Ubuntu 10.04 na pendrive (wersja dla netbooków)

Witam,

chciałbym zainstalować Ubuntu 10.04 (wersja dla netbooków) na pendrive 2 GB, z tym że miałby on pracować pod Windowsem. Myślałem nad VirtualBox’em, ale nie odpowiada mi to że tworzy jeden plik który robi za dysk. Proszę o pomoc!

Pozdrawiam!

Zapewne chciałbyś używać Ubuntu z pendrajwa również na innych komputerach? Ja widzę to tak: instalujesz normalnie Ubuntu na pendrajwie, pendrajw podpinasz pod Windowsem do USB. W VirtaulBoksie podpinasz jako urządzenie USB, tworzysz sobie jakąś maszynę i jako nośnik wybierasz pendrajwa z Ubuntu. Uruchamiasz maszynę, bootujesz z pendrajwa i cieszysz się systemem :slight_smile:

Pozdrawiam!

roobal , dzięki za pomoc. 2 GB starczy do instalacji i codziennej pracy (internet i praca z dokumentami)?

Hmm… może zabraknąć ale jak się postarasz to starczy, chodzi mi o dokumenty, chyba że jakieś niewielkie pliki to powinno starczyć. Na takim małym pendrajwie, moim zdaniem, lepiej postawić Debiana a najlepiej Slackware, żeby sam system zeżarł jak najmniej miejsca. Katalogi /tmp i /var/log przerzuć do RAMu przy pomocy tmpfs. Coś z gotowców - minidystrybucji- Puppy Linux, nie powinien zająć więcej niż 200MB i ładuje się w całości do RAMu, więc działa jak burza :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dokumenty rzędu 2-4 MB + pare tapet.

To powinno starczyć, gdyby brakowało to wrzuć, jak pisałem, /tmp i /var/log dać do RAMu :slight_smile:

Pozdrawiam!

Tylko, że pamiętaj, że będzie to działać nieco wolniej niż gdybyś zainstalował to na tradycyjnym dysku. Pendrive może być szybki, ale ograniczy go prędkość przesyłu danych przez port USB - i to on będzie powodował opóźnienia. I dodatkowo, taki rozwiązanie jakie zaproponował Ci roobal, nie spowoduje, że Linux będzie działał na każdym komputerze - tylko na tych, na których będzie zainstalowany Virtual Box - a to nie małe ograniczenie.

Czy nie lepiej rozglądnąć się za jakimś systemem (typu Chrome OS), który będzie zainstalowany na pendrive i będzie pracował na każdym komputerze, niezależnie od tego jaki system jest na nim zainstalowany?

gn3fet2t84np.png

Co to za plik wubi.exe i usb-creator.exe? Instalowałem obraz za pomocą Universal-USB-Installer-v1.7.7 tak jak pisało na Ubuntu.com

Wytłumacz dlaczego ma działać tylko pod VirtaulBoksem, skoro w ten sposób można uruchomić zarówno na fizycznym jak i wirtualnym komputerze? Wubi to instalator Ubuntu w Windows, w ten sposób Ubuntu instalowane jest jako aplikacja systemu Windows. Usb-disk-creator to kreator dysku USB program działa na tej samej zasadzie co używałeś pod Windowsem.

Pozdrawiam!

Panowie dzięki i idę testować

http://www.pendrivelinux.com/boot-a-usb-flash-drive-in-virtualbox/

Tylko wg tego opisu musiałbys mieć dysk a go nie potrzebujesz, odpalasz maszynę i tak samo jak na fizycznym komputerze przeprowadzasz rozruch z pendrajwa.

Pozdrawiam!

Sorry, ale głupoty gadasz. VirtualBox nie ma opcji bootowania z urządzenia USB. Dlatego trzeba stworzyć plik vmdk zgodnie z instrukcją. A to czy to będzie zewnętrzny twardy dysk, czy pendrive, to nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

Źle się wyraziłem i pomyliłem pojęcia, chodziło mi że gdyby chciał później na fizycznym komputerze uruchomić system z pendrajwa to nie będzie potrzebował tego dysku wirtualnego - vmdk.

Pozdrawiam!

Nie mogę tego pliku utworzyć bo komendy są błędne. Ratunku!

Podałeś za # numer twojego pendrajwa?

Pozdrawiam!

roobal , tak ale te komendy nie działają!

btw. VitualBox mam na dysku E.

To w takim razie:

cd e:\lokalizacja\vboksa

Pozdrawiam!

:?

edit: zrobiłem plik .bat z poleceniem:

i wrzuciłem do E:\Program Files\Oracle\VirtualBox i odpaliłem. Działa ! :smiley:

Jakbyś wcisnął klawisz Tab w celu uzupełniania nazw to byś otrzymał coś takiego:

cd E:\"Program Files\Oracle\VirtualBox"

Pozdrawiam!