Ubuntu 9.10 - instalacja sterowników karty graficznej

Cześć,

od dwóch dni jestem użytkownikiem Ubuntu i pierwsze co rzuca się w oczy, czy tez po prostu drażni, to przycinanie się np. przeglądarki internetowej gdy na stronie są jakieś obrazki, większa ilość zwłaszcza, podczas oglądania filmu średnio raz na 10 minut film przez 3-4 sekundy skacze, czy np. podczas oglądania filmików na YT, nieco się zacina co jakiś czas. Wydaje mi się, że to raczej nie jest normalne no i zakładam, ze może coś być nie tak ze sterownikami, bo w końcu w Linuxie wszystko robi się samo. Jak sprawdzić jaki mam teraz sterownik do grafiki? (Mam Radeona) i ewentualnie jak zmienić owy sterownik?

Podał dokładny model karty graficznej. Sprawdzałeś System > Administracja > Sterowniki?

nieprawda…

  1. System->Administracja->Sterowniki ,ewentualnie Synaptic.

  2. Jest już nowa wersja 10.04, na mój gust zdecydowanie lepsza.

  3. Wspomniane objawy mogą również świadczyć o zbyt dużym obciążeniu ram.

Możesz podać informacje o Twoim sprzęcie. Wydaje mi się, że wymagania sprzętowe dla tej dystrybucji masz zbliżone lub podobne dla Twojego komputera i dlatego tak się dzieje.

Do komfortowej pracy wymagane jest 512. U mnie przy 512 też się cieło. Trzeba dokupić ramu.

Ewentualnie karta graficzna.

Podaj więcej szczegółów.

System->Administracja->Sterowniki

Warto byłoby się zainteresować Firefoksem w wersji 3.6. Mógłbyś z menadżera oprogramowania (Synaptic) podać wersję Flash Playera i Firefoksa?

Ja akurat rozumiem te zwormułowanie dwuznacznie:

  1. Pod Linuksem wszystko robi się samo (i to właśnie napisał)

  2. Pod Linuksem trzeba samemu coś wyklikać/wykombinować(i o to chyba w tej wypowiedzi chodziło).

Jak wejdę w System->Administracja->Sterowniki, pojawia się informacja “System nie korzysta z żadnych sterowników własnościowych”.

A mój sprzęt:

AMD Athlon 1200, pamięć 1,5 GB, ATI Radeon 9250.

Firefoxa mam najnowszego, robiłem aktualizację. Używam Chrome, ale i na Firefoxie jest to samo.

Żadnej propozycji nie dostałeś odnośnie zainstalowania sterownika? Nie ma opcji Włącz?

Ustaw efekty wizualne na Normalne lub je wyłącz i zobacz jak wtedy chodzi Firefox: System->Preferencje->Wygląd->Efekty wizualne.

Nic, pojawiło się tylko to okno i ten komunikat, który napisałem na górze.

Efekty wizualne wyłączyłem w pierwszej kolejności.

Nie ma, ponieważ system wyraźnie napisał, że nie korzysta z żadnych sterowników właśnościowych. Te Radeony działają dobrze na sterownikach otwartych o ile w ogóle mają jeszcze wsparcie ze strony producenta.

Możesz spróbować ręcznie zainstalować sterownik fglrx albo znaleźć na stronie producenta:

sudo apt-get install fglrx-driver

Pozdrawiam!

Po wpisaniu komendy otrzymuję:

A możliwe jest, że to jest po prostu wina karty graficznej? Że coś siada?

Właśnie nie pamiętałem nazwy. Tak jak podpowiedział Apt-Get zainstaluj pakiet xorg-driver-fglrx.

Pozdrawiam!

Zainstalowałem. W menu “programy” pojawiła mi się zakładka Inne a tam ATI Catalyst Control Center. Gdy klikam w to, wyskakuje informacja:

A gdy w konsoli wpisuję polecenie “aticonfig” otrzymuję: “aticonfig: No supported adapters detected”.