[Ubuntu 6.06] - Java w pliku bin | Instalacja

Witam!

Po pokonaniu paru przeszków w linuxie, czyt. postawienie internetu oraz wgranie flash’u utknołem na etapie instalacji Javy. W zasadzie jestem zielony w linuxie, choć mam go już ponad rok lecz jakoś mnie do niego nie ciągło…bo to nie umiałem zaistalować czegoś tam…i czegoś tu i zrezygnowałem, ale na nowo walcze :frowning:

Nie znam się oczywiście na instalacji, wyczytałem że można to zrobić na kilka sposób, ja mam pobrany plik bin (dokładnie) jre-1_5_0_11-linux-i586.bin

Bardzo proszę jakąś dobrą dusze aby napisała mi etapy instalacji i co powinnien wpisać w terminalu.

Dziękuje za wyrozumiałość.

pozdrawiam

D,M

Złączono Posta : 11.05.2007 (Pią) 10:11

hm…wpisałem komende sh jre-1_5_0_11-linux-i586-rpm.bin - zaczeło się rozpakowywać tzn pisze :

O, i co teraz trzeba zrobić ? Pisze że nie wykryło jakiegoś polecenia i rybka. Proszę o pomoc dobre duszyczki :wink:

Instalacja Javy to kwestia minut. Paczek .rpm używają Fedora i Mandriva - ale Twoje distro niekoniecznie. Nie napisałeś jakiego Lina używasz, więc pomocy raczej nie otrzymasz, póki co. :mrgreen:

proszę się nauczyć czytać.

Patrz -> Temat.

pozdrawiam

Złączono Posta : 11.05.2007 (Pią) 10:46

P.s Nie musze tego instalować z plików rpm koniecznie, po prostu taki mam :). Mogę również sciągnąć inne tylko o konkretny link prosze tak aby na pewno java działa.

Aaaa… moje przeoczenie. :slight_smile: No to, skoro masz Ubuntu, człowieku, to co Ty chcesz robić z .rpm? :mrgreen:

  1. Ściągasz plik podpisany “Linux (self extracting file)”

  2. Tworzysz katalog dla Javy

    mkdir /usr/java

  3. Prawoklik na ściągniętą binarkę Javy - zaznaczasz plik jako wykonywalny. 4. W konsoli:

    cd /usr/java

  4. Drag & drop na okno konsoli plik Javy. Enter. I już - to samo masz na http://www.java.com/en/download/help/5000010500.xml#selfextractingPamiętaj, że wszystko to się robi jako root! Przy okazji - żebyś się nie męczył z “sudo” przed tym wszystkim zrób w terminalu takie coś:

    sudo passwd root

I podaj hasło, jakiego chcesz używać jako superuser. Po wszystkim wpisujesz

su

,hasełko i zaczynasz to, co powyżej wyłuszczone. :smiley:

EDIT: Oczywiście, jeśli u Ciebie wszystko OK z repozytoriami możesz Javę zainstalować prosto z Synaptica albo apt-getując. :wink:

hehe teraz jestem na punkcie nr. 3

Hmm nie widze tu czegoś takiego, mam jedynie:

Open with Text Editor

Open with other Application

Cut

Copy

Make link

Rename

Move to Wastebasket

Send to…

Create Archive

oraz Properties

no i żaden z nim nie odpowiada temu co mam zrobić…

oczekuje na dalsze informację :wink:

Złączono Posta : 11.05.2007 (Pią) 11:09

Mów mi więcej o repozytoriach :D…to wszystko będe wiedział. mi do szczęscia jest potrzebna tylko … java :wink:

Złączono Posta : 11.05.2007 (Pią) 11:18

bo normalnie jak przenoszę plik pomijając punt 3 pisze : "Permission denied

"

Properties -> trzecia zakładka od lewej -> hak w niezahaczonym widocznym tam polu.

