Ubuntu 10.04 i ChromiumOS na jednym pendrive'ie (LiveUSB)

Witam, ostatnio zainstalowałem sobie Ubuntu 10.04 na pendrive, jako LiveUSB. Zaktualizowałem, zainstalowałem kilka programów do codziennego użytku. Nie chcę tego stracić, a chcę również przetestować ChromiumOS (pisali ostatnio o nocnych wydaniach na DP). Jak więc doinstalować ten system nie tracąc tamtego z możliwością wyboru po starcie z pendrive’a? Zakładam, że będzie trzeba pewnie wgrać np: Grub’a który będzie uruchamiał systemy z odpowiednich ścieżek… Ale jak to zrobić?

Musisz zainstalować manager grub na pendrive. http://www.panticz.de/MultiBootUSB

Ale tam jest bootowanie z .iso a ja mam już rozpakowane Ubuntu na pendrive’ie z zainstalowanymi pakietami, które uruchamia się tak samo jak LiveCD…

Podobnie trzeba zrobić lub zrobić 2 partycje na pendrivie.

Co do dwóch partycji to nie wiem czy da rade bootowac z drugiej

Jak ustawisz grub to pewnie da radę. Tylko nie wiem z jakiego menadżera startu korzysta chromium.

Zrób tak, przekopiuj zawartość pendrajwa na dysk i zrób kopie zapasowe Gruba i MBR pendrajwa. Potem jak będziesz chciał znowu Ubuntu to skopiujesz z dysku na pendrajwa i albo zainstalujesz na nowo Gruba albo przywrócisz z kopiii zapasowej:

Kopia zapasowa bootloadera :

sudo dd if=/dev/sdX of=$HOME/bootldr.backup bs=446 count=1

za sdX podstawiasz dysk rozpoznawany przez system, np. sdb ale bez numerków, skopiuj sobie plik bootldr.backup na dysk twardy. Kopia MBR :

sudo dd if=/dev/sdX of=$HOME/mbr.backup bs=512 count=1

Przywracanie bootloadera :

sudo mount /dev/sdXY /mnt

sudo dd if=/mnt/bootldr.backup of=/dev/sdX bs=446 count=1

Tym razem za sdXY podajesz oznaczenie dysku twardego. Wszystko możesz zrobić w LiveCD.

Pozdrawiam!