Udostępnianie połączenia dla 2 komputerów

Witam wszystkich.

Mam problem z udostępnianiem połączenia dla dwóch komputerów.

Opiszę swój problem.

Zaznaczam, że chodzi o Linuxa, bo w Windowsie wszystko działa bez problemów.

Komputer podłączony przez kartę sieciową na stałe do Internetu poprzez sieć LAN (stały publiczny adres IP). Do niego podłączone są dwa inne komputery poprzez karty sieciowe.

Na komputerze serwerze mam 2 systemy operacyjne: WindowsXP i Suse Linux 10.0. Na pozostałych dwóch: klient_1 - WindowsXP, klient_2 - Windows98.

Jesli na komputerze serwerze uruchomię WindowsXP to wszystko działa pięknie i tu nie mam problemów. 3 karty sieciowe, jedna podłączona do neta na stałe (jak pisałem), na pozostałych dwóch utworzony mostek sieciowy (IP standard 192.168.0.1), komputery podpięte do kart sieciowych i wszystko śmiga pięknie.

Problem zaczyna się, gdy na komputerze serwerze uruchomię Linuxa. Nie ma Internetu na pozostałych komputerach. Gdy wyjąłem jedną kartę sieciową i udostępniałem net dla jednego kompa to jako-tako to działało, choć nie działało wszystko jak należy.

Na Suse w YAST mam ustawione: karta podłączona bezpośrednio do neta, jako strefa zewnętrzna, DHCP automatycznie (wykrywa takie, jakie powinno być), pozostałe 2 mają ustawienie strefa wewnętrza, IP wpisane ręcznie 192.168.0.1 (tak, jak na Windzie), zaznaczone w ustawieniach firewalla maskarada i … i nie ma Internetu na 2 komputerach.

Może ktoś zna w miarę prosty sposób udostępniania Internetu na Linuxie dla dwóch komputerów pracujących pod Windowsem, bo już nie mam sił do szukania na necie opisów i wskazówek (google, fora, stronki z Suse i innymi dystrybucjami Linuxa) nic mi nie dało przeszukiwanie. Jeśli znajdę opis to przeważnie udostępnianie połączenia dla jednego kompa, a ja mam podpięte 2 kompy do swojego.

Rozpisałem sie bardzo i proszę teraz o pomoc :slight_smile:

Nie ten dział - przenoszę tutaj

Odwiedź forum http://forum.suse.pl/. Tam napisz swój problem w dziale siecie, ewentualnie poszukaj gotowego rozwiązania, bo powinno tam być. :slight_smile: