Uciążliwe bluescreeny


(Gembski2) #1

Witam jestem tu nowy więc prosze o wyrozumiałość a przychodze do was z takim problem:

Od wymiany karty graf 7900GT na 210GT (Wiem że jest słaba musze ją wymienić) dręczą mnie bluescrreny założyłem dodatkowe chłodzenie wymieniłem zasialcz na 530W ( nie pamietam jakiej firmy) i nic troche o tym poczytałem i wiem że to błąd sterowników karty graf zainstalowałem juz wszystkie możliwe z strony producenta i nic.Błąd wyskakuje głównie po włączenie jakiejkolwiek gry po ok 5min.Tutaj zrobiłem zdjęcie bluescrena (wiem że pro jakość) http://imageshack.us/photo/my-images/59 ... 02714.jpg/ Pozdrawiam i prosze o pomoc


(falcon89) #2

Podaj temperaturę karty graficznej http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra ... 16750.html (zakładka Sensors).

Jak możesz to sprawdź kartę na innym komputerze.


(Gembski2) #3

Niestety nie mam na razie możliwości sprawdzenia jej na innym pc a oto screen z temperatur http://img51.imageshack.us/img51/5122/345vl.png i dziękuje za zainteresowanie :slight_smile:


(adam9870) #4

Problem spowodowany przez nvlddmkm.sys - sterownik karty grafiki.

Albo problem ze sprzętem

Trzeba przeczyścić chłodzenie karty graficznej, np. płyn Kontakt na wiatrak, zależy jaka to karta graficzna i jakie chłodzenie. Nowa pasta itp.

Albo problem z oprogramowaniem.

Możliwa przyczyna problemu - zainstalowałeś nowszą wersję sterownika do karty graficznej i nowsza wersja tego sterownika powoduje problemy.

Nowsza wersja sterownika mogła zostać zainstalowana automatycznie przez Windows Update, jeżeli posiadasz włączone aktualizacje automatyczne.

Jak zmienić ustawienia aktualizacji automatycznych? pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515

Co teraz zrobić? Powrócić do starszej wersji sterowników. Skoro to karta NVIDIA, to trzeba wejść na stronę nvidia.com, poszukać innej wersji sterowników i sprawdzić.

Która wersja sterowników będzie dobra? Nie ma dobrej odpowiedzi. Albo czytamy opinie na internecie, albo metoda prób i błędów (instaluję wersję X sterownika, jeżeli dalej są problemy, to sprawdzam kolejną wersję sterownika), albo jedno i drugie.

Jak znaleźć sterowniki do karty graficznej?

Pobierz, zainstaluj i uruchom GPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra ... 16750.html, karta Graphics Card, pole Name. Przykładowo ja posiadam kartę NVIDIA GeForce GT 330M.

W tej sytuacji mogę wejść na stronę producenta karty - firmę NVIDIA http://www.nvidia.com/content/global/global.php, wybieram język, następnie z górnego menu Pomoc, potem na kolejnej stronie Więcej w części Pobierz sterowniki, określam do jakiej karty graficznej szukam sterowników i klikam Szukaj. I dalej uzyskujemy dostęp do strony skąd można ściągnąć sterowniki.

Jeżeli chodzi o ile bitów. Wiesz, jeżeli to polski Windows XP, to interesuje Cię raczej platforma 32-bitowa. Windows XP 64-bitowy jest chyba tylko po angielsku. Pole, w którym trzeba określić edycję systemu (32-bitowy czy 64-bitowy) jest istotne w zasadzie tylko w przypadku Windows Vista i Windows 7. Bo tam zaczęła niejako na dobre wchodzić platforma 64-bitowa. Nie wiem czy jest Ci to potrzebne, ale pokażę jak to sprawdzić na przykładzie Windows 7, a w Windows Vista jest chyba identycznie.

1) Start - prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości

2) W oknie, które zostanie otwarte interesuje Cię pozycja Typ systemu

Może karta graficzna przegrzewa się?

Program HWiNFO http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr ... 15982.html ma opcję monitoringu temperatur (Monitoring - Sensor status - Logging start), i plik który zostanie utworzony otwieramy np. w Excelu i przeglądamy albo wrzucamy np. na http://www.speedyshare.com/ żeby skonsultować się z innymi.

Jako tymczasowe rozwiązanie problemu można wejść do Trybu awaryjnego - http://www.fixitpc.pl/topic/5694-start- ... -safe-mode

W trybie awaryjnym nie są ładowane wszystkie sterowniki, nie jest ładowany sterownik do grafiki NVIDIA, rozdzielczość może być słaba, ale nie będzie bluescreenów na czas uporania się z problemem. Jako tymczasowe rozwiązanie proponuję Menedżer urządzeń, rozwiń gałąź Karty graficzne, prawy przycisk myszy na kartę graficzną której używasz i opcja Wyłącz. Tak - rozdzielczość będzie słaba ale może nie być bluescreenów. Sprawdź.


(Gembski2) #5

Przeczyściłem karte sprawdziłem nie grzeje sie a bluescreeny nie wyskakuja podczas używania internetu tylko podczas grania.Więc chyba oznacza to że karta jest do wymiany :frowning:


(rgabrysiak) #6

Aby się o tym przekonać podłącz kartę graficzną do innego komputera. Jeżeli i w nim będzie sprawiać problemy to znaczy że nadaje się do wymiany.


(Gembski2) #7

A jest jakis tymczasowy sposób abym mógł w cos zagrac chociarzby World of tanks?


(rgabrysiak) #8

Możesz spróbować grać na tej karcie o ile nie pojawi się BSOD albo tymczasowo podłączyć inną kartę do komputera.


(StarterX4) #9

Usuń sterowniki starej karty i zainstaluj te dla tej nowej :slight_smile: