Udostępnianie plików Laptop (Vista), stacjonarny (XP)


(Ed S) #1

Od kilku dni jestem posiadaczem laptopa na którym jest Windows Vista Home Premium łączący się z internetem poprzez WiFi z routera Linksys Wag200G. Do routera podpięty jest przewodem RJ-45 komputer stacjonarny z Windows XP na pokładzie. Chciałbym aby możliwa była wymiana plików pomiędzy oba systemami. W jaki sposób to uczynić?


(Adax22) #2

Należy udostępnić zasoby na komputerach ponadto komputery muszą należeć do tej samej grupy roboczej nie myl z nazwą komputera nazwy komputera powinny być różne natomiast Grupa Robocza (nazwa grupy roboczej) musi być taka sama na obydwu komputerach!

Jak udostępnisz zasoby wchodzisz na komputerze z XP w Moje miejsce sieciowe gdy nie widzisz komputerów klikasz wyświetl komputery grupy Roboczej i wtedy widzisz komputery klikasz na żądany i masz dostęp do udostępnionych zasobów.

W Windows Vista po kliknięciu na ""Sieć" widzisz z reguły od razu komputery należące do grupy Wyjątek czytaj poniżej:

Jeżeli w Windows Vista masz nadane hasło na profilu to gdy będziesz chciał uzyskać dostęp do jego zasobów może być konieczne podanie hasła admina (użytkownika aktualnie zalogowanego lub innego o uprawnieniach admina)

Ponadto w związku z tym ze masz na jednym komputerze Viste a na drugim XP może się okazać ze gdy na komputerze z Windows Vista i analogicznie na komputerze z XP wejdziesz w "Sieć" (odpowiednik w Xp "Moje miejsce sieciowe" możesz nie zobaczyć udostępnionych zasobów lub komputery w ogóle się nie będą widziały w otoczeniu sieciowym. Aby usunąć ten problem należy na komputerze z Windows XP i analogicznie na komputerze z Windows Vista włączyć NetBios po protokole TCP/IP (Instrukcje łopatologiczną masz podaną w niżej zamieszczonych linkach.

Windows XP http://banita.pl/konf/siecwinxp.html

Windows Vista http://banita.pl/konf/siecwinvista.html

Włącz system NetBIOS przez TCP/IP

  1. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Panel sterowania, a następnie kliknij polecenie Połączenia sieciowe i internetowe.

  2. Kliknij łącze Połączenia sieciowe.

  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Połączenie lokalne, a następnie kliknij polecenie Właściwości.

  4. Kliknij ikonę Protokół internetowy (TCP/IP), a następnie kliknij przycisk Właściwości.

  5. Kliknij kartę Ogólne, a następnie kliknij przycisk Zaawansowane.

  6. Kliknij kartę WINS.

  7. W obszarze Ustawienia systemu NetBIOS kliknij opcję Włącz system NetBIOS przez TCP/IP, a następnie kliknij przycisk OK dwa razy

  8. Kliknij przycisk Zamknij, aby zamknąć okno dialogowe Właściwości: Połączenie lokalne.

  9. Zamknij okno Połączenia sieciowe.

Trochę literatury

Sieć TCP/IP

Windows XP http://banita.pl/konf/siecwinxp.html

Windows Vista http://banita.pl/konf/siecwinvista.html

Udostępnianie plików i drukarek - opis dla Windows 2000/XP/2003

http://banita.pl/konf/smbudostwinxp.html

Udostępnianie plików i drukarek - opis dla Windows Vista

http://banita.pl/konf/smbudostwinvista.html

http://www.google.pl/search?q=Udost%C4% ... =firefox-a

Uwaga w związku z tym że Tobie IP I DNS przydziela router Nic nie kombinuj z Numerami IP i DNS!! włącz tylko Net Bios po protokole TCP/IP nic nie kombinuj z IP DNS i Bramą bo możesz stracić neta tzn przestanie Ci działać na kompie


(Ed S) #3

Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź. Jutro się z tym pobawię i dam znać co i jak.


(Adax22) #4

Oczywiście zasoby można tez udostępnić szybciej niż to tam pokazano klikając na zasób który chcemy udostępnić (Folder,Dysk itp) Prawym przyciskiem myszy i wybierając Udostępnianie i zabezpieczenia dalej zaznaczając opcje udostępnij ten Folder w sieci i możemy tez zezwolić użytkownikom sieciowym na zmianę naszych plików (zalecane).

W dniu 09.06.2008 , o godzinie 23:00 został dopisany post przez dekanet

Proszę bardzo


(Ed S) #5

Witam ponownie. Wszystko działa pięknie. Nie przypuszczałem że konfiguracja sieci może być w moim przypadku taka prosta. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.