Ubuntu 8.04 RPS OVH problem z sudo

(Alan Elektro) #1

Witam!

Mam okropny problem... i tego juz chyba nie da się naprawić :frowning:

na OCH mam zakupiony serwer typu RPS z dystrybucją linuxa Ubuntu Desktop, problem w tym że już ustanowiłem wszystko to co potrzebne mi na serwerze, zainstalowałem aplikacje, skonfigurowałem etc... i chciałem sobie ułatwić pracę edytując plik sudoers w /etc/ aby umożliwić niektórym aplikacjom start bez hasła...

i zostałem {ciach}. I to chyba na stałe (aż do reinstalki),

dlaczego?

ponieważ w Ubuntu na RPSie nie da się zalogować na roota (ja nie moge, próbowałem wszystkie hasła od ovh), w instrukcji pisze by używać polecenia, sudo. A polecenie sudo jest zablokowane, ponieważ plik sudoers ma inne prawa dostępu :

sudo: /etc/sudoers is mode 0660, should be 0440

oczywiście można je zmienić stosując chmod 440 /etc/sudoers czy tam inne polecenie, ale żeby to zrobić trzeba być rootem!

A ja na rota zalogować się nie mogę! :frowning:

proszę bardzo o pomoc.... proszę o nie posyłanie mnie do pomocy OVH, bo tam piszą żeby używać właśnie polecenia sudo, które zablokowane jest...,

błagam o szybkie odpowiedzi, muszę to jak najszybciej naprawić, bez tego nie mogę nawet żadnej aplikacji mi potrzebnej uruchomić...

(dragonn) #2

Hmmm... a może to tak spróbować z pomocą jakiegoś linux live cd zrobić:

chmod 440 /etc/sudoers

, a na przyszłość suders edytujemy z pomocą:

visudo

I później restart systemu.

(Murzyn1) #3

na OVH masz vKVM, odpal i spróbuj zabootować serwer na nowo ze znanym trikiem, czyli dodaniem init=/bin/bash do poleceń kernela przy starcie.

http://www.debian.org/doc/manuals/refer ... ps.pl.html

Patrz rozdział 8.1.1 :slight_smile:

oraz:

http://www.watchingthenet.com/ubuntu-gu ... en-it.html

(Alan Elektro) #4

to jest RPS, na OVH, ja nie mam dostępu by włożyć płytę :slight_smile: tylko loguje sie zdalnie na maszynę która jest za granicą :slight_smile:

rozumiem, a co w takim wypadku zyskam? skoro i tak nie mam roota? :slight_smile: (hasła rota)

ale czemu ja nie dostałem hasła roota w ovh..? :frowning:

(Murzyn1) #5

Och nie spojrzałem :slight_smile:

http://www.ovh.pl/jednostki/netboot.xml?gm=pop

http://www.ovh.pl/jednostki/systeme_rescue.xml?gm=pop

reszta podobnie.

ps. init=/bin/bash da ci roota, ale bez podmontowanego systemu plików :slight_smile:

(Alan Elektro) #6

ale wiecie co :slight_smile:

mam otwarty gedit z prawami roota :slight_smile:

może otworze jakiś plik i usune hasło roota? np. passwd? coś kiedyś czytałem...

(roobal) #7

Nie można się zalogować na roota, ponieważ w Ubuntu jego konto jest domyślnie wyłączone i dlatego używa się w nim polecenia sudo. Aby zalogować się na konto roota, włącz je po prostu wykonując:

sudo passwd root

Zmienianie hasła użytkownika root.

Nowe hasło : 

Ponownie podaj nowe hasło :

Wymyślasz nowe hasło, na której później się zalogujesz i wtedy możesz edytować /etc/sudoers polecniem visudo.

PS. Podczas wpisywania nowego hasła nie pojawią się żadne znaki, ale hasło się wpisuje :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Murzyn1) #8

Przeczytaj co zmontował, przecież właśnie mu sudo nie działa...

Jedyny sposób (bez reinstalki) to zabootować kernel z single user mode, lub z jakiegoś rescue mode ( co ma w ofercie OVH przecież :slight_smile: )

(roobal) #9

Ale w Ubuntu (jeśli dostawca serwera nic nie zmienił) domyślnie sudo ma prawa do wszystkiego a on chce tylko dodać programy, aby startowały bez hasła, nic nie pisał że sudo w ogóle nie działa, więc Ty czytaj uważniej, zanim zaczniesz oferować rozwiązanie problemu na około.

Pozdrawiam!

(Murzyn1) #10
ponieważ w Ubuntu na RPSie nie da się zalogować na roota (ja nie moge, próbowałem wszystkie hasła od ovh), w instrukcji pisze by używać polecenia, sudo. A polecenie sudo jest zablokowane, ponieważ plik sudoers ma inne prawa dostępu :

sudo: /etc/sudoers is mode 0660, should be 0440

oczywiście można je zmienić stosując chmod 440 /etc/sudoers czy tam inne polecenie, ale żeby to zrobić trzeba być rootem!

A ja na rota zalogować się nie mogę! :(

proszę bardzo o pomoc.... proszę o nie posyłanie mnie do pomocy OVH, bo tam piszą żeby używać właśnie polecenia sudo, które zablokowane jest...,

:slight_smile:

(Alan Elektro) #11

sudo w ogole mi chyba nie działało, bo nie mogłem nic wykonać... choć nie próbowałem z sudo passwd.

poradziłem sobie :slight_smile:

miałem otwartego gedita którego otwarłem przy pomocy sudo :slight_smile: następnie do zadań Crona dodałem polecenie zmiany uprawnień dla pliku /etc/sudoers na 440 :slight_smile:

zadziałało!

serwer odzyskany! :slight_smile: teraz muszę sobie odblokować tego roota... :frowning: bo bez tego to jak bez rąk i nóg..

dziękuje wszystkim

(roobal) #12

To spróbuj teraz.

Lol, on chciał zapewne zminić zawartość pliku sudoers poleceniem, przy pomocy sudo visudo , a polecenia visudo może używać tylko root a nie użytkownik używający sudo ale widzę, że dalej nie rozumiesz problemu.

Pozdrawiam!

(Alan Elektro) #13

chciałem zmienić sudoers, zrobilem tak

odpaliłem z sudo nautiliusa, zmieniłem prawa dostępu, otworzyłem geditem, zrobiłem co trzeba, pozamykałem wszystko, ale na szczęście został mi gedit otwarty :slight_smile: i dopisałem do crontaba linijkę aby zmienił mi prawa dostępu, tylko to mnie uratowało :slight_smile:

(roobal) #14

Czyli tak jak pisałem wyżej ogólnie sudo Ci działa, a ponieważ root może tylko używać visudo i edytować sudoers w tym wypadku sudo nie zadziałało i skoro sudo działa to śmiało możesz włączyć konto roota tak jak pisałem wyżej przy pomocy sudo passwd root i dostęp do roota powinieneś mieć bez problemu, jeśli jak pisałem właściciele sewrera nic nie zmieniali w uprawnieniach Ubuntu.

Pozdrawiam!

(Alan Elektro) #15

mhm, no tak teraz tak :slight_smile:

tylko jak odpaliłem nautiliusa z sudo, zmieniłoem en plik sudoers, zamknołęm nautiliusa, to już potem go otworzyć nie mogłem, ... {ciach}... ale został mi gedit

pozdrawiam :slight_smile:

dzięki.