Ubuntu - pytanie o hasło roota

(Djmac) #1

wiec problem jest taki ze podczas instalacji pokazuje sie tylko haslo jakie chce dla usera jakiegos, a dla roota nie ma :? Czy jest moze jakies haslo juz ustalone do niego samo :? czy poprostu nie da sie wejsc na konto roota bo sa to tylko probne wersje jakies .... wyjasni mi to ktos ?

to jest ten linux ktory mozna bylo zamowic za free :wink:

byl instalowany i drugi raz (moze cos mu sie pomerdalo za pierwszym i o czyms zapomnial ) no ale to rowniez nie pomoglo.... :help: :stuck_out_tongue:

Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

(Airborn) #2

w ubuntu konto root jest domyslnie wylaczone bys nie namieszal zbytnio, gdzieś spotkałem się z info. jak je włączyć, sprawdź na forum ubuntu

(Rafał) #3

Tak jak przedmówca napisał, konto root jest w Ubuntu domyślnie wyłączone. Czynności administracyjne, które wymagają uprawnień takich jak ma root wykonujesz przy pomocy komendy "sudo".

sudo polecenie

Następnie podajesz swoje hasło. Więcej znajdziesz w poradniku: http://www.przewodnik.ubuntu.pl/

(Djmac) #4

ok :slight_smile: dzieki dziala :mrgreen:

(Numer_inaczej) #5

gdzieś czytałem - nie pamiętam gdzie - warto byś poszukał o tym, że UBUNTU ma błąd zabezpieczenia polegający na przechowywaniu w postaci pliku z rozszerzeniem dat hasła usera jak i root`a - nie wiem jaka werszja ale chyba 5.10 lub 5.12

pozdrawiam 8)

(Dod) #6

5.12 raczej nie... bo najnowsza to 5.10 :stuck_out_tongue_winking_eye:

(aero) #7

:slight_smile:

z tego co mi wiadomo łatka została już wydana :slight_smile:

(adam9870) #8

Numer_inaczej Przedwczoraj był o tym błędziku news w vortalu. Więc pewnie tam czytałeś. Oto link do tego newsa:

Wersji 5.12 chyba nie ma. Wydaje Mi się, że najnowsza to 5.10.

W następnych wersjach ten błąd pewnie zostanie poprawiony :slight_smile:

(aero) #9

Nie chyba, bo nie ma takiej wersji :stuck_out_tongue:

(Numer_inaczej) #10

...faktycznie - w 5.12 już z pewnością poprawią :stuck_out_tongue:

korzystam z suse ale specjalnie dla Was zamieszczam inny link - http://www.linux.pl/?id=news&show=3130

..radzą co na to poradzić :smiley:

cytuję

Pozdrawiam