Ubuntu 6.10 - instalacja i odinstalowywanie

Witam serdecznie dzis wpadly w moje lapki trzy plytki z trzema systemami linuxowymi: Mandriva 2007, Ubuntu 6.10, Fedora core 6. Postanowilem zaszalec i cos zainstalowac. Po przeczytaniu zdecydowalem sie na ubuntu bo podobno jest najprostszy i ma najbardzej mi odpowiadajace srodowisko graficzne. Jednak przed instalacja mam pare pytan:

  1. czy przy moim ramie (1 giga) swap powinien wynosic 512mb?

  2. czy na ubuntu 6.10 starczy mi ok 10 giga przestrzeni dyskowej?

  3. Czy nie robienie partycji home odbije sie negatywnie na dzialaniu ubuntu?

Tam instalacja to wiem co i jak i raczej bedzie si. jednak rodzi sie pytanie kolejne:

  1. Jesli mam na moim kompie zainstalowany juz windows vista to czy on odrazu po zainstalowaniu zrobi mi ta plansze gdzie moge dokonac wyboru systemu? czy musze cos zainstalowac oproc ubuntu?

Gdy te czynnosci jednak mi nie wyjda i bede sie chcial pozbyc ubuntu to:

  1. jak sie odinstalowuje ubuntu?

6 czy na tych partycjach na ktorych bylo ubuntu mozna zainstalowac potem np mandrive?

  1. Co z plansza wyboru systemu? zostanie automatycznie zmieniona czy trzeba cos dzialac?

Sorki wielkie za tak duzo pytan, jednak odpowiedzi na nie nie udalo mi sie znalesc nigdzie… (choc moze zle szukalem). yo

512mb wystarczy

na poczatek spokojnie wystarczy

nie

ubuntu zainstaluje bootloadera, nie trzeba nic dodawac

sformatuj partycje i przywroc bootloadera z visty

tak

po usunieciu ubuntu bedziesz musial przywrocic bootloadera windowsa, chyba ze od razu bedziesz instalowal mandrive to wtedy mandriva sama nadpisze mbr

Windzianego bootloadera przywróć raczej w pierwszej kolejności:

http://support.microsoft.com/kb/927392/en-us

i dopiero format. :slight_smile:

Btw z trzech wymienionych przez Ciebie dystrybucji osobiście polecałbym Ubuntu, ale najświeższe - 7.04.

znaczy tak, dzieki za odpowiedzi to raz. Dwa, to gdzis czytalem ze wystarczy wejsc w start => run => msconfig => boot => i tam jest delete wgrywania systemu. Mowie o Vistowskim systemie. Zatem czy mozna tak jak powiedzialem rowniez usunac z bootloadera ubuntu gdy tego juz nie ma. Osobiscie wiem ze, gdy mialem xp i 98 to tak wszedlem w xp i wylaczylem i juz sie nie pokazywal obraz z wyborem sytemu. Jednak zwracam sie do was specjalisci. Czy to co mowie sens ma i czy wykonanie ewentualnie powiedzie sie?

Natomiast co do wersji, po prostu kupilem sobie gazetke ktora miala te trzy systemy (ok 4 funtow gazeta) no i dlatego sie zdecydowalem. Jednak rodzi sie tutaj kolejne pytanie moje. Aktualizacja z wersji 6.10 do 7.04 nastrecza jakis problemow? Czy raczej jest to jakis latwy proces? pytam o to dlatego poniewaz spotkalem sie z opinia ze aktualizacja duuuuzo syfu zostawia i trza te wpisy pozmieniac dosyc istotnie. Natomiast ja swierzy jestem w tym temacie i wole 10 razy zapytac niz wogole cos robic… yo

Nie nastręcza. Zmieniasz rezpozytoria na 7.04 i wklepujesz

sudo aptitude update

sudo aptitude upgrade

sudo aptitude dist-upgrade

A tak w ogóle to przeczytaj ten poradnik http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty_pl

Ps: Z tych 3 dystrybucji co masz kazda jest tak samo łatwa, moze nawet fedora i mandriva lekko łatwiejsze. Ogólnie zblizony poziom.

Dobra to teraz juz konkretnie, chcialem sobie z rana zrobic partycje pod ubuntu no i wchodze w to livecd potem tam juz zaczynam instalowac, ustawienie czasu, klawiatury itp itd i wkoncu gparted. Mam juz 3 partycje glowne (primary) chcialem wydzielic z partycji 3 kolejna partycje to juz 4. Teraz ta czwarta chcialem podzielic na swap i na ext3 no i tu pojawil sie problem. Poniewaz o ile jeszcze swap zrobilem to juz ext3 nie moge bo pisze mi ze nie moge utworzyc wiecej niz 4 partycje glowne. Pisze tez ze moge uzyc partycji Extended i ze ona moze utworzy partycje glowne znowu. Moje pytanie jest zatem takie… czy moge ze spokojna dusza zmienic primary na extended a potem dzialac wg kolejnosci czyli najpierw swap a potem ext3?? Czy musze cos o czyms pamietac? Tam tez jakies tam logiczne partycje (tak pisalo mi sie wyswietlalo) co z nimi? Dzieki za szybkie odpowiedzi. yo

p.s. sorry za blad.

Na jednym dysku możesz mieć max 4 partycje podstawowe. Jak potrzeba więcej to najpierw trzeba utworzyć partycję rozszerzoną(extended) i dopiero na niej tzw. “dyski logiczane”. Czyli np. jak masz 3 partycje wykorzystywane przez windę i trochę wolnego miejsca to w tym miejscu np. progsem GParted tworzysz part. rozszerzoną, a na niej swap i główną może być ext3.

http://suse.ehelp.pl/modules/xoopsfaq/i … t_id=4#q53

no tak i wsio gitara ale moje pytanie brzmi czy nic sie zakrzaczyc nie powinno? Czy istnieje szansa na jakis zonk? sorry ze mecze ale nie moglem nigdzie znalesc odpowiedzi na te pytanie moje…

zawsze ;]

Popraw tytuł na konkretny.

Witam, jestem juz po zainstalowaniu ubuntu 6.10 (zrobilem update do 7.04) i teraz mam pytanie o bootloadera czy jesli bede chcial odinstalowac to ten bootloader tez sie usunie i wszystko zrobi sie jak bylo? Pozatym jak w srodowisku graficznym Gnome zainstalowac opere? tlena? i wogole czy da sie aby pod ubuntu chodzily juz zainstalowane programy spod windy? (chodzi glownie o tlena)

Musiałbyś instalować Wine i spod niego instalować programy windowsowe.

Ale… http://pidgin.im/ i potem plugin dla Tlena i wszystko “gra”.

Opera: http://www.opera.com/download/index.dml?platform=linux

  1. czy przy moim ramie (1 giga) swap powinien wynosic 512mb?

Zdecydowanie nie! System wykorzysta góra 10% tego swapu, więc po co ci aż tyle? Ja dla 512 RAM zmniejszyłem do 384 MB i śmiga.

  1. czy na ubuntu 6.10 starczy mi ok 10 giga przestrzeni dyskowej?

Pewnie, że tak. Mam na myśli oczywiście partycję systemową, na home potrzeba tyle, ile zamierzasz tam badziewia trzymać.

  1. Czy nie robienie partycji home odbije sie negatywnie na dzialaniu ubuntu?

Odbije się o tyle, że jak ci sie coś uwali i musisz zrobić reinstalację, to tracisz całe home, wszelkie ustawienia, filmy, mp3, czy co tam masz.

