Ubuntu 11.04- kilka informacji "na start"


(Sjegar) #1

Witam, właśnie ściągnąłem Ubuntu 11.04 z tej strony. Na co dzień używam Windowsa XP. Ponieważ nigdy wcześniej nie miałem styczności z tym[ubuntu] systemem (no, może nie licząc paru wizyt u kumpla, który posiada Ubuntu 10.10) mam do Was kilka pytań:

  1. Z tego co wiem, nie powinno się instalować dwóch systemów na jednej partycji, tak więc musiałbym utworzyć nową, na której zainstalowałbym ubuntu. Mam dysk 200 GB, z czego nawet nie mam połowy zapełnionej. Czy partycja na ubuntu 10 GB wystarczy?

  2. Jako że rodzice i brat nie mieli w ogóle styczności z Ubuntu, raczej będą chcieli używać Windowsa. Czy przy uruchomieniu komputera standardowo będę miał to okno, w którym będę musiał wybrać system operacyjny, czy muszę to jakoś ustawić, żeby to okno mi się wyświetlało?

  3. Nawiązując do poprzedniego pytania, z tym oknem wyboru OS, to z tego co się dowiedziałem ubuntu będzie domyślnym systemem, a ja chciałbym ustawić jako domyślny system Windowsa. Jak to zrobić?

  4. Nawiązując do poprzedniego pytania, jeszcze jest coś takiego, że jak po jakimś czasie nie wybierze się systemu operacyjnego, to załaduje się ten domyślny. Czy ten czas też można sobie jakoś ustawić na dowolną wartość? Jeśli tak, to jak?


(Sawyer47) #2

Ad. 1. Spokojnie powinno wystarczyć, przynajmniej na system i programy (pomijając dane użytkowników)

Ad. 2. hint: GRUB. Instaluje się automatycznie z Ubuntu, więc będzie opcja wyboru.

Ad. 3 i 4. Edycja pliku konfiguracyjnego /etc/default/grub


(Dvdk15) #3
  1. Tak, chociaż poleciłbym 20gb.

  2. Tak ( chociaż ubuntu jest prostszy i jego bym bardziej polecił początkującym - bo raczej tak jest :slight_smile: )

  3. Tak

  4. Chyba się da :stuck_out_tongue:


(Sjegar) #4

OK, to mam jeszcze jedno pytanie. Jak utworzyć bootowalny pendrive z ubuntu, żebym mógł go zainstalować?. Dodam jeszcze, że sprawdziłem i mój bios obsługuje opcję bootowania z pendrive.

P.S. Dzięki za pomoc w tych 4 pytaniach :smiley:


(Sawyer47) #5

Można albo z poziomu LiveCD Ubuntu albo przez takie narzędzia jak UNetBootin (są też inne pewnie).


(Sjegar) #6

dzięki wielkie za pomoc! :smiley:


(LeserGD) #7

Pytania 1 i 2 zostału wystarczająco opisane.

Tak jak pisał nr47 polega to na edycji pliku /etc/default/grub , aby móc go edytować musisz podbić uprawnienia do roota (sudo gedit /etc/default/grub)

za domyślnie ładowany system odpowiada wartość parametru GRUB_DEFAULT.

Aby ustawić czas ładowania domyślnego systemu, musisz zmienić wartość parametru GRUB_TIMEOUT , podajesz czas w sekundach. Zmiany tej dokonujesz wtym samym pliku co wybór domyślnego sytemu.

Po zapisaniu zmian w powyższym pliku musisz wydać polecenie sudo update-grub , aby zmiany zostały zastosowane.

Opis stworzenia bootowalnego USB jest na stronie http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download w punkcie nr 2.

Edit:

Jeżeli boisz się edycji pliku konfiguracji, możesz zainstalować program Grub Customizer i wszystko sobie wyklikać. Nie sprawdzałem działania z Ubuntu 11.04, z wersją 10.04 LTS działa bez problemu, może ktoś testował to napisze.