Ubuntu - czy można stworzyć osobną partycje /home?

Na moim hdd mam mnóstwo materiałów i danych których nie mogę usunąć, a pragnę zmienić wersję ubuntu, i/lub przesiąść się na nową wersję Xubuntu. Niestety nie posiadam nagrywarki, a kopiowanie na CD zajmie mi kilka dni. Stąd moje pytanie, mianowicie wiem, że podczas instalacji można ustawić partycję /home jako osobną partycję, niemniej czy można z obecnego stanu rzeczy - nie posiadania osobnej /home - stworzyć osobną partycję /home? Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, to w jaki sposób?

Jak masz wolną partycję to po prostu ją formatujesz jako ext3 i do fstaba dodajesz coś takiego:

/dev/sda2 /home ext3 noatime 0 3

zanim to zrobisz musisz przekopiować obecną /home do tamtej partycji (podmontować ją w np. /mnt/test)

Skopiować z zachowaniem praw.

I tutaj nasuwa mi się kolejne pytanie… dlaczego /home mam kopiować do innej, wolnej partycji?

Ja chcę zostawić obecną /home na dysku, całą resztę usunąć i ponownie zainstalować system… prawdopodobnie Xubuntu GG lub Ubuntu GG.

Skopiować te pliki na tą /home…

Chyba nie rozumiem… niemniej “te pliki” (rozumiem, że chodzi Ci o to co chce zostawić na dysku) są już na /home.

Masz obecne /home

Tworzysz partycję

Kopiujesz na nią te pliki z obecnego /home (teraz to będzie Twoje nowe /home)

Wywalasz stare /home

Do /etc/fstab dodajesz takie cos jak podalem w pierwszym poście, tylko zmieniasz partycje na taką jaką ty masz

Rebootujesz

Najlepiej robić w trybie single user lub z LiveCD

Jeśli jesteś początkującym może Ci być trochę ciężko

Tyle.

Dziękuje za klarowne przedstawienie krok po kroku jak mam to zrobić :slight_smile:

Informacja bardzo przydatna.

Czy będzie ciężko… pewnie trochę tak :slight_smile:

dorianista , w związku z tematem viewtopic.php?f=14&t=213590 Twój ostatni post poleciał do śmietnika.