Ubu 7.04 nie widzi mojej karty wifi

ubu 7.04 nie widzi mojej karty wifi… Planet WL 8303 , w wersji 6.10 bez problemów wykrywał i działało, zainstalowałem najnowszego ubu i klaps… jak to naprawić? lspci pokazuje kartę z realtekiem, ale system twierdzi że nie ma kart sieciowych w kompie… za pomoc krok po kroku z góry dziękuję…

Miałem taki sam problem (też mi działało w poprzednich wersjach Ubuntu, a później nie). Po kilku godzinach mordęgi (w sieci nie znalazłem nic ciekawego) udało mi się odpalić kartę z ndiswrapperem. Zamieszczę tutaj kolejne kroki, które trzeba podjąć aby karta chodziła.

I. Najpierw instalacja ndiswrappera (ściągamy te paczki co poniżej i instalujemy w takiej kolejności jak podane - paczki instalują sie po zwykłym kliknięciu - nie trzeba sie męczyć z konsolą).

1.http://altruistic.lbl.gov/mirrors/ubunt … u1_all.deb

2.http://altruistic.lbl.gov/mirrors/ubunt … 1_i386.deb

3.http://ftp.riken.go.jp/pub/Linux/ubuntu … u3_all.deb

II. Po zakończonej instalacji w terminalu wstukujemy ndisgtk i podajemy ścieżkę do plików ze sterownikami do karty od Windowsa. Otwieramy plik net8180.inf (wstawiłem na rapidshare’a pczkę ze sterownikami - http://rapidshare.com/files/27660916/WL8303.arj.html).

III. Następnie trzeba zedytować plik interfaces. W konsoli wklepujemy “sudo gedit /etc/network/interfaces”. Następnie zamieniamy zawrtość pliku tym (ten krok jest oczywiście opcjonalny, zależy od tego jakie urzadzenia sieciowe macie u siebie):

auto lo

iface lo inet loopback

auto eth0

iface eth0 inet dhcp

auto eth1

iface eth1 inet dhcp

auto eth2

iface eth2 inet dhcp

auto ath0

iface ath0 inet dhcp

auto wlan0

IV.Następnie owtieramy manager sieci i wstawiamy nazwę naszej sieci i inne pierdoły (IP, brama, dhcp itp.). I jesteśmy w domu.

Mam nadzieję, że pomogłem. :lol:

niestety… instalacja ndiswrapper-common_1.38-1ubuntu1_all.deb powoduje dziwną zwiechę, ndiswrapper-utils-1.9_1.38-1ubuntu1_i386.deb tu wywala błąd że nie taka architektóra, pod amd64 nie znlazłem takiej paczki, ndisgtk_0.6-0ubuntu3_all.deb ten w rezultacie braku tamtych też wywala jako błąd… sie poddaje… najlepsze jest to że usiłowałem na nowo zainstalować 6.10 i co ciekawe po skonfigurowaniu jak kiedyś też sieć nie ruszyła tyle że przynajmniej widziało kartę wi-fi??? ubu bardziej kapryśne niż pogoda…

sniper00

jeśli masz wersje 64 moze dla Ciebie lepszym wyjściem będzie feisty 32?

Też tak myślę, że najlepiej będzie abyś zainstalował sobie wersję 32-bitową. Na innych forach widziałem, że 64-bitowcy mają liczne problemy ze sterownikami i paczkami pod swoje maszyny. Na wersji 32-bitowej nie powinienieś odczuć żadnej różnicy w komforcie pracy (wiem tylko, że marnuje się trochę niewykorzystana moc procesora, no ale trudno) i nie powinieneś mieć większych problemów z zainstalowaniem powyższych paczek.

A ten cały ambaras wynika prawodpodobnie z tego, że w nowym jądrze jest skopana obsługa kart z niewolnymi sterownikami. Możesz też popróbować szczęscia ze zmianą jądra.

Dziękuje za pomoc… ale wywaliłem ubu z dysku… postawiłem świeżą instalkę xp i narazie poczekam aż wymyślą takie ubu które spełni moje oczekiwania… powoli robi sie to denerwujące że jak nie grafa nie działa i trzeba sie envy ratować to sieć zdycha i tak w kółko… kurcze ja chce używać komputera a nie ciągle w nim grzebać… “okres” grzebania w konfiguracjach mam już za sobą i teraz jak włączam kompa to ma działać…

jak będzie udoskonalona jakaś wersja ubu to z livecd sprawdzę i wtedy może znowu zainstaluję…

rozumiem twoją irytację, i trudno sie dziwic, ale to nie jest wina ubuntu tylko tego ze prawdopodobnie sterowniki do tej karty nie współpracują jeszcze z kernelem 2.6.20 i dlatego nie zostaly dołączone do dystrybucji.

Moja wiedza na temat wlan pod linuksem jest zerowa dlatego nie bede tu ci doradzal ale dziwie sie ze przez to tylko zrezygnowałeś z systemu. Przeciez to nie jest tak ze jak tylko wyjdzie nowe ubuntu czy inna dystrybucja to od razu trzeba na nią przechodzić. Ubuntu 6.10 ma naprawde nowoczesny kernel i mogles na nim pracować śmiało az do końca jego wsparcia. Nowy kernel to nowy system, tak jak xp => vista i wiadomo ze trzeba odczekać jakiś czas zeby wszystko w nim współgrało.

Problem z tą kartą i nowym ubuntu masz nie tylko ty, z tego co przeczytalem na necie :wink: Najprawdopodobniej to jest dlatego ze realtek nie nadązył za jądrem, ale moge sie mylic jeśli tak to prosze o poprawkę.

Tu znalazlem taki link, ktory mozna przerobic na kazde distro, tylko tak jak mówie, jesli rzeczywiscie realtek nie nadążył za jądrem to raczej nie pomoże. Ale mozesz sprobowac. Btw, odwiedz tez oficjalna strone producenta tej karty i zobaczy czy są jakieś nowe stery. W kazdym razie nie jest to na pewno powód zeby rezygnować z linuksa bo to tak jakby milosnik windowsa zrezygnowal z niego bo po przejsciu na viste coś mu nie dziala :wink: Pozdrawiam.

http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?t=13280

tak…ale ja potrzebowałem dwa sprawne gotowe pod każdym względem systemy: winxp i ubuntu ( w razie awarii jednego drugi robi za zapasowy, specjalnie daw różne systemy na wypadek aby błąd/usterka nie mogły się powielić na obu systemach)… jeśli dobrze pójdzie to w ciągu miesiąca wyjadę z kraju, a komp zostaje jako centrum łączności ze mną dla mojej kobiety i córki, to ubu co miałem na kompie i działało było moim poligonem doświadczalnym więc wolałem nie ryzykować i nie zostawiać systemu po moich kombinacjach, niestety ani 7,04 ani ponowne zainstalowanie 6.10 nie przyniosły rezultatu… ponownie zainstalowałem i dopieściłem do granic możliwości i swoich umiejętności winxp licząc na to że moje Panie szybko go nie załatwią… z linuksem dalej będe wojował ale w postaram sie to robić już na innym kompie…zresztą przez ciągłe instalowania i odinstalowania systemów itp muszę teraz za każdym razem dzwonić do MS aby mi winxp aktywowali i tłumaczyć sie czemu średnio co pół roku instaluje winxp na nowo…