Ubuntu 7.04. Problem z systemem plików

Dzisiaj postanowiłem zainstalować Ubuntu. Stworzyłem na jego potrzeby nową partycję 10GB. Mam już zainstalowanego Windows XP, ale nie chcę go narazie usuwać bo inni domownicy pewnie nie podzielają mojego entuzjazmu do zmiań. Odpalam LiveCD po załadowaniu uruchamiam Install, wybieram strefę czasową, szmery bajery. Dochodzę do momentu, gdy trzeba wybrać partycję dla Ubuntu, daję więc elegancko nowo utworzoną, grzecznie klikam, że chcę by sformatowała się ona na system plików ext3. Klikam dalej… ZONK wywala błąd, że nie ustaliłem głównego systemu plików (czy coś w tym stylu- sens ten sam). Hmm… pogrzebałem troszku i znalazłem, że nową partycję mogę stworzyć jako primary lub logical. Pomyślałem, że ustalenie na primary rozwiąże problem, ale XP też jest zainstalowany na innej partycji, która również jest primary. No więc:

a)Nie jestem pewien czy przestawienie nowej partycji na priary rozwiąże problem

b)Nie wiem czy mogą istnieć dwie partycje primary (czy komputer wtedy nie wyleci w powietrze, zaatakują mnie terroryści, czy tak bardziej serio- coś się po prostu nie zdupczy)

Proszę o pomoc, a jeśli jest pewne, że przestawienie partycji na primary nie pomoże to w jaki inny sposób mogę ten problem rozwiązać?

Hm…raczej można zainstalować, zobaczysz co ci wtedy powie;

Wszystkiego można się spodziewać, w naszym świecie… 8)

Najprościej to usuń tą partycję co utworzyłeś a w trakcie instalacji wybierz opcję wykorzystaj największą wolną przestrzeń,Ubuntu samo sobie utworzy odpowiednie partycje.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21

Po tym nie będziesz miał problemów z instalacją

Pozdrawiam

Obejrzyj to co podał Watras16 , i poczytaj trochę o podstawach linuksa, a dowiesz się, że ten system wymaga przynajmiej 2 partyji…

Jedna to ** a druga do swap.

jak już utwożysz partycje ext3 musisz jej nadać takie coś /

prawdopodobnie wywala tobie taki komunikat bo nie zaznaczyleś partycji do formatowania (tej ext3) zaznaczasz ją ptaszkiem i klikasz dalej i nie powinno nic krzyczeć :slight_smile:

pozdrawiam

Pomyliłeś kreski :slight_smile: Zrób sobie z tej 10GB jedną na 512MB i ustaw system plików na swap, tą drugą ustaw na ext3, punkt montowania / , na końcu ustaw ptaszki formatowania na swapie i tej ext3, powinno się zainstalować bez problemu.

Pozdrawiam