Ubuntu padło po aktualizacji Synaptic


(Lukasz Kijek) #1

Jak w temacie. Dopiero co zainstalowałem system. Włączyłem Menedżer Pakietów S... a tam zaznaczyłem wszystkie pakiety do zaktualizowania. Teraz po logowaniu mam tylko myszkę i czarny ekran... Da się jakoś cofnąć te zmiany?


(Fisiu) #2

Szklana kula się rozbiła...

Prawdopodobnie coś jest nie tak ze sterownikami do karty graficznej bądź z konfiguracją xorg (/etc/X11/xorg.conf).

Najlepiej wrzuć tutaj wynik polecenia

sudo lspci -nn

i zawartość plików

/var/log/Xorg.0.log

/etc/X11/xorg.conf

(roobal) #3

Z tego co kiedyś słyszałem, ale może źle, Ubuntu chyba zawiera takie coś jak na wzór punktów przywracania jak w XP. Co do samych aktualizacji najczęściej jest to operacja nieodwracalna, znaczy nie przywrócisz systemu do stanu sprzed aktualizacji, chyba że wykonałeś wcześniej kopię zapasową systemu, co powinno się robić od czasu do czasu a zapewne tego nie zrobiłeś (hehe jak to ktoś pisał kiedyś na którymś z forum "ludzie dzielą się na dwie kategorie: tych co robią backup i tych, którzy będą robili").

Tak na marginesie, system najczęściej wysypuje się po aktualizacji, jeśli masz jakieś nieoficjalne bądź eksperymentalne repozytoria lub straszny bałagan w pakietach.

Pozdrawiam!


(Szynaw) #4

A ja nie byłbym taki pewien, czy to wina karty graficznej... Można się zalogować, widać kursor myszy, czyli wygląda na to, że w jakiś magiczny sposób nawalił GNOME. Spróbuj przy logowaniu wybrać inną sesję np. Awaryjny GNOME (jeśli nie masz nic innego), a jak i to nie pomoże, to uruchom Awaryjny terminal i zainstaluj sobie inne środowisko, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z systemu do czasu naprawienia GNOME np. LXDE:

sudo apt-get install lxde

Później zobaczymy, co dalej...


(kAsia2) #5

Też stawiam na awarie GNOME. Zerknij na to http://forum.ubucentrum.net/thread-274-page-2.html?highlight=otwierane+okna+s%C4%85+czarne. Miałam podobny problem.