Ubuntu 10.04 - jak pozbyć się błędu "No such partition"?

(Seba810) #1

Zainstalowałem Windows 7, a obok niego Ubuntu 9.04. Upgardowałem go do wersji 10.04, i po tym zabiegu podczas uruchamiania Ubuntu wywaliło mi bład "No such partition" (Windows działa dobrze), więc odinstalowałem, i zainstalowałem 9.04, bez upgardowania. Co zrobić, aby nie wywalało tego błędu? (dodam, że wersja 10.04 działała idealnie obok Windowsa XP, a taki błąd występuje tylko prze se7enie).

Windows oczywiście oryginalny.

(niestety nie posiadam żadnego screena, ani zdjęcia :frowning: )

(nintyfan) #2

W jakiej kolejnośći instalowałeś oba systemy za pierwszym razem?

(Seba810) #3

Najpierw Windows, a następnie Ubuntu.

(nintyfan) #4

Teraz Ci chyba nie pomożemy. Moglibyśmy Ci pomóc, gdybyś najpierw zupradował system, ale załatwił sobie płytkę LiveCD z Ubuntu. Ja np. nie wiem, co mogło być przyczyną. Mogę się domyślać, ale to za mało.

(system) #5

Hmm, dobrze instalowałeś. Partycje pewnie masz NTFS bo 7 chyba FATa nie wspiera.

Podaj wynik polecenia

cat /etc/fstab/

Ew spróbuj:

sudo apt-get install ntfs-3g

(nintyfan) #6

Nie wiem czy powyższa porada coś da. Autor tematu napisał, że obecnie zainstalował Ubuntu od zera.

/etc/fstab to dobry trop. Być może zmienił się sposób montowania napędów z /dev/sdCX na UUID. Jednak ostatnio taka zmiana nie zaszła(zaszła dużo wcześniej).

(roobal) #7

Ten błąd wyskakuje, gdy Ubuntu się uruchamia czy jeszcze na poziomie bootloadra? Napisz jeszcze co jest przed tym błędem, bo na pewno system informuje jakiej partycji mu brakuje.

Pozdrawiam!

(Seba810) #8

Włączam komputer, wyskakuje bootloader, wybieram Ubuntu. Następnie pojawia się ekran, gdzie wybieram wersję Ubuntu (po upgardzie mam tam dwie wersje 9.10 oraz 10.04 [*@Edit: w temacie napisałem, że mam 9.04, ale mam 9.10. Sorry*].) Jeśli wybiorę 10.04, to wywala błąd "No such partition", i ani drgnie. A Po wyborze 9.10 wywala jeszcze inny błąd, ale już nie pamiętam jego treści.

(roobal) #9

Czyli błąd leży po stronie bootloadera a dokładniej, w jego konfiguracji jest albo podana zła partycja, na której jest zainstalowany system albo tego systemu nie ma po prostu.

Skoro instalowałeś Ubuntu to prawdopodobnie masz je na płycie/pendrajwie, więc jak możesz uruchom Ubuntu z płyty/pendrajwa w trybie Live, uruchom terminal i wpisz takie polecenie:

sudo fdisk -l

i wklej wynik tego polecenia tu na forum.

Pozdrawiam!

(Seba810) #10

Niestety, już nie mam go na płycie, ani pendrive'ie