Ubunty czy XP

Witam.

Mam Windowsa XP chciałbym wgrać sobie Linuxa Ubuntu.

Czy opłaca sie zamienić system ?

Jak by co nie gram na komputerze, potrzebny mi tylko do Internetu, i czasem do tworzenia WWW.

Proszę o pomoc, co mam wybrać ?!

wybacz, ale moja szklana kula i zdolności empatii dzisiaj trochę zawodzą.

wygląda na to, że będziesz musiał sobie sam sprawdzić, by się przekonać, co odpowiada tobie bardziej. c’est la vie

1)żaden system zrobiony przez entuzjastów nie będzie lepszy od robionego przez dobrze opłacanych specjalistów

2)…ale ubuntu jest częściej aktualizowane i nowocześniejsze od XP

  1. na każdym [w ogólności] systemie z nakładka graficzną przeglądniesz net i zrobisz stronę www.

Reasumując: ściągnij Ubuntu, wypal na płytę i przetestuj w wersji live cd lub ściągnij program wubi, który zassie i zainstaluje Ci Ubuntu [kubunty etc] jako system na wirtualnym dysku. Po przetestowaniu będziesz miał zdanie

Czy Ubuntu będzie lepszy od XP w tym przypadku? Tak naprawdę dowiesz się kiedy zainstalujesz system (polecam wirtualną instalację przez Wubi lub Virtualboxa; pamiętaj jednak że wirtualny system będzie działał wolniej ale pozwoli Ci przetestować system zanim zainstalujesz go realnie). Większość rzeczy można robić równie łatwo jak pod Windows, inne robi się nieco inaczej ale do przeglądania internetu i tworzenia stron powinien wystarczyć.

Pytanie - po co chcesz zainstalować Ubuntu? Chcesz zobaczyć czym jest, co oferuje, poznać nowy system, pobawić się? No OK, w takim razie ściągnij Ubuntu i to zrób. Ale jeśli nie, to po co Ci to? Jeśli tylko przeglądasz internet i tworzysz strony, to co to za różnica XP czy Ubuntu? Zrozumiałbym jakbyś miał do wyboru XP albo Ubuntu, ale jeśli posiadasz już któryś to bez różnicy…

Jeśli PC ma ci służyć głównie do przeglądania internetu, prac biurowych, oglądania filmów czy słuchania muzyki to nie ma się nad czym zastanawiać! Oczywiście zainstaluj UBUNTU najlepiej “Ubuntu 9.10PL Karmelkowy Koliberek”.

ALE, jeśli masz ORYGINALNEGO Windowsa XP to przy nim pozostań, a Ubuntu potraktuj jako ciekawostkę :slight_smile:

Jeśli nie masz legala XP to bez zastanowienia Ubuntu.

No i jeszcze rzecz chyba najważniejsza BEZPIECZEŃSTWO, do XP potrzebujesz minimum antywirusa, firewalla itp…, co spowalnia system i i tak nie gwarantuje tego że “syf” do ciebie nie przyjdzie. W Ubuntu nie musisz mieć niczego z tych rzeczy, na dodatek wszystko działa sprawniej i szybciej.

koniar1 - ci “entuzjaści” należą do elity programistów i często są opłacani przez IBM, SUN, Novella, Intela, Google i paru innych potentatów z branży.

Natomiast przy projektach w pełni komercyjnych (Microsoft) chodzi o zarobek, nie o doskonałość kodu. Nikt nie dłubie nad każdą linijką, bo to po prostu się nie opłaca, czas to pieniądz. Przewaga programów komercyjnych tkwi w marketingu - najpierw są prowadzone badania, na ich podstawie ustalane potrzeby klientów i ich priorytety, dopiero jak już jest gotowa koncepcja to programiści przystępują do pracy. Przykładem jest Office 2007, którego interfejs powstał jako wynik badań.

jeśli chcesz się jedynie pobawić to użyj maszyny wirtualnej…

jesli chcesz zmienić system MS (czy to leglany czy nie) na Linuxa to zrob to - przygotuj się, że użytkowanie systemu nie jest takie samo, ale z każda godziną staje się przyjemniejsze…

a tak na marginesie warto użyć wspomnianego polskiego remixu ubuntu, albo pobierz najnowszą wersję z ubuntu.com - dziś premiera =D>

“Czy opłaca sie zamienić system ?”

Może i się opłaca. Ale początki mogą być trudne… Ale możesz mieć oba systemy, nie trzeba wybierać (przy starcie wybierasz z jakiego systemu chcesz korzystać). Możesz stopniowo przyzwyczajać się do nowego systemu i z czasem przestać korzystać z Windows, bo do tych celów jak np. przeglądanie internetu, programowania, tworzenia stron WWW Linux nadaje się świetnie.

Windows jest lepiej rozreklamowany tak jak napisano wcześniej. Podobnie Ubuntu jest jednym z lepiej rozreklamowanych linuksów, ale wcale nie takim nadzwyczajnym. Nie ma w nim standardowo niewolnych sterowników, Skypa, Opery i tym podobnych często używanych programów obecnych np. w PClinuxOS 2010 czy innych mniej rozreklamowanych dystrybucjach.

Wybór należy do Ciebie.

Systemu nie musisz zmieniać, bo możesz doinstalować Ubuntu.

Wtedy sam cię przekonasz co Ci lepiej pasuje.

