Ubuntu i Windows Vista razem?

Chcę sobie zainstalować Linuxa Ubuntu 6.10. Obecnie mam zainstalowanego MS Windows Vista i chcę dodatkowo zainstalować Ubuntu. Wiem że idzie zainstalować dodatkowo Linuxa tylko niebardzo wiem jak. Z Linuxem do czynienia nie mialem. Może mi ktoś powiedzieć jak zainstalować Ubuntu tak, żeby przy uruchamianiu kompa pokazywało się załóżmy przez 5 sekund ekran z wyborem systemu jaki ma się uruchomić(jak przez 5 sekund nic się nie naciśnie będzie uruchamiał się Windows)

Przy instalacji Linuxa bede musiał zrobić chyba jeszcze partycję z systemem plików dla Linuxa?? Aha i jeszcze bym chciał żeby można z poziomu Linuxa odczytywać i zapisywać dane na partycjach NTFS(o ile się nie mylę potrzebne będzie zainstalowanie na Linuxie “NTFS-3G” czy jakoś tak)

Czy obejrzałeś prezentację w tym vortalu o instalacji Ubuntu?? To przydatna podstawa do instalacji Ubuntu. A co do wyboru systemu - da się, ale najpierw musisz zainstalować Ubuntu, oswoić się z nim, poznać podstawowe komendy w konsoli, bo do zmiany menu wyboru systemu potrzeba trochę wiedzy. Ale nie musisz się martwić - Ubuntu po instalacji automatycznie wykrywa Windowsa i dodaje go do menu, więc oba będą działać.

Właśnie obejrzałem ta prezentacje, jest dość zrozumiała. Pytanie tylko czy po zainstalowaniu Linuxa bootloader będzie działał tak jak napisałem wcześniej czyli czy będzie się wyświetlać przez ok 5 sekund okienko z wyborem systemu operacyjnego??

Będzie. Ale nie wiem dokładnie przez ile sekund (10 chyba). W każdym razie wybór będzie. Ewentualnie mogę Ci pomóc w ulepszeniu tego menu wyboru, tak, żeby Ci całkowicie odpowiadał. :wink: Ale to dopiero po zainstalowaniu Ubuntu. Więc do dzieła :smiley:

Zainstalowałem Ubuntu - działa ALE (!) Windows się nie chce włączyć! :cry:

Menu wybory OS’u jest ale gdy wybiore “Windowsa”, pokazuje się pasek ładowania systemu a później czrny ekran i nic, system nie włącza się, muszę resetować kompa… :shock:

Co robić?!

KLIK

google nie gryzie…


Ukryto linka

Asterisk

Regulamin też :stuck_out_tongue:

A czy przed dzieleniem partycji zrobiłeś defragmentacje ??