystyczne IP ( takie mam do tej pory )

-DHCP

-PPTP

-L2TP

 

Słyszałem że trzeba wyłączyć ustawienia DHCP i wybrać PPOE jak się łączy dwa routery, ( bo prawdopodobnie sąsiad ma router i z niego idą kable na mieszkania ) ale po wyborze PPOE trzeba podać nazwe użytkownika i hasło… i nie wiem co wpisać.

 

inni pisali aby wejść na adres 192.168.1.1 ( wchodzę ale nie na swój router ) tylko jakiś " RouterOS v6.10 "

zapwne sąsiada. 

 

Da się to jakoś skonfugurować bo już trace nadzieje ? dziękuje i pozdrawiam  ( czekam na odpowiedzi ) :wink:

Jeśli aktualnie masz adres ustawiony statycznie to tak też ustaw adresację po stronie WAN Twojego rutera. Adres IP, maskę podsieci oraz bramę domyślną też ustaw tak jak masz aktualnie.

Serwery DNS-u możesz spróbować ustawić dowolne zewnętrzne np (OpenDNS lub 8.8.8.8 i 8.8.4.4. - Google). Jeśli tylko nie są zablokowane połączenia (a pewnie nie są) na port 53 to powinny odpowiadać.

Po konfiguracji sprawdź za pomocą poleceń ping 8.8.8.8 (czy odpowie) i tracert -d 8.8.8.8 (zakładam, że używasz Windows,  w razie potrzeby jeśli podany host nie będzie odpowiadał na ping). Tracert pokaże Ci jaką trasą (przez jakie rutery) przechodzą pakiety i będziesz widział, który ruter jako ostatni odpowiedział.

Koniecznie musisz mieć włączony NAT na swoim ruterze czyli Twoje urządzenie musi działać jako gateway nie zaś jako ruter.

 

Pozdrawiam

AdamW

Ustaw dynamic IP, jeśli sąsiad uruchomił serwer DHCP na tym Mikrotiku, to adres dostaniesz z automatu. Jeśli na jego routerze nie działa DHCP, to niech Ci poda konfigurację protokołu IP, tj. adres IP, maskę, bramę i DNSy. Kabel wpinasz do portu WAN, nie LAN. PPPoE używasz tylko jeśli wymaga tego od Ciebie dostawca internetu i to on podaje Ci login i hasło.

W tym konkretnym przypadku nie musi mieć włączonego NAT. Za NATowanie odpowiada router sąsiada. NAT przyda się tylko po to, aby sąsiad nie musiał dodawać do tablicy routingu trasy do sieci autora wątku.

@roobal

Tak masz rację bez NAT-a też się da. Zakładając oczywiście, iż zostanie dopisana zostaną trasa rutowania pakietów o której wspomniałeś oraz to, że na ruterze sąsiada NAT-owane jest wszystko a nie tylko ruch z określonej adresacji.

 

Pozdrawiam

AdamW