Ubuntu - warto?

Niech mnie ktoś spróbuje przekonać do instalacji tego systemu. Co w nim jest dobre i w ogóle okay, a co ********? Generalnie, czy nie zawiodę się? a jeżeli tak, to na czym. nigdy nie korzystałem z żadnego Linuxa, a chciałbym spróbować. I skąd to wziąć?

Najlepiej spróbuj.

Nikt nie mówi że będzie super łatwo i przyjemnie :smiley:

Ale jeśli poświęcisz trochę czasu na naukę to system odwdzięczy się niezawodnością, szybkością i elastycznością.

Co jest w nim dobre?? Przyjazność użytkownikowi (liczne konfiguratory, itd.), co jest równocześnie wadą, jeśli chcesz się czegoś nauczyć. Głównie od danej osoby zależy czy się dobrze czuje w danej dystrybucji, czy też nie.

Polecam Ci zajrzeć na Jakilinux.org, żeby porównać sobie różne systemy. Chciaż nie zawsze udaje się wybrać w pierwszej kolejności odpowiedni system - trzeba po prostu samemu spróbować.

A dlaczego i z jakiej racji ktokolwiek miałby Cię przekonywać?

Jeśli pasuje ci windows to pozostań na nim, jeśli nie wypróbuj jakąś dystrybucje linuksa lub inny system. Mogę jedynie powiedzieć, że jako pierwszy linuks ubuntu się nadaje, tak jak i kilkanascie innych.

Proszę nie cytować z wulgaryzmami

boczi

wpisz w google ubuntu 7.04 i masz tysiące linków :puppydogeyes:

A co do przekonywania jestem takiego zdania jak knapik

Sam na początku nie wiedziałem co wybrać,napisałem temat podobny do twojego,oczywiście dostałem różnorodne odp,z których ciężko było wywnioskować co będzie dobre dlamnie,najlepszym wyjściem okazało sie ściągnięcie kilkunastu distr linuksa i testowanie.Dla mnie najlepszy jest ubuntu 7.04,jak mi się X’y posypią spróbuje debiana :wink:

Jeśli nigdy nie korzystałeś z linuxa, Ubuntu jest dobrym wyborem i jak każda dystrybucja wymaga trochę pracy na początku.

Tu masz odpowiedź;) http://www.whylinuxisbetter.net/index_pl.php

Polecam: http://www.jakilinux.org/dlaczego-linux/

Jeżeli na prawdę chcesz poznać ten system i masz odpowiednio wiele zapału żeby zrealizować ten cel to oczywiście że tak. Natomiast jeżeli szukasz systemu który to nie wymaga myślenia… pozostań przy starym systemie :wink:

Hmmm… Trudno powiedzieć… Wielu szukało a mało kto znalazł. Ale może znajdziesz coś na stronie o enigmatycznym adresie http://www.ubuntu.pl/ ale głowy nie daję.

Zaraz po zainstalowaniu systemu proponuję wykonać to: http://jakilinux.org/linux/ubuntu/13-rz … ji-ubuntu/ czyli “13 rzeczy do zrobienia po instalacji Feisty Fawn”

Potem pozostaje już tylko sama przyjemność z korzystania :slight_smile:

Pozdrawiam!

Z mojej perspektywy początkującego mogę powiedzieć że zaraz po instalancji jest trochę i ciężko połapać o co w tym wszystko chodzi, że aż juz 3 razy wracałem do windy.

Jednak jeśli przełamiesz pierwsze niedogoności to potem system się tobie odwdzięczy niezawodonością i funkcjonalnością.

Mam Vistę Home Premium (oryginał) no i też chcę też linuksa wypróbować.

No to poczytam sobie jeszcze, najlepiej.

A Ty kolego Deunan też tak zrób też.

Próbujcie, testujcie panie Deunan K. :slight_smile: za to sie NIE PŁACI

Sorry że się wtrącę :slight_smile: ale na wersji 7.04 strasznie się zawiodłem oj strasznie. Wczoraj odpaliłem live cd, wszystko ładnie pięknie ale podczas instalacji system strasznie się posypał. Przez ok pół godziny stał zatrzymany na etapie “wykrywanie systemu plików” potem coś mielił i wyskoczył jakiś dziwny błąd. Jak by tego było mało to winde musiałem odzyskiwać :evil:

ps. dodam że z wersją “6 coś” nie miałem takich problemów. Chodziła świetnie i na tym i na starym kompie a siódemka na starszym nawet się nie odpaliła poprawnie.

B

U

B

E

L

! ! !

tylko fedora mnie jeszcze nie zawiodła.

Warto.

Zobacz distro ze strony ubuntu.pl

punkomuzykant jak sie jest kamikaze i instaluje sie system z wersji livecd to sie niedziwie że sie zawiodłeś bo coś sie posypało… jak chcesz zainstalować system to ściągnij wersje alternate

livecd jest tylko do oglądania systemu, a to że jest tam opcja do instalacji to nie znaczy ze masz z niej korzystać

Dlaczego? Instalowałem z LiveCD Frywolnego Fulmara i raczej jest OK…

AZPR

Co ty mówisz?

To zależy od dystrybucji czy opcja instalacji z LiveCD jest dopracowana.

W ubuntu jest.

Witam!

Niech sobie na początek spróbuje Knoppixa lub Linux Mint - oczywiście LiveCD, jak zobaczy, że coś z tego kuma to można się zabrać za instalację i na początek najlepiej na maszynie wirtualnej (polecam VirtualBox)

tal liveCD jest tak bardzo dopracowana że aż sie sypnie czasem przy instalacji… polecam poszukanie czegoś na temat “livecd” i doczytaniu sie do czego ona jest

a tak to wszyscy mówią że LINUX jest niezawodny 8) jednak jest bo to pierwsza napotkana dystrybucja która mi aż tyle problemów zrobiła a sprzęt jak widać mam bardzo standardowy. Taka np wspomniana przeze mnie Fedora mam wersję 3.0 choć jest już 7-ka ? a na żadnej konfiguracji nie sprawiła mi problemu.

ps. mimo wszystko zgadzam się że LiveCD to nie to samo co instalka normalnego systemu

No niestety to jest Twoje zdanie bo u Ciebie po prostu zadziałało. U mnie lipa :?

bo jest :wink: ale trzeba też wiedzieć co i jak z nim zrobić… to że z windowsa możesz zrobić livecd to nie znaczy że bedzie to dobre rozwiązanie, tak samo jest z ubuntu przy instalacji z livecd… po to powstała wersja alternate która jest przeznaczona bezpośrednio do instalacji systemu… livecd zostawmy do oglądania czy Ci sie system wizualnie podoba

Nie warto. Chyba, że się nudzisz albo bardzo chcesz pograć w SuperTuksa.