Ubuntu 7.10 i podział dysku

(Molesinski) #1

Witam właśnie przysłali mi nowe Ubuntu.I przyszedł czas na zmierzenie się z instalacją, chce zainstalować go na ST360021A ma pojemność koło 55GB na ATA poprzednio był na nim XP ale przeprowadził sie na 250GB SATA. I teraz do was prośba zaproponujecie mi jakieś rozsądne proporcje oraz system plików, tak aby jak najmniej miejsca się zmarnowało.

Pozdrawiam

Instalując Ubuntu nie masz nawet możliwości wyboru pakietów, więc co Ci możemy proponować?

System plików - ext3 lub ReiserFS.

(Molesinski) #3

a ile proponujesz na swap ??

(matiit) #4

a ile masz ramu?

(Molesinski) #5

2GB ddr2 800mhz .c2d 4500 .asus p5k. GF8600.

(Kriszna13) #6

Swap możesz zrobić 1GB.

(Molesinski) #7

Dziękuje za odpowiedzi.Jeszcze tylko o jedno chciałbym się zapytać.

Jak napisałem Ubuntu zamieszka na samodzielnym dysku podpiętym przez ATA . na tej płycie podczas bootowania pojawia sie opcja uruchomienia systemu z urządzeń podpiętych do ATA.czy muszę wgrywać lilo lub gruba ??

(D@widoS) #8

grub sam się zainstaluje.

(Monczkin) #9

wystarczy 512 mb. Po co giga ??

(Molesinski) #10

ale na tym dysku seagate ??bo dysk z XP zamierzam odłączyć dla bezpieczeństwa podczas instalacji(bo znowu sobie MBR skasuje :))

(Monczkin) #11

schwarz co ty kombinujesz ?? Jak chcesz sobie usunąć MBR ??

Jeżeli odepniesz dysk z xp, to jak ubuntu ma znaleźć system windowsa i dodać go do listy startowej ?? Skoro dysk, w windowsem, jest podstawowy (rozruchowy), to gdzie chcesz umieścić gruba??

Kombinujesz.

BTW

popraw literówkę....

(Molesinski) #12

Chciałem albo dać go na dyskietkę i z niej bootować Linuksa , albo dokonywać wyboru dysku z poziomu menu podczas bootowania (mam taką opcję - monituje o naciśniecie klawisza jeżeli chciałbym bootować z napędów podpiętych pod IDE/ATA a ten seagate jest podpięty pod jeden kanał IDE/ATA).

PS dzięki za wskazanie literówki .