Ubuntu - pytania od osoby kompletnie zielonej

Mam kilka pytan dotyczacych systemu linux a mianowicie ubuntu. chcialbym zainstalowac go na swoim kompie. chcialem go sciagnac z ubuntu.com ale tam sa 2 do wyboru, ktory wybrac, czy sa po polsku ? czy da sie go bezpiecznie zainstalowac obok xp ?

sciągaj wersję ubuntu 8.04 desktop

Bo co do drugiej to pewnie masz edycje server na myśli, le jak sama nazwa wskazuje to na server jest.

Po polsku jest tylko po części. Jakiego masz neta? Jeżeli wykryje ci net pod livecd to podczas instalacji dociągnie polskie lokalizacje. jeżeli neta nie wykryje to będziesz musiał po zainstalowaniu skonfigurować internet i następnie z menu dociągnąć j. polski.

czy da sie obok xp zainstalować… powiem tak…

Popatrz na forum chociaż w ostatnio założonych tematach bo co chwila ktoś o to pyta…

Ściągnij sobie obraz z tej strony: http://www.ubuntu.com/getubuntu/download wersję desktop, zależnie od twojej architektury 32 lub 64 bitową. Oczywiście, że można bezpiecznie zainstalować go obok Windowsa, trzeba tylko umieć czytać i nie klikać na głupa dalej w trakcie wyboru partycji. Najlepiej utworzyć sobie z poziomu Windowsa partycję ext3 (lub inny format, zależnie od preferencji) o wielkości zależnej od dysku (ja mam HDD 80GB, na Ubuntu wziąłem 12) i zależnie do ilości RAMu drugą partycję SWAP (ja przy 1GB RAM ustawiłem sobie na 312MB). Następnie przy instalacji Ubuntu, w trakcie wyboru partycji na system wybierz opcję “ręcznie” i ustaw punkt montowania “/” na stworzonej wcześniej partycji ext3. Poza tym jak pisał kolega wyżej, jest MASA wskazówek do tworzenia partycji/instalacji Ubuntu trzeba tylko wpisać w goglach, lub wejść na forum Ubuntu i tam poszukać.

możesz sie pokusić o okodekowaną wersje z ubuntu.pl a później ewentualnie zrobić update do 8.04

Widać nie chciało Ci się poszukać przed zadaniem tego pytania, myślę więc, że jak nie będziesz mógł czegoś zrobić to może też nie będziesz szukał. Może wypróbuj Minta? Chyba że jednak zmienisz zdanie i zaczniesz używać google (choć troszkę)

Ja również pojecam minta. Zawiera kodeki i inne rzeczy potrzebne początkującemu użytkownikowi

PpIiNnGgWwIiNn ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu oraz nie używając polskich znaczków (ę, ą, ś, ż, ź, ć, ń, ł, ó). Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.