Uciążliwy problem z potrzebą włączania PC dla wifi

Witam, posiadam łącze z Multimedii, kabel koncentryczny przechodzi do modemu Scientific Atlanta (nie wymaga żadnego logowania itd) następnie łączy się przewodowo z routerem, a router łączy się przewodowo z PC gdzie wcześniej był bezpośrednio podłączony modem. Router kupiłem jakiś tani bo tylko do laptopa czy telefonu wystarczy (Media Tech MT4209) wszystko prosto poszło lecz włączam laptopa, znajduje sieć łączy się wszystko ok, a internetu brak, na telefonie to samo więc muszę włączyć PC stacjonarny choćby na minute i wtedy net działa, jak wyłączę PC to dalej jest internet. Dodam, że jak nie korzystam z komputerów wyłączam listwę w tym modem i router. Jak korzystałem z PC bez routera, a od kilku godzin modem nie był zasilany to chwile trzeba było odczekać i net się uruchamiał. Myślałem, że wystarczy, że włączę listwę i po chwili router i modem się zalogują i będzie wifi, a tu muszę choć na chwile włączać stacionarkę. Nie wiem czy kwestia leży żeby ciągle byl modem zasilany czy router? czy inna konfiguracja routera… z tego co wiem modem dostaję nowy mac po rozłączeniu zasilania.

 

Mam nadzieję, że opisałem problem choć trochę składnie. 

Chyba masz na myśli że dostaje nowy IP bo MAC to adres sprzętowy.

 

Objawy są dziwne i ciężko rozgryźć ich przyczynę.

Może to być jakaś usterka routera, nie muszę ci pisać że Media Tech to sprzęt tani bardzo niskiej klasy.

 

Może modem przyznaje poprawny adres IP tylko adresowi MAC sieciówki zamontowanej w twoim komputerze i dlatego nie ma sieci dopuki nie włączysz komputera.

Możesz spróbować zrobić w routerze klonowanie adresu MAC twojego komputera stacjonarnego (o ile router ma taką opcję), wtedy router łącząc się z modemem będzie mu przekazywał ten podany adres MAC zamiast swojego tak jakby to komputer był podłączony do modemu bezpośrednio.

 

Upewnij się jeszcze że masz poprawnie połączony modem z routerem, kabel od modemu wpięty do routera w gniazdo oznaczone jako WAN.

Rozumiem że do modemu masz podłączony tylko kabel sieciowy i kabel od zasilacza i nie jest on połączony dodatkowo z komputerem kablem usb.

tak zgadza się :x pomyłka :slight_smile:

 

Tak podłączony jest dobrze, na początku do modemu wchodził koncentryczny, a wychodził sieciowy do PC plus zasilanie, teraz sieciowy do routera.

 

Poszukam coś w konfiguracji choć dużo opcji tam nie dostrzegłem…

Zastanawia mnie tez, że np przedwczoraj po powrocie z pracy włączam zasilanie i wifi działa, wczoraj włączam zasilanie i wifi nie działa bez włączania PC tak jakby po jakimś czasie bez mocy modem tracił połączenie. Teraz od 2 godzin PC jest wyłączony a wifi sobie śmiga. Niby mogę mieć cały czas podłączone zasilanie lecz jestem zdania po co ma chodzić jak nie używam np w nocy czy gdy w pracy jestem.

 

Jeszcze chciałem zapytać po trochę zielonawy w tym jestem, łącze mam koło 16-19 Mbitów na stacjonarnym ściągam np program z prędkością 1900-2000 kbajtow, a na laptopie ten sam plik z tego samego serwera leci 200 kb max oczywiście nie ściągam na dwóch urządzeniach w tym samym czasie.

 

Jeżeli chodzi o to ostatnie zdanie to z pewnością dzieje się to przez połączenie wi-fi, czyli jak np. twój komputer działa i korzysta z internetu to laptop czy inny sprzęt który także pobiera nie będzie pobierał z taką samą prędkością, ponieważ doprowadziłoby to do rozłączeia. W konfiguracji routera są/powinny być opcje gdzie wybiera się maksymalny wykorzystanie łącza np 25mb z 50mb. Sorka jak nie zrozumiałeś ale jestem kiepskim tłumaczem :stuck_out_tongue:

 

PS. Ja bym na twoim miejscu sprawdził czy z zasilaczem jest wszystko ok. bo na to wygląda że nie.