Ubuntu 8.10 kłopot z kontem


(Marekg3) #1

Witam. Mam taki problem. Miałem stworzone w systemie 2 konta użytkownika, moje i żony. Dziś zainstalowałem ubuntu 8.10 z płyty cd ale przy instalacji nie formatowałem partycji home bo chciałem zachować dane. Teraz mam tylko jednego użytkownika, a widoczne są oba katalogi mój jako domowy a żony jako zwykły. Jak chcę dodać użytkownika to pisze że muszę wybrać inny katalog domowy bo taki już istnieje. Proszę o pomoc jak przywrócić drugiego użytkownika i przypisać mu istniejący już katalog jako domowy. Z góry dziękuję.


(Damilin) #2

Spróbuj zmienić nazwę katalogu żony, utwórz dla niej konto, następnie usuń jej katalog domowy, który powstanie przy tworzeniu konta i przywróc nazwę katalogu, którą wcześniej zmieniłeś. Powinno to zadziałać.


(Marekg3) #3

Czy mógłbyś łopatologicznie to wyjaśnić bo laik w tym temacie jestem


(Morietto) #4

jest łopatologicznie.. zmianiasz nazwę starego katalogu tworzysz konto pod starym nickiem, usuwasz folder domowy i zmienasz nazwę starego na nazwę tego który usunąłeś :slight_smile:

czyli user nazywał się np. ktoś

katog domowy też nazywał się ktoś

teraz chcesz utworzyś konto na ktosia więc zmieniasz nazwę starego katalogu na np. ktoś123 :slight_smile:

zakładasz nowe konto o nazwie ktoś, usuwasz folder domowy ktoś i zmieniasz nazwę katalogu ktoś123 z powrotem na ktoś :slight_smile:


(Marekg3) #5

Chodziło mi o to jakie muszę wpisać komendy bo chyba trzeba to zrobić z konsoli bo tak się nie da


#6

No to Google -> bash + podstawy i uczymy się :smiley:


(Marekg3) #7

jak taki laik jak ja poczyta te"podstawy" o pętlach i innych zmiennych to z linuxa szybko się wyleczy


(Morietto) #8

gariwaldi , chcesz zrobić to w konsoli no to kurs Ci się przyda.. zawsze możesz uruchomić nautilusa lub thunara lub coś innego jako root i działać w trybie graficznym.. JEDNO MAŁE ALE ;] TEGO TYPU MODYFIKACJE WPROWADZAJ Z INNEGO KONTA ;]