Ubuntu 9.04 - system zwalnia podczas odtwarzania Flasha

Witam.

Dopiero zaczynam swoja przygodę z Linuksem a dokładniej z Ubuntu 9.04 Jurny Jarząbek.

Zainstalowałem go na moim notebooku Acer 4630Z:

Intel Dual Core T3200 2x2GHz

2GB DDR2 667

grafika zintegrowana GMA 4500M

Po pierwszym uruchomieniu wszystko mi działało, aż byłem zadziwiony.

Niestety podejrzewam że sterowniki do karty graficznej/płyty głównej nie są takie jakie powinny być.

Podczas oglądania stron z jakimiś Flashami lub YouTube komputer strasznie zwalnia i się dusi, tak samo jak odpale jakiś film w DivX na dodatek filmy wyglądają dużo gorzej niż na win XP (widać piksele)

Moje pytanie jak ten problem rozwiązać, albo jak zainstalować sterowniki do k.graficznej i najlepiej płyty głównej?

W Ubuntu masz domyślnie sterowniki do kart graficznych Intela. Co najwyżej możesz poszukać w update’ach albo na forum.ubuntu.pl, ale tam to piszą na temat grafik Intela w starszych wersjach, w których domyślnie tych sterowników nie ma.

A co do Flasha, no cóż, na moim Ubuntu też laguje i to zarówno na lapku z Intel X3100, jak i w stacjonarnym z GeForce 7600GT… po prostu Flash pod Linuxem nie działa najlepiej…

Z tego co czytałem Ubuntu 9.04 mam problem z tymi GMA 4500M, zaniża wydajność 2D, czy jakoś tak. Spróbuje 8.10 lub innego Linuxa.

Właśnie coś mi nie pasuje, filmów z YouTube praktycznie nie da się oglądać (co 2-3 sekundy “klatkują”) nawet po ustawieniu taktowania procesora na 2x2GHz…

Proszę o pomoc…

Zobacz tu: Ubuntu Release Notes

No fajnie, ale można jakoś prościej?

Ja dopiero zaczynam przygodę z linuksem i jestem w tym temacie w pełni zielony…

Po naszemu w skrócie (tłumaczenie własne):

Pogorszenie wydajności kart Intel

Użytkownicy kart graficznych z chipsetem intel zgłaszali pogoszenie jakości/szybkości/wydajności działania karty w systemie Ubuntu 8 w porównaniu z poprzednimi wersjami. Wiele problemów zostało rozwiązanych, niektóre jednak pozostały w Ubuntu 9.04:

  • Niektórym pomogło dodanie opcji

    Option “MigrationHeuristic” “greedy”

do sekcji “Device” w pliku /etc/X11/xorg.conf**(przyp. to plik konfiguracyjny Twojej karty graficznej i w ogóle środowiska graficznego)**- Można również skorzystać z eksperymentalnej architektury DRI2/UXA, która potwierdziła znaczący wzrost wydajności w pewnych przypadkach, ale również powodowała ryzyko niestabilności. Można włączyć tą opcję dodając

Option "AccelMethod" "UXA"

do sekcji “Device” w pliku /etc/X11/xorg.conf. Użytkownicy potrzebujący maksymalnej stabilności powinni pozostać przy standardowej metodzie akceleracji “EXA”

(Jeżeli środowisko graficzne nie wystartuje po uruchomieniu z opcją UXA należy zalogować się w trybie awaryjnym

i wyedytować plik xorg.conf przywracając opcję EXA)

(przyp. zawsze przed zmianą plików systemowych lepiej zrobić sobie kopię, a w razie wadliwego działania - przywrócić)

  • Jeżeli i to nie zadziała, niektórzy użytkownicy proponowali użycie starszej wersji sterownika.

Ja mam inny sposób powinien trochę pomóc:

Dodaj repozytorium do pliku sources.list

sudo gedit /etc/apt/sources.list

deb http://ppa.launchpad.net/ubuntu-x-swat/x-updates/ubuntu jaunty main

deb-src http://ppa.launchpad.net/ubuntu-x-swat/x-updates/ubuntu jaunty main

daodaj klucz publiczny:

gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv AF1CDFA9 && gpg --export --armor AF1CDFA9 | sudo apt-key add -

i zaktualizuj system:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade