Ubuntu 10.4 i Windows 7. Jak uczynić siódemkę domyśnym OS?


(system) #1

Chciałbym zainstalować Ubuntu 10.4 obok zainstalowanego już Windows 7. Chciałbym aby w GRUBie Windows 7 był domyślnym systemem. Proszę o pomoc, ponieważ niestety w Ubuntu nie ma LILO, a o GRUBie to ja nie mam wielkiego pojęcia. i w ogóle czy w Ubuntu jest jakaś graficzna konfiguracja bootmanagera? Oba systemy będą na jednym dysku, ale oczywiście na oddzielnych partycjach. I jeszcze jedno. Jest sens tworzenia SWAP-a przy 2GB RAM?


(Skomerko) #2

Takim programem jest np. BUM (dostepny w repo) - BootUp Manager. Jest w nim możliwość przestawienia systemu.

Jeśli nie będzie to wystarczy pogrzebać w ubucentrum i tam znajdziesz info.


(Monczkin) #3

Akerav , nazwij proszę temat konkretnie. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat. http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=16&t=394978

Edycja GRUB

http://www.google.pl/search?q=edycja+gr ... =firefox-a


(Spectatorx) #4

Niedawno jeden z użytkowników na blogu opisywał aplikację jakiej potrzebujesz:

http://www.dobreprogramy.pl/Spox5/Burgm ... 19319.html


(system) #5

Dzięki. Sprawdzę, w razie problemów napisze. Panie Moderator, tak może być?

Pozostaje jeszcze pytanie dotyczące SWAPa. jedni mówią że tworzyć, drudzy że można go całkowicie olać....


(Szeptweb) #6

Jest wiele sposobów jednym z nich możliwość skorzystania z centrum oprogramowania i instalacja programu startupmanager bądź wykorzystanie konsoli oto polecenia:

sudo apt-get install startupmanager

sudo startupmanager


(TheUsh) #7

Jeżeli nie masz zamiaru odpalać żadnej aplikacji, która mogła by pożerać mnóstwo RAMu, to SWAP całkowicie olej, bo raczej zwykłe użytkowanie nie zajmie ci całych dwóch giga. Partycja/plik wymiany służy do tego, żeby w razie braku miejsca w pamięci operacyjnej zrzucić część rzadziej używanych danych na dysk. W razie gdybyś jednak kiedyś miał problemy, to żeby nie psuć sobie układu partycji i dodawać SWAPa, możesz poczytać jak stworzyć plik wymiany w linuksie :wink:


(dragonn) #8

Ale należy pamiętać że swap jest potrzebny do hibernacji (jeżeli masz zamiar z tego korzystać to najlepiej swap = ram, jeżeli zrobisz mniej to należy pamiętać by ilość zajętego ramu przed hibernacją była mniejsza od ilość swap). Ją polecam stworzyć swap, przy powyżej 1gb ramu, wystarczy spokojnie 1gb (też mam 2 gb ramu i do tego 1gb swapu, i zdarzyło mi się że był potrzebny), a te 1gb przy dzisiejszych dyskach twardych nie robi prawie różnicy.


(roobal) #9

Edytujesz pliczek:

sudo nano /etc/default/grub

i w linii:

GRUB_DEFAULT=0

ustawiasz, który system ma się domyślnie uruchamiać. Liczysz od zera, czyli 0 - pierwszy system z listy, 1- drugi system itd. Wciskasz Ctrl+o aby zapisać i Ctrl+x aby wyjść z edytora.

Pozdrawiam!