Ubuntu 7.04 godny polecenia

tak jak obiecałem że napiszę jak sprawuje się ubuntu 7.04, otuż zainastalowałem go na jednym serwerze i powiem że jestem bardzo zadowolony z niego konfiguracja przebiegała podobnie. jest kilka zmian w oprogramowaniu na lepsze, Ubuntu 7.04 jest godny polecenia, jutro zainstaluję go na kolejnym serwerze. Myślę ze na innych zastosowaniach też się sprawdzi, polecam go.

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 16:21

jak możecie to wypowiadajcie się na temat tego linuxa

Zgadzam się. System jest naprawdę dobry. Chociaż zasadniczo wolę rozwiązanie Ubuntu 6.12 Pro + repo 7.04. :smiley: Najnowsze pakiety oraz kontrola zainstalowanego oprogramowania (czyt. nie wszystkie programy są mi potrzebne :mrgreen: ), czyli rozwiązanie dla mnie najlepsze. :wink:

wiesz zawsze można pozbyć sie to co niepotrzebne i po kłopocie, Jestem z ubuntu zadowolony, z ubuntu 6.12 nie miałem doczynienia więc ciężko mi się wypowiedzieć, ale napewno nieustępuje funkcionalnością co z tego widzę z porównania 6.06 i 7.04, polecam.

Wiem, że można się pozbyć programów, ale niektóre, np.: Totem w Ubuntu czy Mousepad w Xbuntu są z nim dość mocno zintegrowane. Dlatego wolę sobie skorzystać z samego terminala i zbudować system z pakietów, bo nie ma konieczności instalacji wszystkich, a jedynie wybranych. :smiley:

można i tak robić jak ktoś ma czas, ja niestety nie mam czasu bo to serwer i każda minuta na sieci się liczy, mimo wszystko bardzo system stabilny i bardzo prosty w obsłudze. I funkcionalny, można tak wymieniac bez końca :wink:

Proszę zmienić tytuł swojego tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W tym celu proszę użyć przycisku icon_edit.gif

niby to nie problem, tylko napisałem to co obiecałem jakie będzie moje doświadczenie z tym linuxem Ubuntu 7.04. pozywtyne :wink:

Ubuntu w wersjach 6 i starszych to dla mnie syf a nie system, stare wersje mają bardzo dużo niedociągnięć, o których pisałem w wielu postach, więc nie będę się powtarzał.

Ponieważ uważałem, że Ubuntu nie jest dobrym i wspaniałym systemem, jednak ciągnęło mnie do tego systemu, bardziej z ciekawości. Ponieważ ciekawość wzięła górę, postanowiłem przetestować wersję 7.04, aby zobaczyć czy to kolejny syf czy zaszły jakieś zmiany i czy nadaje się do użytku. System bardzo mnie zaskoczył, zaskoczył mnie bardzo pozytywnie.

Instalacja systemu

Instalacja jest prosta, ale wydaje mi się że trwa 2 razy dłużej niż instalacja wersji 6.10, ogólnie system instaluje mi się ponad 30 minut (Mandriva One Spring instalowała się ok. 10 minut), da się przeżyć :slight_smile:

Bardzo mnie zadowaliła zmiana sposobu partycjnowania, a dokładnie montowania partycji, które jest nie dość, że łatwejsze, to mam teraz 100% pewność, że wykryje mi partycje innych systemów linuksowych :slight_smile:

Użytkowanie

Może mi się wydaje, ale mam wrażenie, że system działa szybciej (chodzi mi o szybkość otwierania okienek i szybkość wykonywania procesów) niż w starszych wersjach systemu.

Konfiguracja internetu została w koncu poprawiona, w koncu poprawiono również obsługę RaLinków. W tej wersji nie muszę już się bawić z konsolą, mogę teraz skonfigurować internet graficznie, nawet system chętniej przyjął konfigurację wykonaną graficznie, gdyż konfigurując w konsoli system był niezadowolony :slight_smile:

Instalacja beryla i sterownków Nvidi jest banalnie prosta, oczywiście ja używam Radeona i otwartych sterowników dla ATI, więc problemów z Berylem nie mam a Nvidia to też nie mój problem :slight_smile:

Najnowsza wersja Ubuntu sprawiła, że ja zatwardziały użytkownik Mandrivy porzuciłem ją właśnie dla Ubuntu, teraz wspominam jedynie te piękne chwile z Mandrivą :slight_smile:

Moja miłość do Ubuntu wzrosła, gdy udało mi się bez żadnych problemów zainstalować i uruchomić program Fruity Loops Studio 7 wersja Demo pod Wine, program działa wyśmienicie jakby był odpalony na windowsie, niestety w innych wersjach Mandrivy i Ubuntu zawsze uruchamiał mi się ten program pod Wine, jednak nie działał poprawnie! I właśnie dlatego pokochałem Ubuntu 7.04!

Sam program Wine jest ulepszony, ulepszona obsługa oraz konfiguracja.

Ubuntu od wersji 7 mogę z czystym sumieniem nazwać dobrym system, jest to najlepsza wersja tego systemu :slight_smile:

Pozdrawiam!

