[Ubuntu] Niedziałający SUB przy 5.1 - Asus Xonar DX

Witam,

mam kartę dźwiękową Asus Xonar DX i gdy skonfiguruję w ustawieniach audio, aby dźwięk był “puszczany” w 5.1, to przy następnym utworze, to te ustawienia się resetują i subwoofer przestaje działać.

Gdy piosenki lecą bez przełączenia, to ustawienia jeszcze zostają zachowane, ale gdy sam wybiorę następną piosenkę, to wtedy ustawienia audio zostają utracone.

Problem się ujawnił po aktualizacji do najnowszego kernela, ale zdążyłem go usunąć przed wykryciem w/w błędu i teraz jak powróciłem do niego rzekomo działającej wersji jajka, to przestał działać w ogóle dźwięk. Zostałem przy najnowszej wersji kernela, na której nie działa subwoofer.

Dźwięk 5.1 próbowałem konfigurować w terminalu, a dokładniej to w alsamixer, ale oczekiwanego efektu nie uzyskałem.

BTW.

Porównywając dźwięk z Windy, a Ubuntu, to zdecydowanie uzyskałem lepszy dźwięk na Windzie, tam to producent karty dźwiękowej wydał odpowiednie sterowniki, które mają o wiele większe pole do popisu, aniżeli standardowe linuksowe ALSA.

Pozdrawiam.

Spróbuj zapisać ustawienia

alsactl store

Wyłączoną masz zintegrowaną na płycie głównej.

Podaj jakie masz jądro.

Zapisywanie ustawień poleceniem: alsactl store nie przyniosło zamierzonego efektu…

Integra jest pewnie wyłączona, ponieważ nie mam doinstalowane sterów dla niej, a alsamixer wykrywa tylko Asus Xonar DX i HD-Audio Generic[inaczej rzecz mówiąc, dźwięk poprzez HDMI od Karty ATI].

Jądro: 2.6.32-24.

Edit:

Na necie wyczytałem, że przyczyną może być pulseaudio. Gdy wywaliłem pulseaudio, wraz z plikami konfiguracyjnymi, to straciłem całkiem dźwięk…

Spróbuj dopisać do /etc/default/alsa

alsactl_store_on_shutdown="always autosave"

Nie działa, ale wydaje mi się… że ustawienia alsy są poprawne.

5.1 rusza tylko i wyłącznie, gdy przełączę w ustawieniach dźwięku[tych z poziomu tray’a]. W alsamixer mogę ustawić tylko: front+subwoofer+back, jednakże… sub nie chodzi, a regulację mogę ustawić tylko dla frontu i real, reszta pomimo iż jest na 100%, albo na 0%…nie ma różnicy.