Udostępnienie sygnału iplusa poprzez laptop na smartfon

witam serdecznie,

mam internet mobilny iplus, laptop dell-a z wi-fi, router tp-linka WR340G, kabel obustronnie zakończony złączem RJ-45 oraz smartfon LG-P710. Jestem abonentem plusa, ale w moim abonamencie nie mam wykupionego pakietu internetowego. Za pomocą w/w elementów chciałbym tak skonfigurować sieć abym mógł korzystać z internetu iplusa poprzez wi-fi na smartfonie. Trochę się już nakombinowałem, ale moje poczynania i tak spełzły na braku połączenia. Na razie mam skonfigurowane połączenie smartfon-router tp-linka - stan połączono, jakość sygnału doskonała, połączenie zabezpieczone hasłem, tylko nie wiem teraz jak przekazać sygnał z iplusa za pomocą laptopa na router. Czy może ktoś mi pomóc? A może inne pomysły na konfiguracje w/w elementów, tak aby na końcu nie tylko laptop, ale i smartfon mógł przez wi-fi korzystać z internetu mobilnego iplus?

Próbuje sam coś zdziałać. Robię wiele kombinacji, a i tak potem wracam do poprzednich ustawień a ostatnio robię następujące czynności: http://myapple.pl/forums/topic/55975-windows-sieć-ad-hoc-pomiędzy-iphone-i-xp/ i gdy dochodzę do pkt 9 mój smartfon nie wykrywa sieci, ale robię dokładnie krok po kroku jak w linku wyżej i mam połączenie ze stworzoną przez siebie siecią bezprzewodową, a i tak w trayu widnieje ikonka sieci bezprzewodowej “brak połączenia” wiec smartfon jej nie wykrywa i nie mogę zrealizować pkt.10 i pkt11. Ktoś może mi pomóc? Bardzo proszę o pomoc.

  1. Wpięcie lapka w żółty port,
  2. Udostępnienie połączenia internetowego na laptopie,
  3. Przydzielenie lapkowi sztywnego adresu (np. po stronie routera po adresie MAC),
  4. Ustawienie bramy domyślnej na lapka.

Bardziej szczegółowo nie podam – ani nie wiem, jakiego Windowsa używasz, ani też nie mam teraz żadnego pod ręką. Nie jestem też pewien, jakie możliwości ma ten dziadek (router) w kwestiach ustawiania serwera DHCP.

Wariant najprostszy:

witam serdecznie,

dziękuje flecht za zainteresowanie się moim problemem. Minął weekend a więc znów siadam do komputera. Niestety moja wiedza nie dorównuje Twojej - jeszcze :wink: Piszesz skrótowo w czterech krótkich punktach, ale prosiłbym abyś więcej napisał, bo w każdym z tych punktów kryje się kilka ważnych czynności, które dla Ciebie są tak oczywiste, że już o nich nie piszesz, a dla mnie są one istotne. Na chwilę obecną mam w połączeniach sieciowych włączone i udostępnione "Połączenie lokalne 5 - Windows Mobile-based Internet Sharing Device, czyli mój modem iplusa - typ adresu: przypisany przez DHCP i smartfon połączony z routerem wi-fi (router tp-link WR340G, win XP HE SP3 x86). Reszta, czyli karta Dell Wireless 1490 Dual Band WLAN Mini- Card oraz karta sieciowa Broadcom  NetXtreme 57xx Gigabit Controller mam póki co wyłączone.

Pytanie: co mam włączyć i jak skonfigurować (adresy IP, brama, serwer DNS) aby podać sygnał z iplusa przez laptop i router (albo może i bez routera) do smartfona.

Z góry dziękuje wszystkim za zainteresowanie się tematem i za odpowiedzi.

 

Postaram się zebrać wszystko do kupy:

  1. Połącz komputer z routerem – do wyboru przewodowo w żółty port routera lub po wifi.
  2. Wejdź w ustawienia routera, zanotuj/zapamiętaj adres IP z sekcji LAN, a następnie wybierz DHCP -> DHCP Settings,
  3. Zanotuj/zapamiętaj adresy wypisane w Start IP Address i End IP Address,
  4. na komputerze wejdź w Panel sterowania -> Połączenia sieciowe -> właściwości twojego połączenia z routerem -> dwuklik na Protokół internetowy (TCP/IP) -> Użyj następującego adresu IP -> wpisz adres i maskę (patrz uwagi),
  5. Na routerze: Default Gateway (patrz 2.) ustaw na adres, który przydzieliłeś w poprzednim punkcie, a DNSy na np. 194.204.152.34 i 194.204.159.1 (tpsa/Orange), 8.8.8.8 i 8.8.4.4 (Google) lub dowolną ich kombinację/inne,
  6. Na komputerze: wejdź we właściwości twojego połączenia iPlus (patrz punkt 4) i ustaw ~udostępnianie połączenia internetowego,
  7. Jeżeli nic nie skopałeś to powinno zacząć działać.

Uwagi:

Gdyby coś było niejasne, to pisz.

witam serdecznie,

flecht chciałbym Ci podziękować za zainteresowanie i pomoc! Dzięki Twoim wskazówkom udało mi się elegancko wszystko ładnie skonfigurować tak by internet działał przez wi-fi na smartfonie. Już wiem gdzie ja popełniałem wcześniej błąd i czemu mi się nie udawało skonfigurować sobie sieci tak abym miał internet z iplusa w smartfonie , ale nie ma to jak zapytać się inteligentnego człowieka i poprosić o pomoc, bo kto pyta jest głupi przez 5 minut, kto nie pyta jest głupi przez całe życie. Ja wolę być głupim przez 5 minut i choć znam się dobrze na komputerach to nigdy nie mówiłem, że już wiem wszystko o nich a i tak nie uniknąłem pomyłek w konfiguracji dlatego mi wcześniej nie działało, ale już wiem na przyszłość dzięki Tobie jak trzeba to skonfigurować. Dziękuje flecht za pomoc, szacunek i słowa uznania. Pozdrawiam. margor10