Co do repozytoriów:

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=1591

Złączono Posta : 11.05.2007 (Pią) 11:52

No i oczywiście na koniec:

su > hasełko > nautilus

Otwierasz dwa okna. W jednym wchodzisz do folderu /usr/java/jre1.6.0._01/plugin/i386/ns7 (tu tworzysz skrót do pliku libjavaplugin_oji.so), a w drugim do /usr/lib/firefox/plugins. Przenosisz skrót (oczywiście z nazwy usuwasz “skrót do”) i uruchamiasz Firefoxa. Java jest. :slight_smile:

noi zrobiłem wszystko tak jak kazałeś, niby się zainstalowało, nie było problemow a i tak dziadostwo nie chodzi.

Przetestowane na internetgames.pl oraz runescape.com

I nie obługuje javy bo zgłasza się okienko o braku wtyczek ( Java Runtime) :confused: i lipa.

Końcówka mojego poprzedniego posta. :wink:

Jezu ale wy kombinujecie…To jest ubuntu 6.06 a nie 7.04

Google, poradnik ubuntu 6.06. i robisz to:

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapp … Firefox.3F

Naxx po co mu dałes repos do wersji 7.04 ??? Hmm?

@knapik:

Niżej są też dla Dappera.

te pliki tam są bez mojego udziału a jak wpisuje, su, następnie hasło i nautilus pojawia się :

No to pod rootem:

cd /usr/lib/firefox/plugins

ln -s /usr/java/jre1.6.0._01/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so

Złączono Posta : 11.05.2007 (Pią) 12:22

Niedobrze. Przejżyj: :wink: http://www.google.pl/search?hl=pl&clien … lr=lang_pl

podałem się, ja nie połapie go chyba nigdy w życiu ale tak niewiele mi brakuje aby zainstalować tą jave.

Istnieje może jakaś pomoc zdalna, aby ktoś znajomy z forum byl w stanie mi to zainstalować ? Choć i tak nie wiem czy się to da bo linux dla mnie to czarna magia, a szkoda by było sobie odpuścić.

Chryste Panie Danielson przeczytaj mojego posta i w ogóle poradnik to ubuntu 6.06 !!

Danielson spróbuj tego sposobu. Sam z niego korzystałem właśnie pod Ubuntu 6.06 i zawsze się sprawdzał.

Jak się sprężysz z klikaniem, to nawet mniej. :wink: Motałem dlatego, że czasem kilka takich “robót ręcznych” pomaga nowemu userowi zapoznać się ze specyfiką systemu i go “poczuć”.

wejdź w dodaj/usuń programy i zainstaluj jave,lub

zainstaluj easyubuntu i w tym programie zaznaczasz jave i Ci sie instaluje.

Prościej się chyba nie da :stuck_out_tongue:

easy ubuntu daje rade ;]

Teraz czas zainstalować sterowniki do karty geforce z serii nr. 2 :wink: a nie mam pomysłu jak to zrobić! Przepraszam za kłopot ale ogromnie mi zalezy, jest może jakieś w miare łatwe narzedzie co by mi wgrało sterowniki :wink: ?

Ale jakiś mały przystępny kursik krok po kroczku dla zielonych ?

pozdrawiam

A zajrzałeś w ogóle do Przewodnika Ubuntu? Tam masz wszystko opisane.

jeśli robi się według tego poradnika to system nie uruchamia się juz ponownie,niebieski ekran i lipa :x właśnie niewiem dlaczego ale ostatnio coś się stało i po instalacji sterów syste,m już nie wstawał(pisałem o tym temat) a w 7.04 beż problemu się instalowały i wszystko działa.

Danielson sterowniki możesz także zainstalować przez easyubuntu,a co dalej to poczytaj,w tym dziale było mnóstwo takich tematów :mrgreen: lecz umnie rzaden nie działa przy ubuntu 6.06 i 6.10 a przy 7.04 działa :mrgreen: :-k