Ubuntu - przesuwanie ikon i katalogów na pulpicie

Witam.

Pewnie jest to gdzies w ustawieniach ale szukam i nie potrafie znalezc :confused: Chodzi o to że jak chce przesunąc na pulpicie jakis katalog lub ikone za pomocą myszki w inne miejsce to tworzy mi sie jego kopia w miejscu gdzie przesuwam. O co chodzi bo ja nie mam pojęcia :wink:

jakie masz środowisko graficzne? moze masz zle skonfigurowana mysz i lewy przycisk czyta jako prawy/srodkowy

a spróbuj przenosić z pomocą PPM i powinno się pokazać co chcesz zrobić (przekopiować, przenieśc, …)

Srodowisko graficzne to Gnome.

gruber jak probuje przenieść prawym przyciskiem myszy to wyskakuje menu gdzie mam otwórz, skopiuj, wyrzuć do śmietnika itd i nie mam możliwości przeniesienia. opcji “przenies” nie ma.

Dodam jeszcze że mam utworzone drugie konto i tam wszystko działa bez zarzutu :wink:

nom ja też mam Gnome ale u mnie wszystko spoko chodzi LPM

A jestes pewny, że masz uprawnienia do danych, które próbujesz przenieść? Jeżeli robisz to na danych z innego konta to najpierw musisz sobie na to pozwolić:) Chodź z tym śmietnikiem to dziwne, jeżeli jest tak jak mówię to też powinno nie być.

Zgodnie ze słuszną poniższą sugestią (kajam się za nie czytanie ze zrozumieniem) poprawiam pytanie:

Czyje to pliki (mam na myśli usera)? Bo np. jeżeli te pliki utworzyłeś z uprawnieniami roota to nic z nimi nie zrobisz poza kopiowaniem.

Pozdrawiam

Mi się zdaje ze poprostu chcesz przesunąć jakąś ikonke na pulpicie z jednego rogu do 2. np. :slight_smile:

Jest dokładnie tak jak mówi gruber. Jestem zalogowany jako chicken, utworze sobie plik na pulpicie i później nie moge go przenies w inne miejsce tylko tworzy sie jego kopia.