sluchajcie dziwna rzecz sie mi stala teraz… mialem wszystko okej do momentu do ktorego na dysku linuxowym chcialem zmienic plik menu.lst jakos dwa dni temu zmienilem bez problemu. Teraz chcialem cos naprawic i znowu to samo zrobic chcialem ale juz nie moglem zapisac tego pliku bo mi pisze brak dostepu. w dostepnosci do dysku pisze mi ze root jest wlascicielem. i nie wiem jak zrobic sie z uzytkownika rootem…? Bo ja uzywam konta ale tez i rotem byc chce…

oraz druga sprawa tak zakombinowalem ze teraz w pasku system i administracja nie pojawia mi sie polowa opcji… jak wchodze w modyfikuj i chce je zaznaczyc to one sa pisane kursywa i tez nie moge ich ruszyc… jak sobie z tym poradzic! !!

do modyfikowania plików systemowych do których dostep ma tylko root służy polecenie sudo

no okej a jak przywrocic klikalne opcje z administracji…?? bo one byly do tej pory tak ze w srodowisku gnome moglem sobie wyklikac system administracja i np urzytkownicy i grupy… teraz nie moge… why i jak to przywrocic?

teraz nie moge…co to w ogóle znaczy wiesz ja też wielu rzeczy nie mogę ale zapewne nie wiesz jakich… postaw się na miejscu osoby próbującej ci pomóc…z takimi informacjami to ci jedynie moge powiedzieć “przeinstaluj na nowo”

1_error - poczytaj sobie przewodnik ubuntu - http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty_pl

Co dokładnie według ciebie oznacza “klikalne opcje z administracji”?

oznacza nastepujace rzeczy. Zainstalowalem wersje 6.10 ktora miala srodowisko graficzne gnome. Potem wzialem i zrobilem aktualizacje do wersji 7.4 nastepnie zaczalem cos poznawac system i jak mamy glowny pulpit to tam jest do wyklikania system programy i cos jeszcze nie pamietam nazwy). ja klikalem sobie w system i pojawialo sie takie menu (zupelnie podobne do startu w windwsie) i tam byl taki “folder” (bo folderem tego nazwac sie nie da) gdzie byly administracja i cos jeszcze… no i jak najechalem myszka na ta administracje to pojawialo sie mnostwo opcji… ok 10 no i wsio bylo okej. Jednak od pewnego momentu nie pojawialo sie az tyle opcji a jedynie piec. Zrobilem zatem prawoklik myszy i tam preferencje i pojawilo mi sie to co moze sie wyswietlac z “folderu” administracja. No i wszystko byloby okej gdyby nie fakt ze niektore opcje byly napisane kursywa i co oznaczalo ze nie moge ich zaznaczyc. Zapewne problem byl/jest taki ze jako urzytkownik normalnhy (o nie posiadaniu opcji administratorskich tak sie pojawia normalnie) nie moge ich ogladac. Jednak ja utworzylem konto o funkcjonalnosci administratorskich (i do pewnego momoentu mi sie wszystko pokazywalo prawidlowo, znaczy ze wszystko widzialemi we wszystko wejsc moglem) zatem moje pytanie brzmi: jak przywrocic stan poprzedni… Znaczy ten z poczatku gdzie mialem dojscie do wszystkich opcji…

Gdzies czytalem ze mozna to zrobic jakas formulka rescue. jednak wogole nie wiem jak wogole zaczac dzialac w tym rescue bo nie wiem jak w to sie wchodzi… jak moglibyscie mi pomoc abym znow mogl miec dostep do wszystkiego… bylbym wdzieczny.

ps

w tym linku jest cos o rescue ale nie weim jak w to wejsc gdy wyswietli mi sie bootloader… bo normalnie wchodzi do ubuntu i to tyle… a moze to trzeba przez normalne wejscie do systemu i przez terminal wpisac jakas komende??

thx za pomoc

Dziwny problem, nie spotkałem się z takim. To, czy logujesz się ze zwykłego użytkownika, czy z roota, nie powinno mieć znaczenia, po prostu system zapyta o hasło w razie braku uprawnień.

Na twój problem może (ale nie musi) pomóc zainstalowanie na nowo środowiska GNOME, jednak najpewniej trzeba będzie przeinstalować system. Niestety, aktualizacja do nowszej wersji czasami może sprawiać takie kłopoty