Przenosiny do Na Luzie

Ja bedę sie starał wypróbować w niedługim czasie owego linuxa … :slight_smile:

Jak zainstaluję to wszystko opiszę co i jak :smiley:

witam, mam zamiar testować Ubuntu 7.04 i mam w związku z tym pytanie: na dysku mam zainstalowany xp czy po instalacji ubuntu nie zniknie mi bootloader z xp?

jak dlamnie ubuntu 6.06 i 7.04 to bardzo fajny systemik, a że tobie sie nieodoba to wiesz każdy ma inne gusta co do linuxa, ja używam ich na serwerach i sie znakomicie spisuje a to ze uwarzasz że to syf to nie instaluj poprostu. Ubuntu jak dlamnie to bardzo świetny system, polecam go jako serwer do sieci i jako domowy systemik sprawdzi sie na 100% :slight_smile:

czy Ty w ogole przeczytales to co napisal roobal?

nie jestem zachwycony tym zdaniem że to syf i nie jest to dobry system, ja sie nie zgadzam z tym, ale zgadzam sie że go zaskoczył bo i mnie też, nawet ładniej wygląda , no wiesz ale nie można trafic w gusta ludzi jednym sie podoba innym nie. Tak samo jest z windowsem są zwolennicy i przeciwnicy, ale windows to też niezła dziura i nie jest pozbawiony wad, ciąge są uaktualnienia czegoś co normalnemu urzytkownikowi to jest zbędne. A co ty sphinx myślisz na temat linuxa?

Jesli juz to (na temat) jednej z miliona jego dystrybucji…

Ubuntu 7.04 jest udane, dobry system dla początkujących, idealny na laptopa, desktop (na serwerze nie próbowalem) . Równie dobra dla początkujących jest Fedora Core, zwlaszcza nadchodząca 7 (na plus ze nie ma tych udziwnien z root-em).

Osobiscie jednak okres “lameriady” mam juz za sobą i wole bardziej ambitne distra takie jak archlinux (tylko na nowszych kompach) lub debian, slackware itp. Gentoo jest dla mnie bezsensowne, ale to tylko na mój gust. Ale z drugiej strony nie widze tez powodu dla ktorego ktoś “pro” nie mógłby siedziec ciągle i na ubuntu czy fedorze czy mandrivie itp.

W ubuntu z wersji na wersje widac coraz wieksze uproszczenia dla świeżaków i moim zdaniem to dobrze, bo dzieki temu coraz wiecej ludzi zaczyna sie przekonywac do linuksa. Chociaz czasem bardziej doswiadczonych uzytkowników innych, powazniejszych distr mogą denerwować “dzieci ubuntu”, czy “dzieci mandrivy” itp. ktore po miesiacu uzytkowania tylko tej prostej dystrybucji juz myślą ze wiedzą wszystko o linuksie. Wlasnie taka ignorancja mnie troche razi, ale to szczegół :wink:

Nie chciałem się powtarzać, ale wymienię parę rzeczy, dla których ten system był dla mnie kiepski, oczywiście mowa tu o wersji 6.10 (6.12 także):

  1. Największy błąd systemu to zawieszanie się systemu podczas konfiguracji internetu na karcie bezprzewodowej, po podaniu essid system umierał! Trzeba było łatać jądro, czyli wielkie niedociągnięcie, które sprawiło, że to był dla mnie bardzo kiepski system;

  2. Brak w ówczas wpsarcia dla RaLinków, kłopot z ich instalacją, a takiej karty używam;

  3. Po każdym restarcie systemu musiałem na nowo konfigurować sieć;

  4. Sieć potrafiła się posypać, czyli łącze zrywało, net bardzo wolno chodził itp.;

  5. System często się zawieszał, częściej niż windows, którego kiedyś używałem;

Wspomniane problemy nie występowały na innych dystrybucjach, których używałem, czyli Mandriva 2007 One, Mandriva 2007 Free, Mandriva 2007 One Spring, openSUSE 10.2, Knopix, Freespire oraz na PC-BSD.

Natomiast Ubuntu 7.04 mogę uznać już za wspaniały system, gdyż te wszystkiee rzeczy zostały naprawione i działają bez problemu a nawet lepiej się wszystko obsługuje w tej wersji :slight_smile: Teraz mogę przyznać, że to dobry system, wcześniejsze wersje były dla mnie kiepskie :slight_smile:

Mi chodziło tylko o wersje 6, że wersja 6 była dla mnie kiepska a wersja 7 jest już elegancka i ta wersja już mi się podoba :slight_smile: Czytaj uważniej moje posty a nie piąte przez dziesiąte i sam sobie dopowiadasz wątek :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dodam jeszcze ze w świecie pingwina nie zawsze to co na pierwszy rzut oka wydaje sie najprostsze, czy jedne z najprostrzych jest najlepsze :wink: Ale to jest inny swiat i tutaj kazdy ma wybór. Poza tym nie wszyscy mają czas i ochotę na dogłębne poznawanie linuksa i bycie “pro” więc tą wiekszosc zaspokajają ubuntu, fedora, mandriva itp. i bardzo dobrze.

No i ubuntu (choć nie tylko) troche pcha do przodu inne distra co tez ma duze znaczenie (np. technologia upsmart). Własciwie wszysktie linuksowe os-y pozytywnie na siebie oddzialywują rozwijając sie samodzielnie i to tez ogromna zaleta linuxa - dla przykladu novellowskie xgl, feroda - aiglx, itp.