Udostępnianie plików z własnego dysku w Internecie

(PLI52KA) #1

Witam wszystkich.

Mam pytanie odnośnie pewnej sprawy. Chciałbym udostępnić stronę www lub inne pliki w sieci (tj. Internet) które będą się znajdowały bezpośrednio na moim dysku. Ponieważ posiadam zmienne IP założyłem konto na no-ip.pl oraz je skonfigurowałem. Wchodząc na stronę xxx.no-ip.pl serwer firmy przenosi internautę na mój komputer. Wyświetla się okno poniżej, takie same jak bym u siebie wpisał w adresie przeglądarki 192.168.0.1

image_id: 3776

Po zalogowaniu tutaj mam (chyba) tylko możliwość niektórych zmian mojego routera, np. hasła dostępu.

image_id: 3775

Więc moje pytanie, czy można w routerze zrobić jakieś przekierowania portów, lokalnych, IP czy coś takiego aby ten internauta uzyskał zamiast tych stron konfiguracji routera dostęp do plików w udostępnionym folderze bądź wyświetliła się witryna sieci web. W niektórych routerach są dostępne funkcje wirtualnych serwerów, ale u siebie nie mogę znaleść. :frowning: Może coś z przekierowaniem portów TCP/IP?

System XP Pro, router axesstell 400

(Darkvifon) #2

Po pierwsze, musisz przekierować port 80 (i zmienić port konfiguracji routera. Polecam w ogóle wyłączyć zdalną konfigurację, bo to dość spora luka bezpieczeństwa). Ewentualnie inny, taki jaki ustawisz na serwerze (o tym za chwilę), ale musisz o tym powiadomić łączących się lub dostosować linki.

Co do samego udostępniania, musisz zainstalować i uruchomić serwer. Jeśli chcesz jedynie udostępniać pliki, to FTP, jak coś więcej, to odpowiednio coś więcej. Nie orientuję się w tego typu programach na Windowsa, więc sam czegoś poszukaj.

(Kpc21) #3

Albo ustawić mocne hasło do panelu konfiguracyjnego.

Najprościej będzie zainstalować od razu cały pakiet, np. XAMPP. Oprócz samego serwera HTTP, konkretnie Apache, w jego skład wchodzi również interpreter PHP, czy też baza MySQL. Oczywiście można również wszystkie te aplikacje instalować osobno.