Ubuntu po doinstalowaniu grub2 nie uruchamia się

otóż porwałem się na instalację grub2 w moim ubuntu

zdodnie z tą instarukcją: http://www.ubucentrum.net/2009/06/insta … oku-w.html

jako że link coś mi nie działa pozwolę sobie skopiować treść :slight_smile:

W najnowszej wersji testowej Karmicznej Koali pojawiła się już domyślnie druga wersja bootloadera GRUB 2, który to zastąpił swojego wysłużonego poprzednika. Pokażę krok po kroku jak zainstalować GRUB 2 w Ubuntu Jaunty Jackalope i w pierwszej Alphie Karmicznej Koali (bo w drugiej już jest).


sudo apt-get install grub2


Po instalacji pokaże nam się w konsoli konfigurator pakietu. W pierwszym oknie klikamy zwyczajnie na OK (przemieszczamy się klawiszem Tab):


Następnie bardzo ważny krok w którym musimy wybrać 'Tak'. Odpowiada on za chainloadig:


W kolejnym okienku bez wpisywania czegokolwiek wciskamy zwyczajnie Enter, co powinno dokończyć instalację pakietu. Chwilowo byłoby to na tyle, konieczne teraz będzie ponowne uruchomienie komputera. Zanim jednak zrestartujesz system przeczytaj dalej bo nie będziesz wiedzieć co robić ;)


2) Podczas ponownego uruchamiania komputera zatrzymujemy się na liście systemów w GRUB-ie. Najwyższym wpisem powinien być (widoczny na obrazku w początku wpisu) 'Chainload into GRUB2'. No i tutaj natykamy się na bug o którym pisałem na początku. Zamiast klikać Enter wciskamy klawisz E (mając zaznaczoną wcześniej wspomnianą linijkę). Użycie klawisza E uruchomiło tryb edycji w którym musimy zmienić ciąg z:


root xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx

Na:

uuid xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx


Po zakończeni, wciskamy klawisz B, który powinien poprawnie zbootować system. Jeśli to się udało, dla pewności jeszcze raz wyłączamy i włączamy komputer. Tym razem powinien się już załadować bez żadnych dodatkowych ustawień. Jeśli wszystko jest w porządku pozostaje ostatnia operacja.


3) Aby GRUB 2 ładował się domyślnie wpisujemy w konsoli:

sudo upgrade-from-grub-legacy

Po zakończeniu tej operacji wszystko powinno już działać idealnie, niemal jak w standardowym Ubuntu 9.10.


źródło: http://www.ubuntu-inside.me/2009/06/howto-upgrade-to-grub2-on-ubuntu-jaunty.html

punktu 3 nie robiłem i własnie owy bug non stop sie pojawia, nie działa zmiana root na uuid, robię zgodnie z instrukcją, tu pytanie czy można odinstalować grub2 ?? może mnie wyśmiejecie ale próbowałem już odinstalować komendą:

sudo apt-get install grub2

ale niestety nie działa :stuck_out_tongue:

czytaj

To co Ty masz za wersję Ubuntu, że Gruba2 musisz instalować ?? :stuck_out_tongue: Może zamiast /dev/disk-by/uuid wstaw po prostu normalnie /dev/sdax.

A powinieneś :slight_smile:

Oczywiście, że można.

Nie wiem czy się pomyliłeś tu na forum ale powinieneś spróbować:

sudo apt-get remove grub2

Do tego musisz zainstalować Grub-Legacy:

sudo apt-get install grub-pc

albo

sudo apt-get install grub-legacy

Sama instalacja starego Gruba powinna automatycznie wywalić Grub2, jako że kolidują ze sobą :slight_smile:

Pozdrawiam!

:slight_smile: no mam prehistoryczną wersję 9.04 ponieważ jakimś cudem po prostu wyższe wersje u mnie nie chcą działać, ale to historia na inny temat ewentualnie :stuck_out_tongue:

jej #-o z pośpiechu źle napisałe, oczywiście wpisywałem

sudo apt-get remove grub2

ogólnie wystarczyło wykonać punkt 3) i już działa wszystko ok

Dzięki