Ubuntu i Windows Vista razem?

(Kamilwdj) #1

Chcę sobie zainstalować Linuxa Ubuntu 6.10. Obecnie mam zainstalowanego MS Windows Vista i chcę dodatkowo zainstalować Ubuntu. Wiem że idzie zainstalować dodatkowo Linuxa tylko niebardzo wiem jak. Z Linuxem do czynienia nie mialem. Może mi ktoś powiedzieć jak zainstalować Ubuntu tak, żeby przy uruchamianiu kompa pokazywało się załóżmy przez 5 sekund ekran z wyborem systemu jaki ma się uruchomić(jak przez 5 sekund nic się nie naciśnie będzie uruchamiał się Windows)

Przy instalacji Linuxa bede musiał zrobić chyba jeszcze partycję z systemem plików dla Linuxa?? Aha i jeszcze bym chciał żeby można z poziomu Linuxa odczytywać i zapisywać dane na partycjach NTFS(o ile się nie mylę potrzebne będzie zainstalowanie na Linuxie "NTFS-3G" czy jakoś tak)

(Vader481) #2

Czy obejrzałeś prezentację w tym vortalu o instalacji Ubuntu?? To przydatna podstawa do instalacji Ubuntu. A co do wyboru systemu - da się, ale najpierw musisz zainstalować Ubuntu, oswoić się z nim, poznać podstawowe komendy w konsoli, bo do zmiany menu wyboru systemu potrzeba trochę wiedzy. Ale nie musisz się martwić - Ubuntu po instalacji automatycznie wykrywa Windowsa i dodaje go do menu, więc oba będą działać.

(Kamilwdj) #3

Właśnie obejrzałem ta prezentacje, jest dość zrozumiała. Pytanie tylko czy po zainstalowaniu Linuxa bootloader będzie działał tak jak napisałem wcześniej czyli czy będzie się wyświetlać przez ok 5 sekund okienko z wyborem systemu operacyjnego??

(Vader481) #4

Będzie. Ale nie wiem dokładnie przez ile sekund (10 chyba). W każdym razie wybór będzie. Ewentualnie mogę Ci pomóc w ulepszeniu tego menu wyboru, tak, żeby Ci całkowicie odpowiadał. :wink: Ale to dopiero po zainstalowaniu Ubuntu. Więc do dzieła :smiley:

(Kamilwdj) #5

Zainstalowałem Ubuntu - działa ALE (!) Windows się nie chce włączyć! :cry:

Menu wybory OS'u jest ale gdy wybiore "Windowsa", pokazuje się pasek ładowania systemu a później czrny ekran i nic, system nie włącza się, muszę resetować kompa... :shock:

Co robić?!

(Lazowski) #6

KLIK

google nie gryzie..

Ukryto linka

Asterisk

(Asterisk) #7

Regulamin też :stuck_out_tongue:

(Fernando) #8

A czy przed dzieleniem partycji zrobiłeś defragmentacje ??