Tworzenie więcej niż 4 partycji pod instalację systemu

Chcę utworzyć partycje pod linuksa (prz pomocy gparted) ale po utworzeniu linux-swap wyrzuca mi to"It is possible to create more than 4 partitions ",niby wiem co to znaczy lecz nie wiem co teraz zrobić. Mam jeden dysk, są już na nim wydzielone 3 partycje sda1 -PQDATA, sda2- ACER, sda3- DATA. Linuksowe partycje chcę umieścić na sda3, bez udziwnień /, home, swap (choć z tej mogę zrezygnować). Teraz pojawił się nowy komunikat jest napisane że utworzyć partycję rozszerzoną? (ang. extended), wtedy będę mogła stworzyć więcej “primary partition” a to już czarna magia :smiley: Aha a czy mogę utworzyć jedną partycje która będzie robiła za / i home?

A ja wiem co robisz źle :smiley:

Na dysku twardym mogą być max 4 partycje fizyczne. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest podział dyksu twardego w taki sposób:

jedna partycja fizyczna - w sam raz na system (np. Windows)

jedna partycja logiczna - a na tej z kolej możesz już tworzyć partycji ile chcesz

Jak już partycja podstawowa, fizyczny to może być dysk twardy.

Na dysku mogą być tylko 4 partycje, ponieważ MBR nie ma na tyle miejsca aby zapisać ich więcej, ale możesz zmienić sda3 na jedną partycję rozszerzoną a na tej partycji możesz mieć dowolną liczbę partycji logicznych. Czyli sda1 i sda2 to partycje podstawowe (primary) a partycję sda3 stwórz jako rozszerzoną (extended) i na tej partycji stwórz sobie jako partycje logiczne (logical) / i swap i jeśli chcesz to /home i wiele innych. Wyglądać to powinno mniej więcej tak:

Dysk:

sda1

sda2

sda3 (sda5, sda6, sda7)

Czyli partycje sda5, sda6, sda7 są jakby podpartycjami partycji sda3. Mam nadzieję, że rozumiesz mój mały przykład podziału.

Na przykład u mnie wygląda to tak:

root@debian:/home/roobal# fdisk -l


Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Disk identifier: 0x33583358


   Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 * 1 1275 10241406 83 Linux

/dev/sda2 1276 7297 48371715 5 Extended

/dev/sda3 7298 9729 19535040 83 Linux

/dev/sda5 1276 1340 522081 82 Linux swap / Solaris

/dev/sda6 1341 7297 47849571 83 Linux

root@debian:/home/roobal#

Dlaczego logiczne zaczynają się od 5 ?? Dlatego, że mogę sobie stworzyć jeszcze jedną partycję podstawową lub rozszerzoną, która będzie oznaczona właśnie jako sda4 :slight_smile:

Wyrażę się tak, katalog /home to podkatalog w głównym drzewie plików /, dlatego nie ma potrzeby tworzenia “partycji” /home, ponieważ to tak naprawdę nie jest partycja /home, tylko partycja, w której montujesz katalog /home, jest to partycja na której wydzielasz ileś tam miejsca na dysku tylko i wyłącznie dla tego katalogu, który będzie zamontowany na tej partycji. Krótko mówiąc katalog /home jest na partycji gdzie znajduje się / i to jest odpowiedź na twoje pytanie :slight_smile: Jeśli nie chcesz nie musisz tworzyć dodatkowej partycji dla /home ale wtedy będziesz potrzebować większej dla /, ponieważ pliki z katalogu domowego będą zajmowały miejsce właśnie na tej partycji :slight_smile:

Pozdrawiam!

Czyli mogę stworzyć sda4, i na tej jednej partycji bez problemu zainstaluję linuksa?.W chwili przypisywania partycji (w czasie instalacji) mam przypisać / i home do tej partycji czy pominąć home?

A czy te partycje logiczne i rozszerzone mogę stworzyć w gparted? No i czy jest to jakoś specjalnie skomplikowane?

p.s. proszę o podpowiedź tematu :slight_smile:

roobal , no no brawo, jaki długi tekst =D>

A ja odpowiem na twoje pytanie.

Tak możesz. Nie jest.

Możesz pominąć /home i zainstalować cały system na “/”, ale ja tego nie polecam, zainstaluj lepiej na “/” i “/home” pamiętaj też o partycji swap.

Jeśli się gubisz, to w gparted trzeba zrobić tak: 3 partycje podstawowe, 1 partycje “Extended” i możesz robić już w wtedy partycji logicznych ile Ci się podoba.

niby wszystko jasne, wieczorem wezmę się za to :smiley: dzięki!

czasami mi się nudzi :slight_smile:

Jeśli masz wolne miejsce dla sda4 to tak.

Jak pisałem wyżej możesz pominąć.

Tak możesz, skomplikowane to nie jest, jeśli masz GParted po polsku, to kiedy wybierasz utwórz partycję masz do wyboru czy to ma być partycja podstawowa (primary) czy logiczna (logical), wybierasz logiczną, ponieważ masz juz 3 podstawowe a potrzebujesz stworzyć jeszcze 2 dla / i swap, czyli razem 5 partycji a 4 podstawowe to maksimum, czyli tworzysz 2 partycje logiczne, które będą podpartycjami partycji sda4.

Pozdrawiam!

ubuntu zainstalowane :smiley: taka dumna jestem :lol: tylko myślałam że za uruchamianie będzie odpowiadał windowsowy bootloader a jest GRUB ale właściwie cóż za różnica

jeszcze raz dzięki! !!