Ubuntu - co trzeba wiedzieć przed instalacją?

no własnie, tak bardzo zaczął mnie ciekawic system ubuntu/kubuntu czy jakos tak.

Prosze mi powiedzieć co należy zrobic zaraz po zainstalowaniu tego systemu, jakiego firewalla i jakiego antyvirusa wgrać, czy są sterowniki do drukarki lexmark z 612, stery do karty dzwiekowej i graficznej ?

i jakbym mógł prosic o bezpośredniego linka do polskiej odmiany tego systemu, z góry serdeczne dzieki.Nie chce wypowiedzi typu że google strajkuje czy cos w tym stylu, nie znam sie na linuxach ale chciałbym wreszcie zacząć przygodę na tym systemie :stuck_out_tongue:


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

http://przewodnik.ubuntu.pl/

a jak zamówię sobie te płyte na cd, to nie zapłace za koszty przesyłki nawet ?

A czytałeś wątek o darmowym Ubuntu? Tak ciężko go zrozumieć? Zresztą, w linku który Ci podałem też chyba jest coś o tym napisane, więc może łaskawie przeczytaj to.

Chcesz instalować cos czego nawet nie znasz nazwy? :shock:

iptables

Zadnego…

Mam taki perwersyjny pomysł… zerknij na stronke producenta?

Dystrybucja jest wtedy po polsku jesli sa przygotowane polskie wersje jezykowe programów w nich zawartych.

Obawiam sie niestety ze do Linuksa sie nie nadajesz bo jest dla ludzi choć troche myślacych i wykazujacych przejawy samodzielnosci.

Jezu jakiś ty irytujacy… :?

JHS:PL jak masz robić łaskę że komuś odpiszesz, to zrób łaskę mi i całej administracji forum i nie pisz wcale przecież nikt Cię do tego nie zmusza. To że cokolwiek znasz się na Linuksie to wcale nie znaczy że jesteś komputerowym guru i musisz się ze swoją wiedzą wywyższać. Następny post napisany takim tonem zostanie stosownie nagrodzony :-x :-x :-x

To fajnie, ale poczytaj trochę zanim się zabierzesz za Linuksa, to będziesz wiedział np.

Bo firewall jest przez iptables (przychodzi razem z systemem)

a antywira nie trzeba.

Na pewno, wystarczy tylko poszukać, masz moje dobre słowo.

(może są nawet od razu z CUPS [serwer drukowania])

Znajdziesz choćby na http://www.ubuntulinux.org oczywiste nie?

Język do wyboru w instalacji, a system będzie na tyle polski na ile po polsku są w nim programy.

Powtórzę: Najpierw trochę poczytaj. to dobra i sprawdzona rada.

Zanim zadasz JAKIEKOLWIEK pytanie, zapytaj najpierw Google. zna odpowiedź na 90%.

Linux jest dla tych co potrafią szukać i samodzielnie myśleć.

Szybciej będzie jak samemu ściągniesz.

dzięki areh za pomoc