Ubuntu 8.04 LiveCD - Czy wirusy mogą przedostać się na dysk?

Witam! Piszę do was z Linuxa Ubuntu 8.04 odpalanego z płyty. I z tąd moje głupie pytanie. Czy wirusy ściągnięte przez Ubuntu przedostaną mi się na dysk twardy? Chciałbym wiedzieć, ponieważ nie ma tu żadnego systemu AV. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Na linuxie nie potrzebny jest AV. ponieważ nie ma wirusów jako takich które same by Ci właziły… Musiałbyś się namęczyć, żeby ściągnąć wirusa na linuxa.

XcoreF1 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.

paracik, autor pyta się czy virusy mogą przedostać się na twardy dysk, na którym zapewne jest Windows i narobić mu szkód… a nie czy na linuxie jest potrzebny av

zomo_prl , ok, sorki, widocznie,źle przeczytałem… z pośpiechu :oops:

XcoreF1 , nie przedostaną się wirusy na dysk twardy… Jeśli siedzisz na płycie z linuxem.

wirusy ściągnięte przez ubuntu mogą się dostać na dysk z windowsem i co ciekawe możesz je rozsyłać innym ;] chodzi o to że dla zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa lepiej mieć AV bo na 100% od czasu do czasu komuś coś wysyłasz a trochę głupio by było gdyby wysłany przez Ciebie plik był zainfekowany ;p

Siedząc na LiveCD nie ma takiego zagrożenie ponieważ pliki zapisywane są w pamięci RAM a nie na dysku twardym.

phiii xd jest możliwość zapisu plików na dysku xD nie wiem czy na ubuntu ale na dystrybucjach na których pracowałem ( live) przy obróbce muzycznej była xD

do tego żeby przedostał się wirus wystarczy czasem tylko zamontowanie woluminu ;] wiem z doświadczednia ;] bo visty praktycznie nie używam a czasem przy skanowaniu znajduje trojany i inny badziew ;]

ale tutaj mowa o windzie… wirusy nigdy nie wchodzą same z siebie… to tak gwoli ścisłości ^^

________________________________

jeśli masz zamontowany wolumin z windą to zapewne jest ryzyko ;p jeśli nie no to możesz chodzić po niemoralnych stronach i czuć się bezpiecznie ;] ale uprzedzam bezpieczeństwo jest iluzoryczne ;] co do włamów i wirusów na pingwina to zetknąłem się z dwoma dystrybucjami opartymi na slackware… jedna polska a druga to nie wiem jaka ;] ja tam tym się nie bawiłem bo po pierwsze mnie takie rzeczy nie bawią a po drugie nie zabardzo wiedziałem co, jak, gdzie i dlaczego… xD i może to i lepiej ;p czasem lepiej nie potrafić i nie wiedzieć :slight_smile:

Bez sensu całkowicie! Z jakiej racji ja jako użytkownik linuksa mam trzymać w systemei pamięciożerny AV? Tylko dlatego żeby kumplowi ktory ma windowsa ścierwa przez przypadek nie wysłać? To użytkownik windowsa powinien samemu swój system zabezpieczać a nie linuksowcy mają dbać o bezpieczeństwo kolegi z windowsem…

Plichu , a miałeś antywirusa że pleciesz xD wypróbuj xD clam np. nie żre pamięci ;p i firewall którego tez mam tez nie ma wielkiego apetytu ;] najpierw wypróbuj a potem pleć ;] no chyba że masz 128 mb ramu i procek 800mhz… no to oszczędność uzasadniona ;] co do dbania o innych to kwestia tego czy jesteś kolegą czy egoistą… ja tam staram się być koleżeński wobec znajomych i nie dość że sam skanuję przed wysłaniem to zalecam im zeskanowanie plików po pobraniu ;p nie chcę robić po prostu innym psikusów ;p

Zacznijmy od tego, ze powinnismy rozroznic robaka internetowego od wirusa. Wirusy to tylko kawalek kodu doklejonego do binarki. Robaki sa bardziej sprytniejsze. Jako tako na Linuksa nie mamy wirusow i robakow. Co prawda zostalo napisanych kilkadziesiat, ale w 99% nie dzialaja. Sa rowniez wirusy/robaki hybrydwoe, polimirficzne, ktore potrafia dzialac na wielu systemach (windows, linux, mac osx).

I tak i nie. Pobierajac plik, mozesz przeciez kazac zapisac mu na dysku twardym. System dziala na plycie cd oraz w RAMDysku. Pobierane pliki moga wiec byc zapisywane na dysku, partycjach z windowsem.

paszczak000 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go ponieważ nie używasz polskich znaczków (ą, ę, ź, ż, ć, ó, ł, ń). Proszę więc o poprawienie wszystkich swoich postów w tym temacie pod kątem polskich znaczków, przy użyciu przycisku zmien.gif

Wybacz, ale nie mam innej mozliwosci w tym momencie. Korzystam zdalnie porzez NXClienta, ktory nie obsluguje poslkich znakow i nie reaguje na kombinacje prawy alt + znak. Chcesz to popraw post lub poczekaj az bede mogl pisac polskie znaczki :wink:

Wracajac do tematu. Kilka linkow, ktore moze rozwieja watpliwosci:

http://www.idg.pl/news/90783.html

http://echelon.pl/pubs/bliss.html

http://www.wiruspc.pl/artykuly/wirusyilinux.php

http://www.linux.pl/?id=news&show=3331 (Wirus na Linuksa i Windowsa)