Ubuntu nie widzi partycji NTFS i pendrive'ów

Witam!

Mój system to Ubuntu 10.10 32bit

Może po kolei:

Zauważyłem dzisiaj, że po kliknięciu Miejsca–>Computer wyskakuje błąd:

nautilus nie obsługuje położeń computer

Oprócz tego zniknęła ikona kosza. W poszukiwaniu rozwiązania natrafiłem na wątek http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=801597&page=3Tam napisane jest, że problemem jest pakiet gvfs i należy go ściągnąć ze strony gnome

I also had the same problem, which I have no clue what happen or what caused it. I also updated to the latest version of "gvfs" at ftp://ftp.gnome.org/pub/gnome/sources/gvfs/... 


Now my menu "Places" work: Computer, CD-ROM, Network and so on.

Tak też zrobiłem i zainstalowałem gvfs 1.8. Po restarcie komputera kosz działa oraz da się wejść w Places–>Computer

Problemem jest jednak to, że w oknie Computer’a jest tylko “System plików” oraz “floppy0”. Nie widać dwóch dodatkowych partycji NTFS, z których korzysta Windows Xp (zainstalowany na tym samym komputerze). To samo z pendrive’ami - gdy wkładam je do USB nic się nie dzieje.

Oba powyższe problemy rozwiązać można klikając “Zamontuj” przy odpowiedniej partycji w programie “Narzędzie do obsługi dysków” (System–>Administracja–>Narzędzie do obsługi dysków)

Da się coś zrobić, aby partycje NTFS były widoczne bez ich montowania oraz aby pendrive’y montowały się same?

Partycje dopisz do /etc/fstab wg wzoru:

/dev/sdaX /punkt/montowania ntfs rw,defaults 0 0

X - numer partycji - odczytasz go dzięki poleceniu:

sudo fdisk -l

Wtedy partycje będą się automatycznie montowały?

Nie da się zrobić bez montowania? (tak, aby partycje były po prostu widoczne w oknie Computer i montowane przez podwójne kliknięcie na daną partycję).

Co z pendrive’ami?

Tak, po wpisaniu do /etc/fstab partycje będą dostępne do odczytu zapisu w katalogach, które wskażesz jako punkt montowania. Co do pendrive - poszukaj w ustawieniach Gnome opcji “automatyczne montowanie nośników wymiennych”.

Co do pendrive, zajrzyj tutaj:

http://linux360.pl/forum/thread-3667.html .

Co do porady w linku, który podałeś.

Mam zainstalowany libgdu0 w wersji 2.30.1-2. Powinienem zrobić downgrade do 2.28? Co ty byś zrobił?

@Loreno w gconf-editor znajdz “/desktop/gnome/volume_manager/automount_drives” moze ci to pomoze pzdr.