Udostępnianie połączenia internetowego przez WiFi

Witam serdecznie!

Przeglądałem zasoby Internetu na powyższy temat, testowałem różne konfiguracje, dostosowywałem się do wskazówek polecanych przez użytkoniwków dla innych użytkowników i nic. Dlatego postanowiłem założyć nowy wątek, bo być może moja sytuacja w sieci uniemożliwia udostępnianie połaczenia internetowego.

A więc od początku…

  1. Jestem podpięty do sieci LAN (po kabelku).

  2. Serwer przydziela adresy IP, bramę, DNS itp. automatycznie (DHCP).

  3. Blokada po MAC’u.

  4. Posiadam zewnętrzne IP

Opis sprzętu:

Komputer który będzie udostępniał połączenie internetowe (Windows XP SP2) posiada dwie karty sieciowe. Pierwsza to karta na złącze PCI, do której Internet podpięty jest bezpośrednio, a druga to karta sieciowa WiFi podłączana do portu USB. Natomiast komputer numer dwa, to laptop z wbudowanym WiFi na systemie operacyjnym Windows Vista Home Premium.

Karta WiFi jest firmy ASMAX. Szczegółowe informacje na temat karty sieciowej można znaleźć tutaj.

Konfiguracja kart:

W komputerze z systemem Windows XP ustawiłem, aby karta na PCI udostępniała połączenie internetowe, reszta ustawień pozostaje bez zmian. Druga karta, ta na USB (WiFi) została zainstalowana w systemie, wraz ze sterownikami oraz dołączonym oprogramowaniem ZyDAS IEEE 802.11 b+g Wireless LAN - USB. Na poniższym screenie widać, że karta ma możliwość:

a) podłączenia komputera do sieci bezprzewodowej (Acces Point)

b) podłączenia komputera do innej stacji bezprzewodowej Ad-hoc (station)

86646110co7.jpg

Najpierw zacząłem konfigurować kartę ustawiając jej adres IP 192.168.0.1, maskę podsieci 255.255.255.0 oraz bramę 192.168.0.1. Potem zabrałem się do konfiguracji poprzez oprogramowanie dołączone do karty. Wybrałem opcję “b” czyli połączenie ad-hoc ustawiając wszystko tak jak na poniższym screenie.

15732957aa0.jpg

Czas na konfigurację laptopa. Na karcie ustawiłem następujące adresy: IP 192.168.0.2, maska podsieci 255.255.255.0, brama 192.168.0.1.

Skorzystałem również z “windowsowskiego” kreatora połaczeń sieciowych, ustawiając również typ połączenia ad-hoc.

Dodatkowo,

  1. grupa robocza zarówno na pierwszym, jak i na drugim komputerze jest taka sama.

  2. w miejsce na adres DNS wpisywałem zarówno adres DNS naszej sieci, jak i DNSy TPsy i OPEN DNSy. Poniżej mój ipconfig /all :slight_smile:

82269512nz6.jpg

I jak łatwo się domyśleć internetu na laptopie nie ma. Ustawiałem te same kanały (Channel), próbowałem skorzystać z opcji Access Point i dalej nic. Komputery wzajemnie się widzą. Gdy puszę z laptopa ping na http://www.onet.pl, jest odpwiedź, gdy “spinguję” IP onetu, jest odpowiedź, ale stron www przeglądarka nie wyświetla. W Viście w “centrum połączeń i udostępniania” system wskazuje na to, że komputery się widzą ale jestem odcięty od połączenia internetowego. Automatyczna naprawa nie przynosi rezultatów.

Czy ktoś wie co może być przyczyną braku internetu na laptopie? Z moich ustaleń wynika, że błędny jest adres DNS, tylko jak sobie z tym poradzić, skąd mam wiedzieć co wpisać? Jeżeli DNSy TP nie działają, to prawdopodobnie serwer puszcza tylko DNSy ustalone przez admina, chyba że się mylę.

Bardzo proszę o pomoc, męczę się już 4 dni i pomału tracę nadzieje.

Zapewne administrator netu przypisał do Twojej usługi adres Mac Karty sieciowej komputera stacjonarnego, a czy dodałeś mu Mac Adres Twojego laptopa.

Może tu jest problem.