Ubuntu 11.04 nie informuje o dostępnych aktualizacjach

Witam,

Może na razie to nie jest problem, ale przez następne kilka miesięcy może to być co najmniej uciążliwe.

A mianowicie, zainstalowałem Ubuntu 11.04 i mam taką niedogodność, że system nie informuje mnie o dostępności jakichkolwiek aktualizacji. Muszę dopiero ręcznie uruchomić menadżera aktualizacji, by móc je zainstalować.

W poprzednich wersjach Ubuntu w zasobniku pojawiała się odpowiednia ikona, która informowała o aktualizacjach i jej kliknięcie powodowało otwarcie menadżera aktualizacji i ich instalację. Tak samo było w Linux Mint, tylko, że tam było to sterowane przez aplet Mint Update. W związku z tym mam pytanie, jak zmusić tę ikonę Menadżera Aktualizacji do pojawiania się w zasobniku (trayu)? Wiem, że podobny problem miałem z Kadu, ale użycie:

gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['JavaEmbeddedFrame', 'Wine', 'Kadu']

w terminalu spowodowało, że teraz po zamknięciu Kadu pojawia się w zasobniku a nie znika bez śladu. Znalazłem też wpisy, by:

'Kadu'

zamienić na:

'ALL'

ale wtedy po zamknięciu Kadu się tam nie pojawiało, więc ten sposób raczej odpada.

Proszę o pomoc, jak zmusić Menadżera Aktualizacji do informowania mnie, o dostępności aktualizacji. :wink:

“Programy startowe” i zaznaczasz.

Ja nie chce, by Menadżer Aktualizacji startował za każdym razem z systemem, i bym musiał go niepotrzebnie przy braku aktualizacji, a to wydaje mi się, osiągnę robiąc to, co poleciłeś.

Chodzi mi o to, by w trayu pojawiła się ikona tylko wtedy, kiedy będą aktualizacje, kliknę ją, otworzy się Update Manager i wtedy kliknę instaluj, lub wybiorę co zainstalować.

Mam nadzieję, że teraz jest jasne?

Zaznaczenie tej opcji włącza sprawdzanie aktualizacji przy starcie systemu.

Jak ma system informować o dostępnych aktualizacjach bez ich sprawdzania?

Poczytaj o cronie… Choć go też trzeba dodać do init.d…

Menedżer aktualizacji (update-menager) korzysta właśnie z Crona, dlatego należy mieć uruchomionego demona, aby co jakiś czas sprawdzał aktualizacje.

Pozdrawiam!

No dobra, tylko czemu poprzednie wersje Ubuntu informowały, nawet uruchamiał się zminimalizowany update-manager kiedy tylko aktualizacje były dostępne, a nagle w 11.04 przestały. Co do zaznaczenia tej opcji przy starcie, jest ona zaznaczona…

Ubuntu 11.04 ma problemy z prawidłowym wyświetlaniem ikon w zasobniku systemowym, nawet w gnomie.

Trzeba poczekać do wydania poprawkowego zapewne.

Ja zawsze instaluje aktualizacje przez terminal:

następnie

Ikony Kadu i Thunderbirda w zasobniku już opanowałem, teraz tylko ten update manager został, bo ręczne uruchamiania jednak trochę męczące są, trzeba jakby nie było czasem o tym pamiętać…

Zdaję sobie sprawę, że takie narzędzie jest wygodne. Rozsądniej jest jednak uruchomić konsolę jak pisał Chillout i przejrzeć, jakie zmiany proponuje nam system - czasem naprawdę pozwoli to uniknąć wielu niespodzianek. Sprawdzić co kilka dni to przecież nie problem.

Czyli nic nie da rady zrobić?

Pozostaje powrócić do starego dobrego Minta…?

Proste, bo demon sprawdzał obecność aktualizacji, w przypadku gdy ich nie było nic nie pokazywał więc naturalne że pokazywał się tylko jak były jakieś aktualizacje dostępne :slight_smile:

no dobra, czyli jak zrobić, by znów pokazywał?

Powinieneś go dodać do autostartu tak jak już Ci napisali.

Tylko, że ja mam go już w autostarcie i guzik.

Dowód:

zrzutekranupreferencjep.png

Jeszcze przy żadnym starcie nie pokazała się informacja o aktualizacjach, a nie jedna już była.

Jednak w autostarcie jest wpis do ‘update-notifier’ czy do ‘update-manager’ też dodać? Wg mnie mija się to z celem,

gdyż nawet przy braku aktualizacji będzie się pojawiał i będę musiał go zamykać.

Szczerze mówiąc nie wiem dalej co robić nie korzystam z Ubuntu, pamiętam tylko że Ubuntu ma na start od groma programów uruchamianych i w tym jest program do sprawdzania aktualizacji. Próbowałeś uruchomić to ręcznię, mam na myśli sprawdzenie jaka to komenda ten daemon aktualizacji (kliknij edytuj na powyższym screenie) i sprawdź z konsoli czy działa wszystko ok.

"Update-notifier’ uruchamia się razem z systemem, bo jest na liście procesów, ale nie ma informacji o żadnych aktualizacjach, a że na pewno już były, to wiem, bo dziś np. aktualizowałem Jave, ale przez ręczne uruchomienie ‘Update-Managera’. Sam z siebie system tak jakby nie sprawdzał…

Greh, nie możesz tego zrobić w konsoli? Przecież to parę sekund.

Czasami menedżer aktualizacji nie pokazuje od razu bieżących aktualizacji, sprawdź jeszcze ustawienia Crona.

Pozdrawiam!