[Ubuntu] skrypt bash i zmienne systemowe

Uzywam ubuntu. Czy mógłby mi ktoś znaleść lub wypisać zmienne typu:

  • %h - ścieżka aktualnego użytkownika (o ile się nie mylę)

Wiem że kiedyś znalazłem coś takiego na wikipedi. Niestety teraz nie mogę tego znaleść :frowning: Męczę się z tym już pół godziny. Z góry dziękuję.

O ile faktycznie chodzi CI o zmienne systemowe, to:

printenv

Tutaj więcej info https://help.ubuntu.com/community/EnvironmentVariables

Niestety nie oto mi chodzi. Chcę zrobić skrypt robiący plik tekstowy o nazwie aktualnie zalogowanego użytkownika. Potrzebuję nazwę samej zmiennej % xxx oznaczającej nazwę użytkownika. Nazwa pliku miałaby być taka: % xxx.txt

Tak więc jednak chodzi Ci o zmienne systemowe (tylko być może tego nie wiesz). A w jakim języku chcesz ten skrypt pisać? W bashu byłoby to “touch $USER”

Dzięki działa :slight_smile:

A tak swoją drogą to pamiętam że w jakimś config’u miałem “%h/Pobrane” i oznaczało to folder Pobrane aktualnego user’a. Kojarzysz coś takiego?

( Tak czy siak problem rozwiązany. )

Masz na myśli pewnie cmd.exe z pod Windows.

Nie przypominam sobie, by ciągi formatujące przyjmowały literkę h za chęć podstawienia ciągu znaków.

To mógł być plik konfiguracyjny jakiegoś programu, który po prostu pod %h wstawiał $HOME. Taka notacja jak w printf jest całkiem popularna i wiele programów może jej używać. Np. date do formatowania też używa liter poprzedzonych znakiem procenta.