Ubuntu - Problem z odpaleniem Windowsa

Witam! Postanowilem rozpoczac ostatnio przygode z Linuxem… Wlasciwie to niewiem po co, chcialem poprostu wyprubowac cos innego niz Winda, ktora idealna niejest;) Znajomy polecil mi Ubuntu… Porywajac sie troszke z motyka na slonce zbootowalem CD-ROM i zabralem sie za instalacje. Mam dwa dyski (SATA i ATA), na obu sa po dwie partycje na SATA mial pozostac XP, natomiast dla linuxa zarezerwowalem dysk ATA. Podczas instalacji pokazalo sie okno z wyborem partycji, nameczylem sie troszke i chyba cos namieszalem, bo pozainstalowaniu Ubuntu niby wszystko dzialalo, system wydal mi sie bardzo fajny i wogle… Niemniej jednak gdy wylaczylem system i chcialem wrocic do XP, komp odrazu wlaczals ie w linuxie, niepojawial sie GRUB zmozliwoscia wyboru systemu… zmienilem ootowanie dyskow tak aby pierwszy odpalal sie ten z windowsem, lecz wtedy pojawial sie blad “brak pliku NTLDR” (odpowiedzialnego bodajze za rozruch partycji). Wiec wzucilem plyte XP, konsola naprawcza, “fixmbr”… po tej sytuacji XP nadal niechcial sie uruchamiac, a Linux wyswietlil niezbyt userfrienldy komunikat OS error, jedyne co mogle m zrobic to nadpisac instalke XP…

Niezrazony tym niepowodzeniem postanowilem doczytac i sprubowac ponownie, poczytlam troche i o ile dobrze zrozumialem to robilem wszystko wmiare dobrze :? Skad wiec ten problem? I dlaczego GRUB niedawal mi mozliwosci wyboru OS? W jaki sposob powinienem ustawic obie partycje aby wszystko bylo dobrze?

Z gory dziekuje, za pomoc.


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Prawdopodobnie podczas instalacji przeoczyłeś konfiguracje gruba i przeszedł z domyślnymi ustawieniami, chociaż w Ubuntu prawie na pewno powinien sam wykryć winde. Możesz próbować odratować gruba (jeśli jeszcze nie sformatowałeś partycji z Linuksem, tu: http://www.szarp.com.pl/howto/howto/htm … escue.html masz bardzo dobry opis jak to się robi.

Jeśli skasowałeś już Linuksa to po ponownej instalacji pokaż plik /boot/grub/grub.conf wtedy zobaczymy co jest źle.

Powodzenia :slight_smile:

sformatowalem juz niestety partycje :frowning: OS error mnie troche przerazil…

takie male pytanie… GRUB’a powinienem zainstalowac do ktorego MBR’u? dysk SATA to dysk 0, ATA to 1, bootowany jako pierwszy jest SATA, ale po ostatnim wydarzeniu zastanawiam sie czy niebylo by lepiej ustawic bootowanie dysku ATA (to na nim ma byc Ubuntu) i wzucic tam GRUB’a

P.S.

jaki system plikow powinienem wybrac, aby bylo najlepiej? ext3?

Airborn , jak jest to najlepszy system plików to Reiserfs, jeżeli nie ma - ext 3.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby w Twoim przypadku ustawienie bootowania na dysk na którym ma być Linux i tam wrzucić gruba, wtedy nawet w przypadku posypania się konfiguracji gruba zamieniasz tylko kolejność dysków i odpalasz winde, bo jej dysk nie będzie nawet dotykany przez instalke Linuksa

dziekuje o to mi wlasnie chodzilo :slight_smile: a czy odlaczenie dysku z winda na czas instalacji ma jakikolwiek sens? czy tylko spowoduje ze grub niebedzie widzial windy i bedzie trzeba potem dodawac mu system?

Po co odłączać, przeanalizuj, wydrukuj, przerysuj:

http://ubuntu.pl/ekrany.html