Stąd moje zdanie o przewadze produktów komercyjnych jak MacOS czy MS Windows nad projektami typu Ubuntu. Mam tu na myśli nie tylko sama platformę ale też oprogramowanie, które na tejże platformie będzie pracować. Np Gimp kontra Adobe Photoshop jako program do zarobkowej obróbki grafiki

Znam takich co godzinami mogą bawić się systemem i dla takich przede wszystkim jest Linux, ale i znam takich których to w ogóle nie interesuje, co wcale nie oznacza, że są głupsi. Podobne zresztą jest i w innych dziedzinach. Są tacy którym daje dużo satysfakcji grzebanie przy swoim samochodzie, ale są i tacy dla których samochód jest tylko środkiem lokomocji, a satysfakcję znajdują w całkiem innych dziedzinach.

NIE INSTALUJ UBUNTU!

Każdy linux to dziadostwo propagowane przez pseudo “hakierów”.

Na tym nic nie działa

Zostaw Łyndołs XP

Oczywiście, że się opłaca. Windows kosztuje, Ubuntu nie.

Ale najpierw zainstaluj linuxa obok windowsa (chyba że chcesz zawstydzić turbodymomena) i gdy dojrzejesz do tego by stwierdzić “nie potrzebuję windowsa” po prostu się go pozbędziesz.

Mam na netbooku MSI Wind U90 zainstalowane oba systemy. Każdy ma swoje wady i zalety. Do niezaprzeczalnych zalet Ubuntu 9.10 zaliczam szybkość działania na kompie, masę darmowego softu do ściągnięcia, lepsze łączenie z punktami dostępowymi Wi-Fi (np. w pracy na tym samym sprzęcie w Windowsie XP HE widzi mi tylko trzy punkty, na Linuksie ok. 10). Warto również mieć drugi system jako zamiennik, gdy pierwszy “zastrajkuje”. Poza tym odpadają zamulacze jak antywirus. W Ubuntu masz od razu wszystko, czego potrzebujesz do pracy (w tym pakiet Open Office), a czego nie masz, a pragniesz - Centrum Pobierania.

W trybie tekstowym też można wykonywać te czynności.

Zainstuluj Linuksa i się przekonaj, nie ma innego wyjścia. Jedni się w nim zakochają, inni go znienawidzą. Tak już z tym jest.

Jeśli chcesz korzystać tylko z neta i aplikacji biurowych itp. To moim zdaniem Linux będzie lepszy, chociażby ze względu na bezpieczeństwo i małe wymagania systemu na zasoby ale najlepiej potestuj abyś sam się przekonał co Ci odpowiada.

Tak, oczywiście a twórcy takich dystrybucji jak Ubuntu, SUSE, Red Hat czy Mandriva w ogóle nie są opłacani i wszystko robią za darmo tak? A deweloperom jądra Linux to Intel, IBM czy chociażby Google i kilka innych firm płaci za nic? Entuzjaści to może garstka ludzi podsyłających propozycje łatek i tworzących jakieś ułatwiacze dla ludzi, którzy pół kariery z komputerem spędzili przy Windowsie. Sam Canonical nie tylko płaci deweloperom Ubuntu ale wspiera również finansowo takie projekty jak Gnome. KDE też nie jest tworzone za darmo, gdyby tak było to czy rozwijałoby się w takim tempie? Pomyśl trochę zanim coś napiszesz.

W Windowsie też można przeglądać strony w trybie tekstowym, przecież one nie są zbudowane wyłacznie z obrazków, no poza stronami robionymi w całeości we Flashu.

Pozdrawiam!

a ja nawet nie mam na myśli grzebania i konfigurowania systemu przez tydzień, mówie o tym że niektóre czynności wykonuje się zupełnie inaczej, trzeba przede wszystkim wymienić sposób instalacji oprogramowania, który jest zupełnie odmienny od tego znanego z windowsa - co w praktyce okazuje się dużo wygodniejsze

I przy okazji bezpieczniejsze - oprogramowanie nie dość, że pobierane jest z zaufanego źródła to wszystkie pakiety podpisywane są cyfrowo, więc dopóki ktoś nie włamie się na serwer, nie zainstalujesz czegoś niepożądanego :wink:

Pozdrawiam!

Z całym szacunkiem ale czasami mam wrażenie, że żyjemy w różnych światach.

Przeglądacie przecież to forum i widać jak wielkie kłopoty sprawia wielu internautom założenie choćby partycji, zmiany jej wielkości czy sformatowanie w takim czy innym systemie plików. Jeżeli ktoś nie miał okazji zaznajomić się choćby z podstawowym słownictwem używanym w informatyce, a moim zdaniem takich jest wielu, to musi najpierw popracować aby to co czyta było choć trochę zrozumiałe. Dla Ciebie np wszystko co piszesz jest zrozumiałe i oczywiste, ale czy dla każdego? Nawet w tak krótkiej wypowiedzi użyłeś słów takich jak “pakiety”, “podpis cyfrowy”, “serwer” które nie wiele mówią niejednemu użytkownikowi komputera. Pewnie uważasz, że dla każdego jest to zrozumiały język, no to zapewniam Cię, że nie. Uśmiałem się raz jak taki doradca sugerował laikowi aby skompilował sobie coś tam z jakimś parametrem i jeszcze dodał, że to bardzo łatwe. :slight_smile: A, moim zdaniem żeby choć trochę takie słowo jak kompilacja rozumieć to trzeba by przynajmniej raz w życiu jakiś programik napisać. W podręcznikach matematyki często można spotkać się z tym zwrotem: “Łatwo zrozumieć, że…”. :slight_smile: Niestety, ale większość czytających takie słowa tylko złoszczą. :slight_smile:

Daleki jestem od odradzania komukolwiek zainteresowania się innymi systemami operacyjnymi, ale uważam ,że powinien zdawać sobie sprawę, że musi przy tej okazji poszerzyć swoją wiedzę informatyczną i będzie to wymagało trochę trudu i dobrych chęci.