Ubuntu Server Edition a aktualizacje do nowszych wersji

(Pawel Pieczyrak) #1

Witam. Planuję wdrożyć u siebie na serwerze system Ubuntu Server Edition w wersji 10.04, czyli z przedłużonym wsparciem technicznym. I teraz pytanie. Czy jeżeli wyjdzie wersja 12.04 LTS, to z wersji 10.04 będę mógł od razu wykonać upgrade do 12.04 czy będę musiał wykonywać po kolei czyli 10.04 --> 10.10 --> 11.04 --> 11.10 --> 12.04 ?

I jakie ewentualne problemy mogą wystąpić.

P.S Jedno pytanie nie związane z tematem. Ile Ramu zajmuje czysty system serwerowy zaraz po instalacji ?

Z góry dziękuje za pomoc.

(system) #2

Czemu ubuntu serwer? U mnie debian stable je tyle ramu:

Mem: 1034608k total, 38652k used, 995956k free, 116k buffers

(Abecikxp) #3

wiem ze zwykłe ubuntu normalnie aktualizuje sie do najnowszej dostępnej dystrybucji , podobnie pewnie jest w ubuntu server.

(LeserGD) #4

W zwykłym Ubunciaku jest możliwość konfiguracji aktualizacji, czy ma się aktualizować do najnowszej wersji, czy ma się aktualizować do wersji LTS, albo czy ma utzrymywać wersję i instalować tylko poprawki zabezpieczeń.

Podejrzewam, że w wersji serwerowej jest tak samo.

(Pawel Pieczyrak) #5

Aktualnie mam Debiana, jednak ma on za stare paczki do wykonania jednej rzeczy na serwerze, która jest mi potrzebna.

(system) #6

Dodaj backporty do repo.

(Kamil) #7

Czemu Ubuntu Server to raz?

A dwa zajmuje cały RAM. Po to jest RAM by z niego korzystać.

[thecamels@343617-web3 ~]$ free -m

total used free shared buffers cached

Mem: 32232 31773 458 0 469 28957

-/+ buffers/cache: 2346 29885

Swap: 2047 0 2047

(system) #8

Co ty za głupoty wypisujesz? Zobacz ile usług masz uruchomionych.

(Kamil) #9

W którym miejscu głupota? Możemy się kłócić, że jak ktoś pisze Linux to ma na myśli jądro a nie całą dystrybucję. Dalej będziemy się sprzeczać co to jest "czysty system serwerowy". Taki zaraz po instalacji?

RAM jest po ro by z niego korzystać. Im więcej - tym lepiej.

(system) #10

Mówiłeś że system zajmuje całą ilość pamięci ram. Jest to bzdura, albo ja tak te stwierdzenie odebrałem.

(Pawel Pieczyrak) #11

Jak byś mógł podać wpisy dla Squeeze.

(system) #12

Proszę bardzo :slight_smile:

deb http://backports.debian.org/debian-backports squeeze-backports main

(Pawel Pieczyrak) #13

Dzięki. W takim razie przeinstaluje system na serwerze i zobaczę co będzie wydziwiał.

(system) #14

Nie, nie. Po co instalować na nowo system? Wystarczy odświeżyć listę repozytoriów.

(Pawel Pieczyrak) #15

Wiem, tylko aktualnie mam zrypaną konfigurację, i szybciej mi wyjdzie postawić serwer na nowo niż go przywrócić do porządku.

(system) #16

No tak, ale to zły nawyk. W sumie tez miałem takie momenty i trzeba zacisnąć zęby i iść po swoje.

(Pawel Pieczyrak) #17

Wiem, że zły nawyk, lecz nie mam czasu się z nim pieścić.

P.S System już stoi na nowo :slight_smile:

(roobal) #18

Jeśli system aktualizujesz poprzez podmianę repozytoriów, to jednak lepiej aktualizować z wersji na wersję po kolei.

Ja sam się przekonałem, że niekiedy format to większa oszczędność czasu, bo można problem rozwiązywać 2 dni albo i dłużej, albo system postawić na nowo i skonfigurować do kilku godzin (nie więcej jak 10h). Oczywiście, jeśli można sobie pozwolić na stawianie systemu na nowo :wink:

Pozdrawiam!