Ubuntu 11.4 - po nagraniu płyty, nie chce się ona bootować

(Hryniewicki Jarek) #1

Ściągnąłem sobie Ubuntu 11.4 z ubuntu.com jednak kiedy wkładam płytę do napędu swojego laptopa (HP Pavilion DV7) i restartuje go aby rozpocząć instalację nic się nie dzieje i startuje po prostu windows.

Wcisnąłem ESC aby otworzyć manu i F9 i wybrałem aby bootowało z napędu jednak to nic nie dało. Jakieś pomysły?

(Sawyer47) #2

Sprawdzić, czy dobrze nagrana płytka. Na pewno nagrałeś obraz na płytę jako obraz, a nie jako dane? Masz możliwość sprawdzenia płytki na innym komputerze?

(system) #3

Z poziomu windowsa też można. Mi się wydaje że problem z nagrywarką, mój znajomy miał podobnie.

(mikber18) #4

Jeżeli rzeczywiśćie problem to nagrywarka zawsze jest możliwość instalacji systemu z pendriva.

potrzebujesz pendrive 2GB i program unetbootin oraz system który jest w stanie obsłużyć bootowanie z USB

(Hryniewicki Jarek) #5

Akurat po ściągnięciu nie był to obraz jak było w poprzednich wersjach tylko .rar no więc rozpakowałem i nagrałem jako dane. Czyli tutaj jest błąd? W takim razie jak to teraz zrobić aby zadziałało?

EDIT: Ok, znalazłem opcję utworzenia obrazu z danych (ashampoo burning studio) tworzę obraz, nagrywam jeszcze raz i powinno działać?

(Sawyer47) #6

Nie było to bynajmniej archiwum RAR, tylko obraz ISO. Zapewne masz a) włączone ukrywanie rozszerzeń pliku b) ustawioną obsługę plików ISO przez WinRAR-a - stąd takie błędne mniemanie.

Powinieneś ściągnięty obraz ISO nagrać na płytę jako obraz, a nie jako dane (w praktycznie każdym programie do nagrywania płyt powinna być opcja "Nagraj obraz na płytę" lub podobnie brzmiąca)

(Hryniewicki Jarek) #7

Nie no nie wierzę że tego nie zauważyłem :open_mouth: Zasugerowałem się ikonką winrar'a ale jak wół pisze .iso :wink: Wystarczyło zmienić domyślny program dla tego formatu.