Ubywa RAM-u

Jak włącze komputer na którym jest kalendarz xp to on wskazuje około 650 MB wolnego RAMu po paru minutach (30min.) wskazuje okolo 580MB RAMu po zamknieciu wszystkiego co bylo wczesniej otwarte. Nie jest to jakis problem, tylko ciekawość zaobserwowanej sytuacji. Prosze o odpowiedz dlaczego tak jest? Zgóry dziękuje za odpowiedż! :slight_smile: Mój RAM: 2 razy po 512 DDR2 PC667 :slight_smile:

Włącz menadżera zadań choćby skrótem Ctrl+Shift+Esc,zakładkę “procesy” i rzuć okiem na użycie pamięci… :lol:

To normalne, w końcu programy korzystają z pamięci RAM. Im dłużej dany program działa i im więcej “się w nim dzieje” tym jego zapotrzebowanie na pamięć RAM może być większe. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że jeżeli program podczas pracy zabiera 80 MB pamięci RAM, to nie znaczy że po zakończeniu pracy (wyłączeniu programu) cała ta pamięć zostanie zwolniona - zwolnione może zostać np. 60 MB czyli 75% pamięci, z której korzystał program.

Przykład:

U mnie zaraz po uruchomieniu komputera mam 1712 MB wolnej pamięci RAM. Uruchamiam takiego Firefox 2.0.0.12, przy otwartej jednej zakładce zabiera 40 MB pamięci RAM, a przy 14 zakładkach już 106 MB. Czyli ilość wolnej pamięci spada do 1606 MB, zamykam całkiem Firefoxa zwolniona zostaje pamięć ale ilość wolnej pamięci wynosi teraz 1698 MB, czyli 14 MB mniej niż przed uruchomieniem Firefoxa.

Jeżeli ci to przeszkadza, to istnieją specjalne programy do optymalizacji pamięci RAM. Ich działanie polega na zwalnianiu przestrzeni, w której zalegają niepotrzebne/stare dane, np. pozostawione przez programy, które zakończyły już swoje działanie.

Miej pretensje do MS,to Windows robi cuda w tym buforowanie danych w ramie,aby jeszcze raz uruchomiony program się szybciej wczytał,w tym celu do pamięci ładowane są składniki programów,zauważ że najdłużej trwa uruchomienie programu za pierwszym razem,spowodowane jest to tym,że fragmenty wczytanego programu zostają w pamięci-głównie stałe składniki i biblioteki dll,a że programy są coraz obszerniejsze nie mówiąc już o najnowszym OSie MS,to trzeba mieć coraz więcej pamięci