Tworzenie sieci bezprzewodowej i udostępnianie jej

Witam,

Może zacznę od tego, że zakładałem już podobny temat na tym forum, jednak kilka rzeczy się zmieniło i nie wiedziałem, czy za odświeżenie tak starego tematu nie dostane ostrzeżenia.

Skoro to już wyjaśniłem przejdę do problemu. Mieszkam na wsi, gdzie dużo osób nie ma jeszcze dostępu do internetu. Wpadłem więc na pomysł by udostępniać im swoje łącze a za opłatą która pozwoli mi utrzymać serwer, opłacić abonament który płacę za internet od usługodawcy i żebym miał z tego chociaż mały zarobek. Od razu mówię, że internet będzie udostępniany ok. 5 osobom w tym ja. Posiadam internet 20Mb/s. Ja osobiście nie wykorzystuję tego w pełni właśnie stąd ten pomysł udostępniania internetu. W speedteście mam ok. 15Mb/s. Problem polega na tym, że osoby którym internet będzie udostępniany mogą dość daleko mieszkać. Dlatego chciałbym się dowiedzieć od czego zacząć. Chciałbym mieć pełna kontrolę nad wszystkimi pakietami przechodzącymi przez moją sieć, więc jeśli się nie mylę muszę mieć jakiś serwer. I Teraz pytanie jak bardzo wydajny musi być taki serwer aby nie ograniczał on łącza i aby utrzymał tych 5 użytkowników. Liczę się z tym że musi on działać non stop więc dobrze by było żeby był w miarę energooszczędny. Postanowiłem, że serwer będzie pracował na Debianie, gdyż korzystam z niego na cod zień i wydaje mi się odpowiednim systemem do takich zastosowań, no chyba ze macie lepsze propozycje. Co do tego serwera to ilu rdzeniowy procesor musi posiadać, jak duże dyski twarde i ile pamięci ram powinien takowy serwer posiadać. Czyli w sumie mniej więcej jaki parametry komputer musi mieć żeby utrzymać taką sieć bez problemu. Kolejnym problemem jest AP i antena do niego. Co prawda jest to wieś ale klientami nie będą tylko najbliżsi sąsiedzi ale i osoby oddalone trochę bardziej. Dlatego chciałbym wiedzieć ile taka antena może kosztować i jaki zasięg będzie posiadała i postaram się wtedy wybrać optymalna opcję. Rozumiem że komputer(serwer) będzie pełnił funkcje routera i dodatkowo będę musiał dokupić AP aby rozsyłać sygnał WiFi. Chciałbym aby AP było firmy CISCO, gdyż znam tą firmę nie od dziś i wiem, ze jest to bardzo dobra firma, której urządzenie maja ogromne możliwości. Najlepiej by było, żeby jak najwięcej sprzętu było tej firmy, bo w końcu chyba najlepiej będą współpracowały ze sobą takie urządzenia. Czy coś jeszcze będzie potrzebne do takiej sieci? Jak duże koszty mogą być na utrzymanie jej? Czy potrzebny jest fizyczny firewall? Jak zabezpieczyć taką sieć? I jak ją ukryć?

Z góry bardzo chciałbym podziękować wszystkim który zainteresują się tym tematem.

Pozdrawiam,

mati199537