Ubuntu 9.04 i net-znowu porażka | Problem z dyskiem

(Dawiddek55) #1

Witam

Zainstalowalem ubu 9.04 i po kolei to robiłem:

1. Włączam neta

2.Repozytoria

1. Skype

2. Spolszczenie

3. Sprawdzam czy net dziala-i działał wtedy.

4. Stery grafy

7.Compiz

8.Sprawdzenie czy działa net- NIE DZIAŁA

Czyli net nie działa po włączeniu sterów od grafy bo compiz ma tu mało do rzeczy.

Chyba dlatego ponieważ grafa jak i sieciówka to jeden producent; NVIDIA.

Powiedzcie mi jak mam pogodzić te 2 rzeczy czyli grafe i neta.

Próbowałem wyłączyć compiza i odinstalować stery grafy i po tym net nie działał, czyli to trwale uszkodziło mój komputer a raczej system.

Proszę, o pomoc na pewno jest ktoś taki co umie rozwiązać ten problem z netem.

Z góry dzięki.

(mati75) #2

jako wubi instalujesz?

(Dawiddek55) #3

mati75: Tak instaluje jako wubi ponieważ to jest wygodne i ponieważ nie mogę stworzyć partycji żeby normalnie zainstalować linuxa ponieważ mam na dysku 4 partycje, musiałbym którąś zmniejszyć i odciąć z niej np 21 GB Z Czego 20 GB to system 1 GB to SWAP. Takbym zrobił jednak tak nie zrobię ponieważ nie mogę ponieważ GParted nie pozwala na więcej niż 4 partycje, a koniecznie musiałbym mieć te 6 partycji na 1 dysku.

(nintyfan) #4

Jak przełączasz sterownik do karty grafiki? Wylogowujesz się? Uruchamiasz ponownie kompa? Z całą pewnością masz laptopa. Jeżeli faktycznie problem występuje, to być może oba urządzenia rezerwują te samo przerwanie. Trzeba pokombinować coś z opcjami przekazywanymi przy ładowaniu modułu do obsługi grafiki, a stery są zamknięte.

(Dawiddek55) #5

nintyfan: Mam PC pudełkowe nie żaden laptop :wink:

Stery wyłączam i włączam poprzez:

System> Administracja (jak dobrze pamietam)> Sterowniki i w tym oknie mam do wyboru 2 sterowniki oba graficzne zawsze włączam tego nowszego, przy nim jest dopisek: rekomendowany. Po tym restart kompa.

(dragonn) #6

mlzrzut_ekranu42.png

Nie wiem co za problem widzisz z więcej niż 4 na jednym dysku, co prawda wszystkie Linuksowe są rozszerzone, ale grub i takie partycje obsługuje.

(Dawiddek55) #7
  1. Sorki, ale to offtop z tym GPartedem

2. Nie wiem jak to zrobiłeś, ale u mnie kiedy chcę zrobić partycje np. 5 partycji to mi wywala błąd w którym pisze że do 1 dysklu twordego przydzielamy max. 4 partycje ;-( A te rozszerzone partycje to jak się robi?

EDIT: Prosze, zajmijmy się konkretnym tematem! No, chyba że to przez wubi jest problem...

Ewentualnie Dargonn napisz KONKRETNIE jak stworzyłeś więcej niż te 4 partycje, może być na PW, ja stworze wtedy partycje pod linuxa i zainstaluję go normalnie i może wtedy problem sam się rozwiąże, bo przecież wubi to cały czas BETA.

EDIT; Tutaj są fotki obrazujące problem partycji:

dsc02182.th.jpg

dsc02182.jpg

A tu filmik nagrany pokazany błąd partycji:

http://odsiebie.com/pokaz/2892418---d41b.html

EDIT 2: Tu macie konkretniejszego screena z błędem. Ale jakby zrobić jakieś partycje logiczne czy coś w tym stylu może udało by się wtedy zrobić np. 5 takich. Tylko nie wiem jak te partycje logiczne sie robi.

dsc02184u.th.jpg

(que_pasa) #8

Możesz założyć maksymalnie 4 partycje podstawowe. Do stworzenia rozszerzonych możesz użyć np. programu GParted (ale to offtop przecież :wink: )

Założyłeś już 4 partycje podstawowe na potrzeby windows i dlatego masz problem z kolejną partycją na potrzeby linuksa.

(Dawiddek55) #9

Wiem, ze to wszystko źle jest rozgrane :frowning: :frowning: Zaraz zmienię temat i offtop to już nie będzie. Co do tych partycji to jest tak, że nie moge zgubić ani systemu windows ani danych. Trzeba by zrobić 2 partycje podstawowe na koszty windowsa i 2 na linuxa. Jak to zrbic aby nie zgubić ani danych ani systemu?

Chodzi o to by zrobić obojętnie jakim sposobem z moich 4 partycji dodatkowo 2-Linux ext 3 i swap. i powiedzcie mi jak to mmam zrobić. Dane i system maja być nie naruszone :wink:

EDIT: Dodam, że mam takie partycje:

C: Windows 7 70GB

D: CAŁA PUSTA PARTYCJA 50GB

E: Programy 100GB

F: Gry i Dokumenty 250GB

I z tej partycji D: chcę zrobić partycję rozszerzoną, wtedy z tego D:\ 50GB potrącę 24GB z czego 20GB idzie na system a 4 GB na SWAPa. Powiedzcie jak to mam zrobić.

(que_pasa) #10

Uruchom sobie np. GParted, usuń jedną partycje windowsową (rozumiem, że "D" chcesz poświęcić, tylko dane przenieś :wink: ), w jej miejsce załóż partycje rozszerzoną a w niej utwórz sobie tyle logicznych ile tylko chcesz.

4 GB swapa to strasznie dużo, ile masz ramu?

(Dawiddek55) #11

@up mam 2 GB RAMu... A na SWAP mogę dać 1 GB? Może 4 GB to za dużo, więc dam 1 GB :wink:

A to jak zrobić?

(que_pasa) #12

GParted to program dla klikaczy, uruchom go i wybierz odpowiednią opcję. Mam obrazki wklejać?

(Dawiddek55) #13

Ja mama po ang. i szukałem tej opcji ale nie widze, możesz dać jakieś namiary na ta opcję? np. screen

PS. Jestem kompletnym laikiem z linuxem.

(que_pasa) #14

Specjalnie dla Ciebie zrobiłem filmik

(Dawiddek55) #15

ok obejrzałem i juz wiem :wink: Teraz tylko zrobie te partycje i zainstaluje normlanie linuxa :wink: i dam odp. czy działa net czy nie.

(dragonn) #16

A kartę sieciową jaką konkretnie masz (model typ- czyli czy lan, wlan czy adsl), sterwniki do grafiki instalujesz przez envy (takie program chyba o nazwie sterowniki) czy bezpośrednio ze strony nvidia.

(Dawiddek55) #17
  1. Karta sieciowa: LAN, to znaczy ona jest wbudowana w pł. główna. Konkretniej jest to: NVIDIA nForce Networking Controller [NoDB]. Tyle informacji udało mi się zdobyć dzięki EVEREST.

EDIT:

Ok, zainstalowałem ubuntu normalnym trybem. Tylko że teraz w hardware drivers nie mam żadnego sterownika- muszę pobrać te sterowniki ze strony NVIDII. Jednak nie wiem za bardzo które i jak zainstalować. mam Gigabyte NX96t512HP czyli Gigabyte NVIDIA 9600 gddr3 512MB. Prosze o znalezienie odpowiednich sterów grafy.

(que_pasa) #18

Na pewno są w repo, poszukaj. Ja nie używam (i nie używałem ubuntu), ale z tego z wiem to tam jest coś takiego jak "Menedżer sterowników własnościowych" (bodajże w menu System => Administracja => Sterowniki), jakieś "Dodaj/Usuń" (tam użyj wyszukiwarki i wpisz nvidia, do swojej karty zainstaluj te z numerem 177...) i oczywiście "Synaptic".

(Dawiddek55) #19

właśnie tam mi nie wykrywa sterów żadnych, przez wubi mi wykrywało. Ale popróbuje wpisać repo i wtedy spróbuje tych sterów.

(que_pasa) #20

Gdybyś miał problem ze znalezieniem to masz drugi filmik:

Mi oczywiście wyskoczył błąd bo film był robiony pod VirtualBox'em, a tam nie ma nvidii :wink: