[Ubuntu] >>> Pliki wykonywalne

(Adax) #1

Wiem że linux obsługuje rpm. Mam ubuntu. Sciągnąłem sobie program Ndiswrapper. Rozpakowuje go i wydaje polecenie make i nie chodzi ??? Nie wiem, może ubuntu nie obsługune make oraz make install :slight_smile:

(Vader481) #2

Coś sie tak uparł na te RPMy w Ubuntu?? :stuck_out_tongue:

A ndiswrapper można zainstalować za pomocą Synaptica :slight_smile:

(Grzegorz Ch) #3

ale co pisze po wydaniu komendy make??

ja póki co jeszcze z monitora nie umiem wróżyć.

(matiit) #4

grzegorzch a co ma pisać jak on RPMa ściągnął??

Adax

sudo apt-get install ndiswrapper

(Me) #5

Adax

Ja Ci proponuje zapoznaj sie z roznicami pomiedzy deb i rpm.

W ubuntu "natywnym" jest deb.

W FedoraCore jest to rpm w Archu tar.gz (dla Pacmana), we frugalware fpm.

(Grzegorz Ch) #6

to ja już nie wiem o co gościowi chodzi... o rpm, czy o kompilowanie źródeł... gdzie on takie coś wyczytał, że RPMy instaluje się przez "make"?

(Vader481) #7

Na pewno nie na tym forum :smiley:

@Adax: Nie próbuj na siłę robić z Ubuntu Mandrivy. To dwie zupełnie inne dystrybucje. Mandriva ma swoje pakiety, a Ubuntu swoje.

(Adax) #8

Problem tkwi w tym że nie wiem na co się zdecydować. A i jeszcze jedno. Jak pisałem wyżej, rozpakowałem wydaje polecenie.... i nic się nie dzieje. :frowning:

(El Presidento) #9

Oczywiście ze możesz prze konwertować .rpm na .deb :

sudo apt-get install alien

Ale jaki jest sens ?

(Adax) #10

Dobra opiszę jeszcze raz:

1. Sciągnąłem Ndiswrapper z tąd: ndiswrapper.sourceforge.net

2. Rozpakowałem go poleceniem: tar -xzf ndiswrapper.tar.gz

3. Wszedłem do tego folderu (w konsoli oczywiście) i chciałem wydać polecenie: make i make install.... Ale wyskakuje mi po podaniu polecenie make: Command not found. Nie wiem co robić. Niech ktoś napisze. proszę :slight_smile:

(Daris91) #11

Spróbuj tego:

sudo apt-get install build-essential

(Soren) #12

synapticiem to zainstalujesz po co się męczyć? I poczytaj o podstawach...przy kompilowaniu ze źródeł przeważnie na początku wydaje sie polecenie ./configure

(Adax) #13

dodawałem /configure i nic, pobrałem paczkę rpm (bo zmieniłem spowrotem na mandrive - zobaczymy co z tego wyjdzie

Złączono Posta : 25.03.2007 (Nie) 20:11

P.S. Znalazłem coś takiego:

Downloading

Download the latest version of the ndiswrapper sources from here and extract it with

tar -zxvf ndiswrapper-version.tar.gz 

This will create the ndiswrapper-version directory. Change to that directory with

cd ndiswrapper-version.

If you are having problems with the release version, or you want to try the bleeding-edge version, you can either get the latest SVN version with

svn co https://svn.sourceforge.net/svnroot/ndiswrapper/trunk/ndiswrapper ndiswrapper

or if you already have SVN code, with

svn up

Co to jest to SVN ??

(Soren) #14

svn to repozytorium/server z softem oznaczonym jako "niestabilny" czy jakby to inaczej wyjaśnić wersje beta/alpha itp

(roobal) #15

Ubuntu to syf najgorsza dystrybucja jaka moze byc! Daj sobie z nia spokoj:D

(matiit) #16

roobal

tak to sobie może każdy napisać

0 argumentów

równie dobrze moge napisać roobal to największy troll na forum (czynny)

Nie napisze czemu

(Soren) #17

matiit bo chyba naprawde jest...tak się trole zachowują piszą głupoty że ot choćby ubuntu to syf bo sami mają problem z opanowaniem najprostrzych czynności? A co syfem nie jest może mandriva?

robalowi gratulujemy umiejętności posługiwania się komputerem skoro nie potrafi opanować ubuntu i twierdzi że to syf