Ubuntu 7.10 i podział dysku


(Molesinski) #1

Witam właśnie przysłali mi nowe Ubuntu.I przyszedł czas na zmierzenie się z instalacją, chce zainstalować go na ST360021A ma pojemność koło 55GB na ATA poprzednio był na nim XP ale przeprowadził sie na 250GB SATA. I teraz do was prośba zaproponujecie mi jakieś rozsądne proporcje oraz system plików, tak aby jak najmniej miejsca się zmarnowało.

Pozdrawiam


#2

Instalując Ubuntu nie masz nawet możliwości wyboru pakietów, więc co Ci możemy proponować?

System plików - ext3 lub ReiserFS.


(Molesinski) #3

a ile proponujesz na swap ??


(matiit) #4

a ile masz ramu?


(Molesinski) #5

2GB ddr2 800mhz .c2d 4500 .asus p5k. GF8600.


(Kriszna13) #6

Swap możesz zrobić 1GB.


(Molesinski) #7

Dziękuje za odpowiedzi.Jeszcze tylko o jedno chciałbym się zapytać.

Jak napisałem Ubuntu zamieszka na samodzielnym dysku podpiętym przez ATA . na tej płycie podczas bootowania pojawia sie opcja uruchomienia systemu z urządzeń podpiętych do ATA.czy muszę wgrywać lilo lub gruba ??


(D@widoS) #8

grub sam się zainstaluje.


(Monczkin) #9

wystarczy 512 mb. Po co giga ??


(Molesinski) #10

ale na tym dysku seagate ??bo dysk z XP zamierzam odłączyć dla bezpieczeństwa podczas instalacji(bo znowu sobie MBR skasuje :))


(Monczkin) #11

schwarz co ty kombinujesz ?? Jak chcesz sobie usunąć MBR ??

Jeżeli odepniesz dysk z xp, to jak ubuntu ma znaleźć system windowsa i dodać go do listy startowej ?? Skoro dysk, w windowsem, jest podstawowy (rozruchowy), to gdzie chcesz umieścić gruba??

Kombinujesz.

BTW

popraw literówkę....


(Molesinski) #12

Chciałem albo dać go na dyskietkę i z niej bootować Linuksa , albo dokonywać wyboru dysku z poziomu menu podczas bootowania (mam taką opcję - monituje o naciśniecie klawisza jeżeli chciałbym bootować z napędów podpiętych pod IDE/ATA a ten seagate jest podpięty pod jeden kanał IDE/ATA).

PS dzięki za wskazanie literówki .