Ubuntu 11.04 nie informuje o dostępnych aktualizacjach

(greh) #1

Witam,

Może na razie to nie jest problem, ale przez następne kilka miesięcy może to być co najmniej uciążliwe.

A mianowicie, zainstalowałem Ubuntu 11.04 i mam taką niedogodność, że system nie informuje mnie o dostępności jakichkolwiek aktualizacji. Muszę dopiero ręcznie uruchomić menadżera aktualizacji, by móc je zainstalować.

W poprzednich wersjach Ubuntu w zasobniku pojawiała się odpowiednia ikona, która informowała o aktualizacjach i jej kliknięcie powodowało otwarcie menadżera aktualizacji i ich instalację. Tak samo było w Linux Mint, tylko, że tam było to sterowane przez aplet Mint Update. W związku z tym mam pytanie, jak zmusić tę ikonę Menadżera Aktualizacji do pojawiania się w zasobniku (trayu)? Wiem, że podobny problem miałem z Kadu, ale użycie:

gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['JavaEmbeddedFrame', 'Wine', 'Kadu']

w terminalu spowodowało, że teraz po zamknięciu Kadu pojawia się w zasobniku a nie znika bez śladu. Znalazłem też wpisy, by:

'Kadu'

zamienić na:

'ALL'

ale wtedy po zamknięciu Kadu się tam nie pojawiało, więc ten sposób raczej odpada.

Proszę o pomoc, jak zmusić Menadżera Aktualizacji do informowania mnie, o dostępności aktualizacji. :wink:

(Qba Lukaszczyk) #2

"Programy startowe" i zaznaczasz.

(greh) #3

Ja nie chce, by Menadżer Aktualizacji startował za każdym razem z systemem, i bym musiał go niepotrzebnie przy braku aktualizacji, a to wydaje mi się, osiągnę robiąc to, co poleciłeś.

Chodzi mi o to, by w trayu pojawiła się ikona tylko wtedy, kiedy będą aktualizacje, kliknę ją, otworzy się Update Manager i wtedy kliknę instaluj, lub wybiorę co zainstalować.

Mam nadzieję, że teraz jest jasne?

(Łukasz) #4

Zaznaczenie tej opcji włącza sprawdzanie aktualizacji przy starcie systemu.

Jak ma system informować o dostępnych aktualizacjach bez ich sprawdzania?

(system) #5

Poczytaj o cronie... Choć go też trzeba dodać do init.d...

(roobal) #6

Menedżer aktualizacji (update-menager) korzysta właśnie z Crona, dlatego należy mieć uruchomionego demona, aby co jakiś czas sprawdzał aktualizacje.

Pozdrawiam!

(greh) #7

No dobra, tylko czemu poprzednie wersje Ubuntu informowały, nawet uruchamiał się zminimalizowany update-manager kiedy tylko aktualizacje były dostępne, a nagle w 11.04 przestały. Co do zaznaczenia tej opcji przy starcie, jest ona zaznaczona...

(Chillout) #8

Ubuntu 11.04 ma problemy z prawidłowym wyświetlaniem ikon w zasobniku systemowym, nawet w gnomie.

Trzeba poczekać do wydania poprawkowego zapewne.

Ja zawsze instaluje aktualizacje przez terminal:

następnie

(greh) #9

Ikony Kadu i Thunderbirda w zasobniku już opanowałem, teraz tylko ten update manager został, bo ręczne uruchamiania jednak trochę męczące są, trzeba jakby nie było czasem o tym pamiętać...

(marcin82) #10

Zdaję sobie sprawę, że takie narzędzie jest wygodne. Rozsądniej jest jednak uruchomić konsolę jak pisał Chillout i przejrzeć, jakie zmiany proponuje nam system - czasem naprawdę pozwoli to uniknąć wielu niespodzianek. Sprawdzić co kilka dni to przecież nie problem.

(greh) #11

Czyli nic nie da rady zrobić?

Pozostaje powrócić do starego dobrego Minta...?

(BenderBendingRodriguez) #12

Proste, bo demon sprawdzał obecność aktualizacji, w przypadku gdy ich nie było nic nie pokazywał więc naturalne że pokazywał się tylko jak były jakieś aktualizacje dostępne :slight_smile:

(greh) #13

no dobra, czyli jak zrobić, by znów pokazywał?

(BenderBendingRodriguez) #14

Powinieneś go dodać do autostartu tak jak już Ci napisali.

(greh) #15

Tylko, że ja mam go już w autostarcie i guzik.

Dowód:

zrzutekranupreferencjep.png

Jeszcze przy żadnym starcie nie pokazała się informacja o aktualizacjach, a nie jedna już była.

Jednak w autostarcie jest wpis do 'update-notifier' czy do 'update-manager' też dodać? Wg mnie mija się to z celem,

gdyż nawet przy braku aktualizacji będzie się pojawiał i będę musiał go zamykać.

(BenderBendingRodriguez) #16

Szczerze mówiąc nie wiem dalej co robić nie korzystam z Ubuntu, pamiętam tylko że Ubuntu ma na start od groma programów uruchamianych i w tym jest program do sprawdzania aktualizacji. Próbowałeś uruchomić to ręcznię, mam na myśli sprawdzenie jaka to komenda ten daemon aktualizacji (kliknij edytuj na powyższym screenie) i sprawdź z konsoli czy działa wszystko ok.

(greh) #17

"Update-notifier' uruchamia się razem z systemem, bo jest na liście procesów, ale nie ma informacji o żadnych aktualizacjach, a że na pewno już były, to wiem, bo dziś np. aktualizowałem Jave, ale przez ręczne uruchomienie 'Update-Managera'. Sam z siebie system tak jakby nie sprawdzał...

(system) #18

Greh, nie możesz tego zrobić w konsoli? Przecież to parę sekund.

(roobal) #19

Czasami menedżer aktualizacji nie pokazuje od razu bieżących aktualizacji, sprawdź jeszcze ustawienia Crona.

Pozdrawiam!