Ubuntu i duże komunikaty na rozdzielczości 800x600

Witam. Jakiś czas temu miałem zainstalowanego Ubuntu 8.04. Wszystko elegancko. Raz posypały się X-y, ale zreinstalowałem system (brak doświadczenia w tych sprawach ;]). Ale do rzeczy, mianowicie chodzi mi o to, czy da się jakoś zmniejszyć te komunikaty, które wyskakują w Ubuntu? Mam stary monitor (15’’) i jedynie na rozdzielczości 800x600 mogę normalnie pracować, bo odświeżanie jest dobre. Przy 1024x768 niestety długo nie posiedzę, bo oczy mnie bolą. Chciałbym dłużej posiedzieć w tym systemie, żeby bardziej poznać go. Obecnie korzystam z XP. Tutaj nie ma problemu z komunikatami, bo wszystkie są napisane na tyle małą czcionką, że nawet i te duże mieszczą się u mnie na ekranie. Problem dotyczy tego, że na Ubunty czasami nie mogłem zaakceptować owych komunikatów, co czasem przeszkadzało w normalnym funkcjonowaniu.

Nie wiem czy to ważne, lecz jakiś czas temu zmieniłem sobie kartę graf. z GeForce 4MX 440 na Radona 9800XL (128MB). Dzisiaj przyszły mi płytki shipita i na weekend chciałbym spróbować zainstalować to, lecz jeśli nadal komunikaty mają być takie problematyczne to chyba sobie podaruje.

Da się coś z tym zrobić? Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam, proxy91

BTW. chodzi o środowisko GNOME.

Z wersji 8.10 na 9.04 zmienił się system komunkatów na galago, więc może będzie lepiej.

No nic, spróbuję. Najwyżej format poleci i zainstaluje ponownie XP. Mam nadzieję, że nie wyskoczą takie potworki na cały ekran, gdzie nie będę mógł ani anulować, ani potwierdzić. Dzięki za szybką odp.

Pozdrawiam.